כללית און-ליין
מידע על מחלות

אירוע מוחי

שבץ מוחי דומה במהותו להתקף לב. הוא מתרחש באופן מהיר ופתאומי וכתוצאה ממנו נגרמת הפרעה לאספקת הדם למוח, ממש כפי שקורה ללב בזמן של "התקף לב".

בקיצור

1.

בין הסימנים לשבץ ניתן למצוא עיקום בצד אחד של הפנים, הטית זווית הפה, דיבור לא ברור, ערפול ראיה באחת מהעיניים, הרגשת נימול בגוף, הרגשה של רפיון חלק מהגוף, גפה שאינה מתפקדת פתאום.

2.

אדם שמזהה את אחד מהסימנים הללו מחוייב באופן מיידי לפנות לקבלת טיפול רפואי. הזמן הוא הגורם העיקרי להצלת האדם, מיזעור נזקים ומניעת סיבוכים.

3.

אנו מביאים לפניכם המלצות והדרכה, במטרה לעזור לכם בהתמודדות עם המצב החדש.

השבץ המוחי מוגדר כאירוע חירום רפואי ויכול לגרום לנזק נוירולוגי קבוע, לסיבוכים ולמוות. בעקבות חוסר אספקת הדם, יאבד האזור הפגוע במוח את יכולותיו התפקודיות הספציפיות, ומצב זה עלול לגרום לפגיעה בתפקוד האיברים הנשלטים, כמו חוסר יכולת להזיז גפה אחת או יותר בגוף עד כדי נכות מלאה, חוסר יכולת לדבר או להבין את הסובבים, אובדן שדה הראייה ועוד.
שבץ מוחי שנגרם כתוצאה מחוסר אספקת דם נקרא "שבץ איסכמי" ושבץ שנגרם כתוצאה מדימום במוח מוגדר "שבץ המורגי".
"מכיוון שהטיפול בשבץ מוחי דומה מאד לטיפול התרופתי הניתן בהתקף לב, הרי שכאשר מגיע למרכז רפואי העמק אדם שאובחן כלוקה בשבץ מוחי לאחר הערכה ראשונית מהירה, הוא יועבר לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ לב, ויטופל ע"י הקרדיולוגים. צוותי המיון , נוירולוגים ואנשי הדמיה של המרכז הרפואי העמק, מונחים כיצד לפעול ולטפל באדם המגיע עם חשד לשבץ מוחי, החל בשלב האבחון ועד לשלבי הטיפול", מסביר ד"ר יואב תורג'מן, מנהל המערך לקרדיולוגיה במרכז רפואי העמק. לדבריו, השבץ הוא הגורם העיקרי לנכות אצל מבוגרים בעולם המערבי, והסיבה השלישית למוות ברחבי העולם. גורמי הסיכון לשבץ מוחי בגיל מבוגר הם יתר לחץ דם, סוכרת לא מאוזנת, כולסטרול גבוה, עישון סיגריות, הפרעות בקצב הלב, אירוע קודם של שבץ ועוד.
מכיוון שההשלכות של השבץ הן כה קשות ועלולות להגיע לכדי נכות קשה ואף מוות, חשוב לזהות את הסימנים בהקדם ולהגיע לטיפול בבית חולים שבו ניתן לאבחן במהרה את השבץ ולהתאים את הטיפול הנכון, כפי שמתבצע הדבר בשנים האחרונות במרכז רפואי העמק.

איך נזהה שבץ מוחי בזמן אמת?

בין הסימנים לשבץ ניתן למצוא עיקום בצד אחד של הפנים, הטית זווית הפה, דיבור לא ברור או מסורבל, ערפול ראיה באחת מהעיניים, הרגשת נימול בחלק מהגוף, הרגשה של רפיון חלק מהגוף, גפה (יד או רגל) שאינה מתפקדת פתאום.
"חולה או בן משפחה שמזהה את אחד מהסימנים הללו מחוייב באופן מיידי לפנות כמה שיותר מהר לקבלת טיפול רפואי. הזמן הוא הגורם העיקרי להצלת האדם, מיזעור נזקים ומניעת סיבוכים. אמנם לא תמיד ניתן למנוע לגמרי את ההשלכות אבל ניתן להקטין באופן משמעותי את התופעות אם מקבלים טיפול מהיר ומידי. ברגע שמופיעים הסימנים הללו, על בני המשפחה להזעיק אמבולנס לצורך פינוי מהיר לבית החולים". מסביר ד"ר תורג'מן.
הטיפול בשבץ איסכמי נעשה במרכז רפואי העמק על ידי מתן תרופות הפועלות בדרך של המסת קריש הדם, ואצל חולים המגיעים לאחר 4 שעות מרגע הופעת הסימנים לשבץ המוחי נשקלת גם התערבות של צנתור.
"לשמחתי הרבה המודעות בקרב הציבור עולה עם הזמן ואנו בבית החולים עושים הכל כדי שאדם שמגיע לבית החולים עם שבץ, ייצא הביתה עם כמה שפחות נזקים. אני ממליץ לציבור להיות ערניים לתסמינים ולערב גורם רפואי מיד עם החשד, לא להסס ולהגיע מיד באמבולנס לבית החולים לקבל טיפול" מסכם ד"ר תורג'מן.


