כללית און-ליין
מידע על מחלות
  מאת:
 • ​​​​ד"ר ביביאנה חזן, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ומניעת זיהומים

חצבת

מחלת החצבת נגרמת על ידי נגיף והיא המחלה הזיהומית המדבקת ביותר. בחלק מהמקרים, סיבוכי המחלה עלולים להיות קשים ואף לסכן חיים. ניתן להתחסן במרפאת המטיילים בעמק, לזימון תור 04-6495000

בקיצור

1.

הדרך הטובה והבטוחה ביותר למנוע חצבת וסיבוכיה היא על ידי קבלת חיסון כנגד המחלה

2.

במרפאת המטיילים בעמק חיסוני החצבת נמצאים במלאי והתורים מיידיים. ניתן לקבוע תור בטלפון 04-6495000. *השירות כרוך בתשלום

3.

מי שקיבל חיסון נגד חצבת מוגן כמעט לחלוטין (97%) וגם אם יחלה המחלה תהיה קלה יותר

​ירידה באחוז המתחסנים לחצבת באוכלוסייה זו הסיבה העיקרית להתפרצויות במדינות אירופה ובמקומות אחרים בעולם. גם במדינות שבהן החצבת מוגרה, כמו ישראל, נרשמה עלייה משמעותית במספר החולים והאנשים שנחשפו לחולי חצבת. המחלה מאוד מדבקת, כך שהסיכון של אדם שאינו מחוסן ונחשף לחולה חצבת להידבק במחלה גבוה מ90%.

הדרך הטובה והבטוחה ביותר למנוע חצבת וסיבוכיה היא על ידי קבלת חיסון כנגד המחלה (MMR, חצבת, חזרת, אדמת).

מה גורם למחלת החצבת ואיך נדבקים ?

חצבת נגרמת על ידי נגיף החצבת (Measles), ומועברת מאדם לאדם על ידי פיזור הנגיף בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות מהאף וליחה. ניתן להידבק גם בעת שהייה בחדר החולה, עד שעתיים לאחר שהחולה עזב את החדר.

מהם סימני מחלת החצבת ?

סימני המחלה יופיעו בדרך כלל בין 10 ל-14 ימים לאחר החשיפה לנגיף אך יתכן טווח של 21-6 ימים. המחלה מתבטאת תחילה בחום גבוה, נזלת, שיעול, עיניים אדומות/דלקת עיניים ורתיעה מאור. ביום הרביעי או החמישי להופעת סימני המחלה מופיעה פריחה בצבע אדום כהה על העור. בדרך כלל, הפריחה מתחילה בצוואר ומתפשטת בהדרגה לעבר הפנים, הגוף והגפיים. בהתחלה, הנגעים בעור נקודתיים ומרובים ונוטים להתלכד לפריחה המכסה שטחי גוף נרחבים. הפריחה מתחילה להחוויר ביום השלישי להופעתה ולכך מתלווה בדרך כלל שיפור בתחושת החולה.

מהם הסיבוכים האפשריים של חצבת?

חצבת עלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים.

סיבוכים בטווח הקצר

כשליש מהחולים יפתחו סיבוכים כגון דלקת האוזן התיכונה, שלשול ודלקת קרנית העין. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת ריאות ודלקת מוח. הסיכון לסיבוכים גבוה יותר בילדים מתחת לגיל חמש, ובחולים עם דיכוי חיסוני. אחד מכל 1,000 חולים עלול למות ממחלת החצבת.

סיבוכים בטווח הארוך

סיבוך נדיר אך קטלני, היכול להופיע מספר שנים לאחר הופעת החצבת, הוא מחלה ניוונית של המוח הגורמת לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית, הכוללת הידרדרות שכלית ופרכוסים. הסיכון לסיבוך זה גבוה יותר אצל ילדים שחלו בחצבת לפני גיל שנתיים.

כיצד ניתן למנוע חצבת ? חיסון !!!!

החיסון הינו בטוח. יעילותו במניעת חצבת הינה גבוהה מאד (כ-97% לאחר קבלת 2 מנות חיסון). במעט האנשים שחוסנו ויחלו בכל זאת במחלה, המחלה צפויה להיות קלה ביחס למחלה באנשים שאינם מחוסנים. החיסון מקנה הגנה החל משבועיים ממועד קבלתו וממשיך להגן עשרות שנים לאחר מכן.
החיסון כנגד מחלת החצבת מורכב מנגיף חי מוחלש הניתן בזריקה מתחת לעור כתרכיב משולב MMR / MMRV כנגד חצבת (Measles), חזרת (Mumps), אדמת (Rubella) ואבעבועות רוח (Varicella). לא ניתן להתחסן בישראל כנגד נגיף החצבת בלבד.

באילו גילאים ניתן חיסון נגד חצבת ?

