כללית און-ליין
מידע על מחלות
    מאת:
  • ד"ר דיאנה טשר ופרופ' אלי סומך, האיגוד לרפואת ילדים

פוליו

מחלה הנגרמת מזיהום נגיף הפוליו.

בקיצור

1.

הנגיף מועבר מאדם לאדם באמצעות הרוק והצואה. רוב הנדבקים אינם מפתחים סימני מחלה או מפתחים סימנים קלים.

2.

קיימים שני סוגי חיסונים יעילים: חיסון חי מוחלש וחיסון מומת.

3.

מאז שנת 2002 ניתן החיסון המומת בלבד במסגרת שגרת החיסונים בישראל.

​מחלת הפוליו נגרמת מזיהום על ידי נגיף הפוליו. קיימים 3 זנים של נגיף הפוליו.
הנגיף מועבר מאדם לאדם באמצעות הרוק והצואה. הדבקה בנגיף מתרחשת בעקבות בליעת הנגיף. רוב הנדבקים אינם מפתחים סימני מחלה או מפתחים סימנים קלים כגון חום, חולשה, חוסר תאבון, וכאב גרון. אחוז נמוך מהנדבקים מפתחים דלקת קלה של קרום המוח המאופיינת בהחלמה ספונטנית מלאה תוך ימים. פחות מ 1% מהנדבקים מפתחים שיתוק. לאחר 22-32 שנים תיתכן באנשים שלקו בשיתוק, התלקחות שיתוק מחודשת המאופיינת בחולשת שרירים, ותשישות. השרירים המעורבים הם אותם שרירים שהיו מעורבים במהלך המחלה הראשונית.

אילו חיסונים נגד פוליו קיימים?

קיימים שני סוגי חיסון יעילים נגד פוליו:

• חיסון חי מוחלש

החיסון חי מוחלש ניתן דרך הפה ותופס את המקום במעי בו נגיף הפוליו אמור היה להיאחז. לחיסון זה מספר יתרונות. החיסון משרה תגובה חיסונית חזקה במעי המשמשת כקו הגנה ראשון כנגד הדבקה בנגיף הפוליו ובכך חוסמת את המשך הפצתו. יעילותו במניעת מחלה קרובה ל 100% אצל אנשים שקבלו את הסדרה של 3 מנות של החיסון. החיסון מופרש בצואת המחוסן במשך מספר שבועות, מועבר לסביבה ועל ידי כך עשוי להביא גם לחסינות של האנשים בסביבתו. למרות עשרות שנות הצלחה במניעת תחלואה בישראל, חיסון זה הוצא משגרת החיסונים בשנת 2002 עקב הסיכון הנדיר לגרימת מחלה שיתוקית על ידי הזן הנגיפי המוחלש אצל המחוסן או מגעיו הקרובים.

• חיסון מומת

מאז שנת 2002 ניתן החיסון המומת בלבד במסגרת שגרת החיסונים בישראל. החיסון המומת מוזרק לשריר. כיון שמדובר בנגיף מומת הוא אינו מסוגל להשתכפל, לעבור שינויים גנטיים, לגרום לשיתוק או להיות מופץ לסביבה. החיסון מקנה הגנה חיסונית מספקת המונעת אפשרות מעבר של הנגיף מזרם הדם למערכת העצבים המרכזית. אולם, כיון שהחיסון ניתן בזריקה ולא דרך הפה, הוא אינו מעורר תגובה חיסונית חזקה במעי. על כן, במקרה של הדבקה בנגיף הפוליו, הילד/האדם המחוסן עלול להפיץ את הנגיף לסביבה למרות שהוא לא מראה שום סימני מחלה והוא עצמו מוגן מפני שיתוק. אין תופעות לוואי מיוחדות.

כמה חיסונים כוללת תכנית החיסון השגרתי נגד פוליו בישראל?

עד גיל שנה ניתן החיסון לפוליו כחלק ממרכיבי החיסון המחומש המכיל בנוסף גם את החיסונים נגד דיפתריה, טטנוס, שעלת, והמופילוס אינפלואנזה B . בכיתה ב' – ניתן החיסון בתרכיב המשלב בתוכו את החיסונים לדיפתריה, טטנוס, ושעלת.
דרושות לפחות 2 מנות חיסון מומת להשגת הגנה סבירה מפני הדבקה. 3 מנות חיסון מספקות הגנה מספקת. 4 מנות חיסון מקנות הגנה מרבית.
השלמת החיסונים עד גיל 6 שנים תתבצע במסגרת טיפות החלב.