כללית און-ליין
מידע על מחלות

צניחת עפעף

צניחת העפעף גורמת לכיסוי חלקי של האישון ופוגעת בשדה הראיה ובאיכות הראיה.

בקיצור

1.

הגורם העיקרי לצניחת העפעף במבוגרים הוא הגיל. רפיון שריר הלבטור או היפרדותו מהחלק התחתון של העפעף הטרסוס.

2.

טיפול: ניתוח שמטרתו להחזיר את העפעף לתפקוד ומראה טבעי על ידי תיקון שריר הלבטור ובכך לשפר את איכות הראיה.

3.

התוצאה הסופית של הניתוח נשקפת לאחר מספר שבועות, כאשר נעלמים כל הסימנים, שטפי הדם והנפיחויות מהניתוח.

​פטוזיס

צניחת העפעף (פטוזיס) העליון הנגרמת לרוב כתוצאה מרפיון שריר הלבטור האחראי על פתיחתו של העפעף בניגוד לצניחת עפעפיים הנובעת מרפיון עור העפעפיים (בלפרופלסטי). צניחת העפעף גורמת לכיסוי חלקי של האישון ופוגעת בשדה הראיה ובאיכות הראיה.
פטוזיס המתפתח עם הגיל אצל מבוגרים הינו פטוזיס נרכש לעומת פטוזיס מולד המופיע אצל ילדים ונגרם לרוב עקב חסך בהתפתחות שריר הלבטור. ישנם מקרים בהם העפעף נפול כתוצאה מצניחת הגבה תופעה הנקראת Brow Ptosis.
הפתרון לבעיה הוא על ידי ניתוח עפעפיים. במהלך הניתוח מתבצעת הרמת העפעף הנעשית על ידי קיצור שריר הלבטור במידה הדרושה לתפקוד העפעף בצורה יעילה והקניית קונטור ותוצאה קוסמטית מקסימאלית.

הגורמים לצניחת עפעף

  • רפיון העפעף העליון וצניחת העפעף הינם הסימנים החיצוניים לפטוזיס בקרב האוכלוסיה המבוגרת. צניחת עפעף גורמת להפרעה בשדה הראייה ומשפיעה על המראה החיצוני, נלווים לכך תחושת כובד בעיניים וקושי בהרמת העפעף העליון.
  • הגורם העיקרי לפטוזיס ברוב המקרים הינו על רקע של גיל. צניחת עפעף באוכלוסיה המבוגרת נגרמת בעקבות רפיון שריר הלבטור או כתוצאה מהיפרדותו מהחלק התחתון של העפעף הטרסוס.
  • ישנם גורמים נוספים כמו שימוש ממושך בעדשות מגע, מחלות בארובה העין, דלקות כרוניות, מחלות ניאורולוגיות כמו מיאסטניה גרביס, טראומה באזור העין והעפעף ועוד.

 קביעת הגורם לצניחת העפעף הכרחית על מנת להתאים את הטיפול הנכון לגורם לבעיה.

כיצד נטפל בצניחת עפעף?

ניתוח פטוזיס שמטרתו להחזיר את העפעף לתפקוד ומראה טבעי על ידי תיקון שריר הלבטור ובכך לשפר את איכות הראיה.
ניתן לבצע ניתוח לתיקון השריר בהרדמה מקומית או בהרדמה מקומית ואלחוש. רוב המטופלים מציינים כי אינם זוכרים כלל את הניתוח או שהרגישו חלק קטן מהניתוח כולו. לאחר הניתוח העין פתוחה ואין כל צורך בחבישה.
לאדם המגיע עם צניחת עפעף מייד לאחר חבלה, ניתן לגוף תקופה לרפא את עצמו ולאחר מספר שבועות יבחן הרופא את מצב העפעף וישקול ניתוח.
קיימים מקרים נדירים בהם ניתן לטפל בפטוזיס על ידי תרופות (Myasthenia).

מהלך הניתוח

תיקון צניחת העפעף (פטוזיס) יעשה על ידי שחזור שריר הלבטור לטרזוס, במהלך הניתוח שריר הלבטור מהודק, לרוב תחת הרדמה מקומית תוך-ורידית המבוצעת על ידי הרופא המרדים. עבור מטופלים בעלי צניחת עפעף מתונה, ניתן לבצע תהליך חלופי, של ביצוע חיתוך מתוך העפעף. טיפול זה נקרא (Müller’s Muscle Resection) ואינו מתאים לכל המטופלים.
לעיתים במקרים שאין פעילות של שריר הלבטור מחברים את העפעף לגבה על מנת ששרירי המצח יבצעו את פעולת הרמת העפעפיים (Brow or Frontalis Suspension Procedure).

מה קורה לאחר ניתוח צניחת עפעף?

לאחר הניתוח תשלח הביתה ללא כל חבישה ויינתנו לך הוראות להמשך טיפול. יש לנקות את העפעפיים בעדינות באמצעות פד עדין עם מים פושרים או מים מבקבוק סטרילי ולמרוח את המשחה האנטיביוטית על התפרים שלוש פעמים ביום במשך שבועיים. בבדיקה שלאחר שבועיים ישונה המינון לפי הצורך.
התפרים הינם תפרים מתמוססים, אך לרוב יוסרו במרפאה לאחר שבועיים. על העור שמסביב לעין להיות מוגן מחשיפה לשמש על ידי שימוש במשקפי שמש. יש להימנע ממריחת מייק - אפ במשך שבועיים לפחות, כשלאחר מכן, מומלץ להשתמש במייק - אפ מבוסס מינרלים.
עיקר הסימנים ושטפי הדם בעור והנפיחות הנגרמים כתוצאה מהניתוח לתקון צניחת עפעף (פטוזיס) נעלמים בדרך כלל תוך שבועיים-שלושה, ההחלמה המלאה תארך קצת יותר זמן, כאשר תוצאת הניתוח הסופית נשקפת לאחר מספר שבועות.