החיסון ניתן כשגרה בשני מועדים: בגיל 12 חודשים בטיפות חלב ובכתה א' במסגרת שירותי בריאות התלמיד.

היכן ניתן להשלים את חיסוני השגרה עבור ילדים שלא קיבלו את אחד מהחיסונים?

עד כיתה א' ניתן להשלים חיסון במסגרת טיפת חלב. מכיתה א' עד כיתה ט' ניתן להשלים חיסון באמצעות ספקי שרותי בריאות התלמיד. מכיתה י' ועד גיל 18 ניתן להשלים חיסון בלשכות הבריאות.

למי מומלץ להתחסן נגד חצבת?

 • ​​ילדים : בשגרה בגיל 12 חודש ובכיתה א'
 • מבוגרים : לנחשפים לחולה חצבת, לעובדי בריאות ויוצאים לחו"ל למדינות שידוע שיש התפרצויות.

אינני יודע אם חליתי או חוסנתי. איך יודעים אם מומלץ לי לקבל חיסון?

מי שחלה בחצבת או חוסן בשתי מנות (ברווח של 4 שבועות ביניהן, לאחר גיל 12 חודש) נחשב מוגן בעתיד. ניתן לבדוק חסינות על ידי בדיקת דם לנוגדני חצבת במקרים של חשיפה של מטופלים מדוכאי חיסון או נשים הרות.

נחשפתי לחולה חצבת, מה עלי לעשות?

במקרה של חשיפה - מומלץ לפנות בדחיפות ללשכת הבריאות באזור מגוריך. בהתאם לגיל ומצב החסינות, יוחלט על הצורך במתן טיפול מונע (חיסון) כנגד חצבת. טיפול מונע (חיסון) לאחר החשיפה עשוי למנוע את המחלה או להקל בחומרתה.

 • טיפול מונע באמצעות חיסון פעיל (MMR)– יעיל למניעת המחלה במיוחד אם ניתן בתוך 72 שעות מהחשיפה למחלה, אך ניתן עד 6 ימים מהחשיפה.
 • טיפול מונע באמצעות חיסון סביל (אימונוגלובילין) – יעיל באם ניתן בתוך 6 ימים מהחשיפה למחלה לאנשים שאסור להם לקבל חיסון פעיל כמו ילדים מתחת לגיל חצי שנה, נשים הרות או אנשים עם דיכוי חיסוני חמור.

מה לעשות אם אני חושד שחליתי או אחד מילדי חלה בחצבת?

יש לפנות באופן מידי לרופא המטפל ולהודיע לו מראש על החשש כי מדובר בחצבת. במידה שאובחנה חצבת יש לשמור על היגיינת ידיים ולנסות להימנע ממגע ושהייה עם ילדים או אנשים שאינם מחוסנים ובמיוחד עם מי שמצוי במצב של דיכוי חיסוני.

האם מי שקיבל חיסון נגד חצבת יכול להידבק ולחלות במחלה?

יעילות החיסון במניעת חצבת הינה גבוהה מאד (כ-97% לאחר קבלת שתי מנות).
חיסון כנגד הנגיף הוא האמצעי היעיל ביותר הקיים כיום למניעת תחלואה במחלת החצבת. במעט האנשים שחוסנו בשתי מנות חיסון ושיחלו בכל זאת במחלה, המחלה צפויה להיות קלה יותר.

מי לא יכול לקבל חיסון נגד חצבת?

אין לתת את החיסון במקרים הבאים:

 • כאשר ישנה מחלת חום חדה​
 • כאשר הופיעה תגובה חמורה לאחר מנת חיסון קודמת
 • כאשר ידועה רגישות לאחד ממרכיבי התרכיב למשל (neomycin)
 • לאנשים עם דיכוי חיסוני חמור
 • לנשים בהריון – אין לתת חיסון פעיל. ניתן לתת חיסון סביל בהתאם לצורך

האם מותר להקדים את חיסון נגד חצבת לתינוק לפני גיל שנה?

משרד הבריאות ממליץ רק לתינוקות בני ששה עד 11 חודשים הנוסעים לחו"ל לקבל מנת חיסון אחת נגד חצבת.
מנה זו לא תיספר במסגרת שגרת חיסוני הילד. בעת התפרצות המחלה בקהילה משרד הבריאות יכולה לשקול המלצה להקדמת החיסון לגיל 6-9 חודשים.
בכל מקרה שניתן חיסון לפני גיל שנה, יעילות החיסון חלקית ויש לחזור על החיסון בגיל שנה.

האם מומלץ שאבטל את הנסיעה שלי לאזורים בעולם בהם ישנה התפרצות חצבת?

אין מניעה מלהגיע לאזורים בעולם בהם ישנה התפרצות חצבת. עם זאת, משרד הבריאות ממליץ לכל נוסע לחו"ל להתחסן כנגד חצבת .