כללית און-ליין
מידע על מחלות

דלקת של עצם המסטואיד

זיהומים מהאוזן התיכונה עלולים לחדור לעצם המסטואיד הנמצאת בתוך עצם הגולגולת מאחורי האוזן ולגרום למסטואידיטיס. זהו סיבוך של דלקת האוזן התיכונה.

בקיצור

1.

סימני הדלקת: רגישות, אודם ונפיחות מאחורי האוזן. לעיתים יש חום והפרשה מהאוזן.

2.

אם בעקבות דלקת אזניים מתפתחת רגישות ונפיחות מאחורי האוזן יש לחשוד במסטואידיטיס ולפנות מיד לרופא המטפל.

3.

הטיפול הוא שילוב של שאיבות המוגלה מהמסטואיד יחד עם מתן האנטיביוטיקה דרך הוריד לזמן ממושך. במידה ויש החמרה יש מקום לבצע ניתוח.

​מסטואידיטיס

מהו מסטואידיטיס וכיצד היא נגרמת?

המסטואיד הוא חלל הנמצא בתוך עצם הגולגולת מאחורי האוזן. החלל הזה מלא במחיצות עצם בצורת "חלת דבש" והוא קשור בתעלה לאוזן התיכונה. זיהומים מהאוזן התיכונה יכולים לחדור למסטואיד ולגרום למסטואידיטיס.

מהם סימני המחלה?

המחלה מתפתחת כסיבוך של דלקת האוזן התיכונה. המחלה מתבטאת ברגישות, אודם ונפיחות מאחורי האוזן, עד כדי כך שהאפרכסת נעמדת. לעיתים יש חום והפרשה מהאוזן.

כיצד מאבחנים את המחלה?

בדרך כלל הבדיקה הגופנית מספיקה לאבחון המחלה. לעיתים אם האבחנה לא ברורה או שרוצים לדעת את מידת התפשטות הזיהום לעצם מבצעים CT של המסטואיד.

מהו הטיפול במסטואידיטיס?

הטיפול הוא שילוב של שאיבות המוגלה מהמסטואיד, דרך האוזן התיכונה יחד עם מתן האנטיביוטיקה דרך הוריד לזמן ממושך. במידה ואין שיפור עם טיפול זה, או שהמחלה פרצה לעצם, או שמחמירה למרות הטיפול יש מקום לבצע ניתוח. בניתוח פותחים את עצם המסטואיד ומנקזים את המוגלה העלולה לחדור לגולגולת ואף למוח.
הורדת חום - במידה והחום עולה מעל 38 מעלות צלזיוס, אנא דווחו על כך לאחות. הורדת החום נעשית על ידי אמבטיה פושרת, אוורור ומתן תרופה המתאימה להורדת חום. התרופה ניתנת על ידי האחות כאשר החום עולה מעל 38.5 מעלות צלזיוס כל 4 שעות.
הקלת כאבים - חשוב מאוד שהילד לא יסבול מכאבים. לכן, פעם במשמרת לפחות האחות תבצע אומדן כאב. בנוסף, במידה ואתם מתרשמים שילדכם סובל מכאבים, אנא דווחו על כך לצוות הסיעודי על מנת לקבל טיפול מתאים.


חשוב להקפיד לא להרטיב את האוזן כל עוד מתבצעות שאיבות. ניתן לאטום את האוזן החיצונית מפני רטיבות בעת הרחצה בעזרת צמר גפן מרוח בוזלין או פקקים מיוחדים אותם ניתן לקנות בבתי מרקחת.

אם בעקבות או במהלך דלקת אוזניים מתפתחים נפיחות ורגישות מאחורי האוזן יש לחשוד במסטואידיטיס ולפנות מיד לרופא המטפל.