כללית און-ליין
מידע על מחלות

גרדת

גרדת הינה מחלה מדבקת הנגרמת על ידי טפיל מיקרוסקופי וניתן לטפל בה ביעילות.

בקיצור

1.

מקור ההדבקה הוא לרוב מאנשים החולים בגרדת, והיא יכולה להתרחש ממגע קרוב כגון טיפול באדם נגוע או אפילו לחיצת יד.

2.

קיימים מספר תכשירים יעלים לטיפול בגרדת. התאמת הטיפול תעשה על ידי רופא.

3.

תחושת הגרד יכולה להמשך עד כשבועיים לאחר הטיפול.

​Scabies

מחלה מדבקת הנגרמת על ידי טפיל מיקרוסקופי בשם Sarcoptes Scabiei.
מקור ההדבקה הוא לרוב מאנשים החולים בגרדת, והיא יכולה להתרחש ממגע קרוב כגון טיפול באדם נגוע או אפילו לחיצת יד. הטפיל חי למשך מספר ימים על בגדים ומצעים וההדבקה יכולה להתרחש גם ממגע עם אלו.
תקופת הדגירה מזמן ההדבקה ועד להופעת הגרד נמשכת בממוצע כחודש ימים. הגרד והתפרחת היכולה להתלוות אליו מופיעים בעיקר בין אצבעות הידיים, בתי שחי, מפשעות, בטן תחתונה, סביב פטמות בנשים ואיבר המין בגברים. הגרד נוטה להחמיר בשעות הערב ובחשיפה לחום (מקלחת חמה).

הטיפול

קיימים מספר תכשירים יעילים לטיפול בגרדת.

1. Duo-Scabil קרם יש למרוח בצורה יסודית על פני כל שטח הגוף מהצוואר ומטה (לא למרוח על הפנים והקרקפת) לאחר מקלחת חמה וייבוש העור. רצוי לבצע את הטיפול בשעות הערב. יש לחזור על הטיפול במשך 5 ימים רצופים. טיפול זה ניתן לביצוע גם בנשים הרות וילדים. בנשים מניקות מומלץ שלא למרוח את התכשיר בקרבת הפטמות.

2. Lyclear) Permethrin 5%) - את החומר יש למרוח באופן חד פעמי בשעות הערב, לאחר מקלחת, על פני כל הגוף מהצוואר ומטה (לא כולל פנים וקרקפת) ולהשאירו למשך 12 שעות. מומלץ לחזור על הטיפול כעבור שבוע שוב על ידי מריחה חד-פעמית למשך 8 - 12 שעות.
הטיפול אסור לשימוש בתינוקות מתחת לגיל חודשיים.

3.cide - את החומר יש למרוח באופן חד פעמי לאחר מקלחת על פני כל הגוף מהצוואר ומטה (לא כולל פנים וקרקפת) ולהשאירו למשך 8 שעות. אחר כך להתקלח. מומלץ לחזור על אותו טיפול למשך 8 שעות כעבור שבוע.


הטיפול אסור לשימוש בילדים מתחת לגיל שנה. מומלץ שכל בני הבית יטופלו בו זמנית. הטיפול צריך לכלול גם את אלו שאינם מגרדים (יתכן שהם בתקופת הדגירה). בחירת התכשיר המתאים לבני הבית תעשה בהנחיית הרופא.


תחושת הגרד יכולה להמשך עד כשבועיים לאחר הטיפול. ניתן להעזר בתרופות נוגדות גרד כגון: סידלין, אהיסטון, לורסטין וכו', וכן במריחה של Scabicin/Eurax לאזורי גוף מגרדים.