כללית און-ליין
מידע על מחלות
    מאת:
  • ד"ר מירי קרנר מנהלת המרפאה הדרמטואונקולוגית

שיזוף ועונות השנה

שיזוף הוא למעשה סימן לנזק של העור.

​קרני UVA ו- UVB הן קרניים בלתי נראות שמקורן מהשמש וקיימות בכל עונות השנה.
אנו חשופים לכמעט 90% מקרני ה - UVB המגיעות לכדור הארץ בין השעות 9:00 בבוקר ועד 16:00 אחר הצהרים. קרני השמש מזיקות ביותר בין השעות 11:00 בבוקר ל- 15:00 בצהריים. כאשר השמים בהירים, קרני השמש חזקות במיוחד.

לא ניתן להרגיש או לראות את הקרניים הללו אך הן גורמות נזק לעור שמתבטא בקמטים ובסיכון לפתח סרטן עור. חשיפת עור גופנו לשמש הינה חשיפה רבת שנים וכרונית הגוררת תופעות לואי של פגיעה במרקם העור (הזדקנות העור, העצמת קמטי העור), שינויי צבע והופעת כתמים והגברת הסיכון להתפתחות סרטני עור. שיזוף הוא למעשה סימן לנזק של העור.

הגנה מפני השמש הינה מפתח למניעת הסכנות הנכרכות בחשיפה. תכשירים להגנה מפני קרינת השמש מיועדים למריחה על העור. יש תכשירים שסופגים את הקרינה האולטרא סגולה (תכשירים כימיים) ויש תכשירים המחזירים את קרינת השמש (תכשירים פיזיקליים). ככל שמספרו של מקדם ההגנה גבוה יותר הרי שכושרו של התכשיר למנוע כווייה גבוה יותר וזמן השהיה שישרה תגובה עורית יהיה ארוך יותר.

תכשירי ההגנה משמש אינם מספקים הגנה מוחלטת וכל חשיפה לכמות גבוהה של קרינת שמש מגבירה את הסיכון לנזקי שמש ובכללם סרטני עור.
רופאי העור נשאלים האם אצל תינוקות ופעוטות קיים "שיזוף בריא". התשובה היא – לא. בשנתיים הראשונות לחייהם ההגנה הטבעית של העור פחותה: העור דק יותר, וההגנה הטבעית מפני נזקי שמש, היא פחותה בהשוואה לילדים מעל גיל שנתיים.

אז איך שומרים על העור?

  • נמנעים מחשיפה ישירה לשמש. הגנה משמעותית על עורנו. שימוש בכובע עם שוליים רחבים , משקפים וביגוד מתאים יספקו הגנה נוספת.
  • מורחים קרם הגנה מפני השמש (ללא קשר לסוג העור). יש למרוח שכבה עבה של תכשיר הגנה על פני העור כדי לקבל הגנה מיטבית.
  • מורחים את מסנן הקרינה 20 עד 30 דקות לפני החשיפה לשמש. יש לחזור על המריחה כל שעתיים (אם מזיעים יש למרוח יותר).
  • יש להשתמש במסנן קרינה עמיד במים במידה ושוהים במים.
  • הדרך היחידה להגן על עורם של תינוקות הוא לבוש מלא, בד אוורירי, אבל צפוף. באזורים שהעור חשוף לשמש יש להשתמש בתכשיר הגנה המיועד לתינוקות עד גיל שנתיים, על פי המלצת איגוד רופאי הילדים ורופאי העור.
  • יש להגן על העיניים בעזרת משקפי שמש.

במרכז רפואי העמק, במרפאת עור, פועלת מרפאת שומות ממוחשבות לאבחון סרטן העור.
אופן קביעת התור למעקב דרמטוסקופי וצילום שומות ממוחשבות, דרך מזכירות מרפאת עור: 04-6494122