לאחר שבץ מוחי אנו חווים קשיים חדשים כגון: חולשת יד ורגל, קושי בדיבור, הפרעה בבליעה, בעיות בהבנה, הפרעות בהליכה/ שיווי משקל, שיפוט לקוי, ומכאן שינויים בתפקוד מוטורי וקוגניטיבי. לעיתים הפגיעה בתחום אחד, ולעיתים במספר תחומים.
אנו מביאים לפניכם המלצות והדרכה, במטרה לעזור לכם בהתמודדות עם המצב החדש.

מיטה - שכיבה וישיבה

 1. יש להקפיד על שינויי תנוחה. להימנע משכיבה ממושכת על הגב כדי למנוע התפתחות פצעי לחץ ובעיות נשימה.
 2. מומלץ להשכיב את המטופל כשהצד הפגוע פונה לדלת, או למרכז החדר, לא לכיוון הקיר, וזאת על מנת שיהיה חשוף יותר לגירויים מהסביבה.
 3. בכל תנוחת שכיבה על הגב או הצדדים, חשוב להקפיד על תמיכה לאורך היד הפגועה על ידי כרית.
 4. כשהמטופל לא יכול לרדת מהמיטה, חשוב להושיבו גבוה במיטה בזמן האכילה, על מנת להבטיח הגנה לדרכי הנשימה ומעבר מזון לדרכי העיכול.
  החולה חייב לאכול בישיבה!
 5. חשוב לנסות ולעודד קימה דרך הצד הפגוע, במידה וקשה, לקום דרך הצד הבריא. תמיד לקום משכיבה לישיבה דרך הצד, ולא עם גב ישר.

ישיבה ועמידה

 1. לאפשר לחולה לבצע את פעולות היומיום באופן עצמאי ככל שיכול. במידה ומתקשה, לעזור לו ולא למהר לבצע בשבילו את הפעולה. לדוגמא: להתלבש, לרחוץ פנים, לאכול, או להחזיק חפצים.
 2. לשים לב בעת מתן נוזלים - קפה, תה, מים, במידה ומשתעל, לנסות שתיה בעזרת קשית או כף.
  במידה וממשיך להשתעל חשוב לדווח לרופא/ אחות, ולתת אוכל דייסתי - לבן, דייסה, פירה, פודינג וג'לי - לא נוזלים!
 3. בישיבה: חשוב להקפיד על תמיכת היד עם כרית או שולחן בגובה מתאים על מנת שלא תיפול ותימשך כלפי מטה ובמטרה למנוע כאבים בכתף.

לקראת שחרור, מומלץ להקפיד גם על הסעיפים הבאים:

 1. מומלצת רחצה על כסא רחצה מ"יד שרה" או כסא פלסטיק עם ידיות.
 2. מומלץ להתקין מאחזי- בטיחות ושטיחון/ משטח למניעת החלקה, במקלחת ובשירותים.
 3. להסיר מכשולים סביבתיים כמו שטיחים, מדרגה שבורה וכ"ו.
 4. ללכת עם נעליים סגורות לצורך יציבות של כף הרגל והגוף כולו, ובטיחות.
 5. במידה וניתנה "שמיניה" והדרכה כיצד להלבישה בבית חולים, מומלץ לשים אותה בעת ישיבה, עמידה והליכה לצורך תמיכת הכתף הפגועה. לא לשכוח להורידה בעת שכיבה.
 6. מומלץ לתרגל ולבצע את כל המעברים, התנועות, התרגילים וההדרכה שניתנה בבית חולים ובעת ביקורי הבית של היחידה. ​