כללית און-ליין
מידע על מחלות

סרטן הערמונית

השכיחות של סרטן הערמונית בקרב גברים מבוגרים היא גבוהה יחסית. למרות זאת, אין למחלה זו מאפיינים קליניים ברורים ומידיים והחולה לא יחוש במחלתו.

בקיצור

1.

סימנים: זרם שתן חלש, טפטוף לאחר סיום מתן השתן, צורך להטיל שתן לעתים תכופות במשך היממה, צורך להטיל שתן במשך הלילה, צורך דחוף בהטלת שתן בכל עת שהיא, תחושת התרוקנות לא מלאה ועוד.

2.

ניתן לאבחן את סרטן הערמונית על ידי: בדיקת מישוש ידנית, בדיקות דם ושתן, אולטרסאונד וביופסיה.

3.

אחוז הריפוי מהמחלה לחולים שאובחנו וקיבלו טיפול, הוא אחוז גבוה.

​סרטן הערמונית הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר בקרב גברים, וככל שעולים עם הגיל ככה עולה השכיחות של המחלה. המחלקה האורולוגית במרכז רפואי העמק בניהולו של ד"ר מיכאל (מיקי) כהן, מתמחה בטיפול בסרטן הערמונית.


הגידול הסרטני נוצר כאשר חלק מהתאים שבבלוטת הערמונית משנים את אופי גדילתם ויוצרים תאים סרטניים. בערמונית, שלא כמו בסרטן במקומות אחרים, קצב התחלקות התאים הממאירים הנו איטי מאוד ולכן, למרות השכיחות הגבוהה יחסית של סרטן הערמונית בקרב גברים מבוגרים, אין למחלה זו מאפיינים קליניים ברורים ומידיים החולה לא יחוש במחלתו.


התופעה העיקרית המעידה על הסיכוי לחלות במחלה מתבטאת בקשיים בהטלת שתן, וייתכן שיופיעו אחד או יותר מבין הסימנים הבאים: זרם שתן חלש, משך מתן השתן אורך זמן רב יותר או שהוא נפסק ומתחיל מחדש, טפטוף לאחר סיום מתן השתן, צורך להטיל שתן לעתים תכופות במשך היממה למרות שהכמות הכוללת קטנה, צורך להטיל שתן במשך הלילה דבר שלא היה בעבר, צורך דחוף בהטלת שתן בכל עת שהיא, כמעט ללא יכולת להתאפק, תחושה כאילו מתן השתן לא הסתיים למרות ששתן נוסף אינו יוצא ועוד.


את המחלה מאבחנים בכמה דרכים:

  • בדיקת מישוש ידנית כדי להעריך את גודלה של הבלוטה
  • בדיקות דם שונות
  • בדיקות שתן
  • אולטרסאונד
  • בדיקת ביופסיה

במסגרת הטיפול הניתוחי במחלה, המתבצע המחלקה האורולוגית במרכז רפואי העמק, נערכים ניתוחים ופעולות בין המתקדמות ביותר בתחום האורולוגיה המודרנית, בין השאר מבוצעים ניתוחי כריתה מלאה של הערמונית תוך שימור העצבים.


סרטן הערמונית הוא גידול המתפתח בצורה איטית ביותר, יש חולים שחלו בסרטן זה ולא קיבלו טיפול ובכל זאת חיו שנים רבות. יחד עם זאת, אחוזי הריפוי מהמחלה לחולים שאובחנו וקיבלו טיפול, הוא אחוז גבוה.
חשוב לדעת כי הטיפול בסרטן הערמונית, עלול לגרום גם לתופעות לוואי בלתי רצויות, העלולות לפגוע באיכות החיים של המטופל, ולכן לעיתים נמליץ להשהות את תחילת הטיפול כדי להימנע מתופעות הלוואי, ויש לבצע מעקב אחר הגידול ונמליץ להתחיל טיפול כאשר חל שינוי במדדים ובבדיקות.
 

סרטן הערמונית