כללית און-ליין
מידע על מחלות
    מאת:
  • אחמד אבו שעלי, אח אחראי מרפאת ריאות

עישון

האם עישון נחשב "הרגל מגונה" או מחלה?

​העישון החל לפני כ – 200 שנה כאשר גילו לראשונה את הצמח ממנו מפיקים את הטבק. מאז הפך הטבק לגורם סיכון הפוגע בהתפתחות המין האנושי יותר מכל המחלות והתאונות גם יחד.
אחד מתוך 4000 המרכיבים המצויים בכל סיגריה הוא הניקוטין. בשנת 1996 הניקוטין הוגדר בארה"ב כסם ממכר פסיכו אקטיבי בדומה לסמים אחרים כגון הרואין וקוקאין. ההתמכרות לסיגריה אינה רק גופנית (בעקבות השפעת הניקוטין) אלא גם התנהגותית (הרגל) ופסיכולוגית.
כל שנה מתים בעולם כ- 5,000,000 איש ממחלות הקשורות לעישון. בארץ מתים כ- 10,000 אנשים ממחלות הקשורות בעישון, מתוכם כ- 1,500 מתים מעישון פסיבי.

מהם הנזקים הנגרמים מעישון?

בעשן הסיגריה מעל 4000 חומרים כימיים שונים שעוברים למחזור הדם ופוגעים ברמות שונות בכל מערכות הגוף. העישון גורם לנזקים בריאותיים רבים ומגוונים כגון: סרטן ריאה, מחלות כלי דם, ריאות, אין אונות, פגיעה בראייה, דלדול מאגרי ויטמין C בגוף, פוגע באספקת החמצן לכל מערכות הגוף.

מהם נזקי העישון הפסיבי?

עשן הסיגריה נשאף לריאותיו של המעשן הפסיבי וגורם לאותם נזקים בריאותיים כנזקי העישון האקטיבי. מחקרים שנערכו בעולם הוכיחו כי בגוף המעשן הפסיבי נספגים חומרים מסרטנים בדומה לאלו הנספגים בגופם של המעשנים. העישון הפסיבי בטווח הקצר גורם לגירוי בעיניים, לכאב ראש, לבחילה ולסחרחורת. שיעור התחלואה מסרטן הריאה וממחלות לב בקרב אנשים שאינם מעשנים החיים גם אדם מעשן, גבוה ב-25% מאנשים שאינם חיים עם מעשן.

האם סיגריות "לייט", מסוכנות פחות מסיגריות "רגילות"?

סיגריות אלו פוגעות בבריאותו של המעשן באותה מידה כמו סיגריות אחרות, רגילות, וייתכן שאף יותר מהן.

האם עישון נרגילה מזיק?

עישון הנרגילה אומנם שונה מעישון סיגריות, אך הפגיעה בבריאותו של המעשן היא באותה מידה כמו סיגריות אחרות. כאשר מעשנים נרגילה הגוף נחשף לעשן זמן ארוך מאשר בעישון סיגריה.

מה קורה לגוף כאשר מפסיקים לעשן?

בתוך 20 דקות מהסיגריה האחרונה, משתפר לחץ הדם, קצב הלב וזרימת הדם ההיקפית. לאחר 8 שעות, נמדדת ירידה של 50% ברמת ה-CO והניקוטין בדם. תוך 24 שעות, ניתן לחוש שיפור מסוים בחוש הטעם והריח. תוך 48 שעות מהסיגריה האחרונה, רמת ה-CO יורדת לרמה נורמאלית, דרכי האוויר העליונות מתנקות ויורד הסיכון לאוטם שריר הלב. תוך 72 שעות, יש הקלה משמעותית בנשימה ומרגישים מלאי אנרגיה. לאחר כשבועיים הגוף מתנקה מהניקוטין, עד שלושה חודשים, משתפרת זרימת הדם והכושר הגופני משתפר ויש ירידה בכמות השיעולים והצפצופים בריאות.
לאחר כשנה, יורד הסיכון לאוטם שריר הלב ב-50%, לאחר כ-10 שנים יש ירידה של 50% בסיכון לסרטן הריאות והסיכון לאוטם שריר הלב זהה לסיכון באדם שלא מעשן.
אם לא נגרם לריאות נזק קבוע, מתחיל תהליך השיקום כמעט מיד עם הפסקת העישון. לאחר כ-15 שנה, הסיכון לשבץ משתווה לזה של אדם לא מעשן.

הפסקת עישון

כ- 80% מהמעשנים התחילו לעשן בגיל ההתבגרות, 12 עד 17 שנים. רמת ההתמכרות אצל צעירים הרבה יותר חזקה ומהירה מאשר אצל מבוגרים. מילדים מכורים הם הפכו למבוגרים מכורים, הטיפול בהם הוא לא נזיפה אלא תמיכה והסבר.
ארגון הבריאות העולמי הגדיר לפני מספר שנים את העישון כמחלה. השינוי בהגדרה מ"הרגל" ל"מחלה" מחייב טיפול הולם, ולסל הבריאות הוכנסו סדנאות גמילה מעישון ותרופות המרשם.

כל מעשן יכול להצטרף לסדנת גמילה מעישון של שירותי בריאות כללית בחינם.
לפרטים והרשמה 2700*.