כללית און-ליין
מידע על מחלות

תסמונת נפרוטית בילדים

מחלה כלייתית, שעלולה להופיע בכל גיל אולם שכיחה בילדים בגילאים 2 - 7.

בקיצור

1.

סימנים: עליה במשקל, נפיחות סביב העיניים, נפיחות בבטן ובגפיים התחתונות, עייפות, חוסר תיאבון וירידה בנפח השתן.

2.

הטיפול כולל מעקב, דיאטה דלת מלח ותרופות.

3.

בכל מקרה של החמרה בבצקות, הפרשת חלבון בשתן או עליית חום יש לפנות לרופא.

​מהי התסמונת הנפרוטית?

תסמונת נפרוטית הינה מחלה כלייתית, שעלולה להופיע בכל גיל אולם שכיחה בילדים בגילאים 2 - 7 שנים. ברוב המקרים הסיבה להופעת התסמונת אינה ידועה.

המחלה מאופיינת על ידי מספר שינויים בגוף:

 • הפרשה מוגברת של חלבון בשתן עקב השינוי במבנה כלי הדם בכליה.
 • רמת חלבון נמוכה בדם כתוצאה מהפרשתו המוגברת בשתן.
 • צבירת נוזלים בגוף (בצקת) עקב רמת החלבון הנמוכה בדם.

המחלה איננה מדבקת.

מהם סימני המחלה?

לתסמונת נפרוטית צורות רבות, כשהשכיחה ביניהם מתבטאת בעליה במשקל, נפיחות סביב העיניים המופיעה בבוקר ונעלמת במהלך היום. בחלק מהילדים מופיעים נפיחות גם בבטן ובגפיים התחתונות ואצל בנים, גם באשכים. סימנים נוספים למחלה כוללים עייפות, חוסר תיאבון וירידה בנפח השתן.
ב - 5 - 10% מהילדים תתכן גם עליה בלחץ הדם.

מה הטיפול והמעקב במחלה?

 • איסוף שתן:
  ילדכם יתבקש לאסוף את השתן שהוא מטיל במשך 24 שעות לתוך מיכל המיועד לכך. דגימה מכמות השתן הכללית תשלח למעבדה מידי יום לבדיקת כמות החלבון המופרשת מהכליה ביממה לכן, חשוב שכל השתן ייאסף למיכל.
 • דגימת שתן יומית לבדיקה כללית:
  בדיקה פשוטה בה ניתן לבדוק נוכחות חלבון בשתן. הבדיקה חשובה למעקב אחר הפרשת החלבון בשתן. אתם ההורים תודרכו לביצוע בדיקה זו במהלך האשפוז כהכנה לביצוע הבדיקה באופן עצמאי בבית לאחר השחרור.
 • מעקב אחר לחץ דם:
  בדיקת לחץ דם תתבצע כל יום, פעם או פעמיים במשמרת.
  מעקב אחר משקל: ילדכם יישקל מידי יום, לעתים אף פעמיים ביום, על מנת לאמוד את מצב צבירת הנוזלים בגופו.
 • דיאטה:
  לילדכם תותאם כלכלה ללא תוספת מלח על מנת למנוע ככל האפשר את התגברות הבצקות. חשוב להימנע מלתת לילד מוצרי מזון המכילים מלח כמו: חטיפים, שימורים, זיתים, אבקת מרק עוף, קטשופ ועוד. ניתן להתייעץ עם הצוות המטפל לגבי מזונות מותרים.
 • טיפול תרופתי:
  טיפול תרופתי יינתן על פי מצבו של הילד ועל פי הנחיה רפואית. לעיתים ילדים עם תסמונת נפרוטית נזקקים לאחת או יותר מהתרופות הבאות:
  1. תרופות הגורמות להשתנה והפחתת בצקות.
  2. תרופות להורדת לחץ דם.
  3. תרופות ממשפחת הסטרואידים שתפקידם להפחית בצקות ולסייע בריפוי דלקות. כמו כל תרופה, גם לסטרואידים יש תופעות לוואי שחשוב להיות ערים להן כמו: תיאבון מוגבר וירידה מסוימת בתגובת המערכת החסונית של הגוף. בטיפול ממושך בתרופה תיתכן השמנה ונפיחות של הפנים. יחד עם זאת, רוב הילדים המטופלים על ידי סטרואידים מגיבים טוב לטיפול. יש לציין שעם הפסקת הטיפול ייעלמו תופעות הלוואי.
  4. מתן חלבון (אלבומין): במידה והילדים מפתחים בצקות חמורות כתוצאה מירידה של רמת החלבון בדם, ניתן לתת להם אלבומין דרך הוריד בהנחיית הרופא המטפל. מתן אלבומין בתוספת תרופה משתנת, גורמת להשתנה מוגברת אצל הילדים, הורדת הבצקות וירידה במשקל.

כיצד לטפל בילד עם שחרורו מבית החולים?

 • המשך מעקב:
  כאשר ילדכם נמצא בשלבי החלמה ומצבו יציב הוא יוכל לשוב הביתה אולם, יש צורך בהמשך מעקב במרפאה המקומית, הכולל בדיקות שתן חוזרות ומעקב אחר לחץ הדם. לאחר כשבועיים יוזמן ילדכם לבדיקה חוזרת במרפאת ילדים של מרכז רפואי העמק. בנוסף, יהיה עליכם ההורים לבדוק את השתן שלו פעם ביום בסטיקים המיועדים לכך. כמו כן, יש לשים לב במיוחד להופעת בצקות או חום.
 • כלכלה:
  יש להמשיך בדיאטה דלת המלח עד להנחיה רפואית אחרת.
 • תרופות:
  במידה וילדכם משתחרר הביתה עם טיפול תרופתי, אנא הקפידו על מתן תרופה בהתאם להנחיות שקיבלתם מהצוות.

האם הילד יכול לחזור למעון, גן או לבית הספר?

כן! ילדכם יכול לחזור לפעילות רגילה אולם, במידה והוא נוטל תרופות מקבוצת הסטרואידים, חשוב להימנע ממגע עם אנשים חולים במחלות מדבקות, ובעיקר ממגע עם ילדים החולים במחלות נגיפיות כמו אבעבועות רוח. מסיבה זו חשוב לידע את הגננת/מורה אודות מצב ילדכם.

מתי יש לפנות שוב לרופא?

בכל מקרה של החמרה בבצקות, הפרשת חלבון בשתן או עליית חום.
במקרים של נטילת סטרואידים וחשיפה לאבעבועות רוח או למחלת ילדים מדבקת אחרת.