כללית און-ליין
מידע על מחלות

דלקת כליות בילדים

דלקת כליות הינה פגיעה בחלק מהכליה הנגרמת ברוב המקרים כתגובה לזיהום מחיידק הנקרא סטרפטוקוקוס.

בקיצור

1.

סימני המחלה הם: בצקות בעיניים, ירידה בכמות השתן, שתן בצבע כהה, ירידה בתיאבון, עייפות, הרגשה כללית לא טובה וחום לא גבוה.

2.

במהלך הטיפול חשוב לעקוב אחר כמויות השתייה שהילד צורך, וכמויות השתן שהוא מפריש.

3.

יש לאפשר לילד מנוחה רבה כיוון שהשלב החריף של המחלה גורם לעייפות.

​דלקת כליות הינה פגיעה בחלק מהכליה הנגרמת ברוב המקרים כתגובה לזיהום מחיידק הנקרא סטרפטוקוקוס. חיידק זה גורם לדלקת לוע או לזיהום עור הנקרא אמפטיגו. תגובה משנית של מערכת החיסון לזיהומים אלה עלולה להביא לפגיעה בכליות המופיעה בדרך כלל כשבועיים לאחר הזיהום. דלקת כליות אינה מחלה מדבקת.

מהם סימני המחלה?

המחלה מתבטאת בבצקות בעיניים, ירידה בכמות השתן, שתן בצבע כהה, ירידה בתיאבון, עייפות, הרגשה כללית לא טובה וחום לא גבוה (עד 38 מעלות צלסיוס). מעט מהילדים יסבלו גם מכאבי ראש, בחילות, הקאות, קוצר נשימה ולחץ דם גבוה. השלב החריף של המחלה נמשך בערך 10 ימים; ואחרי כשלושה שבועות מרבית הילדים חוזרים לבריאות מלאה.

מהו הטיפול בילדכם?

במהלך האשפוז אנו עוקבים אחר לחץ הדם של הילד, משקל, כמות השתייה והשתן שהוא מפריש. כמו כן ילקחו בדיקות דם לפי הצורך כמעקב אחרי תיפקוד הכליה. אתם, ההורים, יכולים לעזור לנו באמצעות דיווח על כמויות השתייה והשתן. את השתן אנו אוספים במיכל שינתן לכם עם הגעתכם לאשפוז. שתן זה נשלח לבדיקת מעבדה כל 24 שעות.
כלכלה: במהלך האשפוז רוב הילדים מקבלים כלכלה דלת מלח. אפשר להביא אוכל מהבית בתאום עם צוות המחלקה. חטיפים מלוחים אסורים!
במידה ומתעוררות בעיות, בבית החולים נמצאת לשירותכם תזונאית, שתשמח לעזור לכם להרכיב תפריט מתאים.
מנוחה: עליכם ההורים לדעת כי בשלב החריף של המחלה הילד עייף ויש לאפשר לו לנוח. רצוי להמנע מבקורי אורחים רבים מדי ולדאוג לאוירה שקטה ונינוחה ככל האפשר. העייפות תעבור עם השיפור במצב המחלה.
תרופות: בדרך כלל אין צורך באנטיביוטיקה, אך לעיתים הילד יזדקק לטיפול תרופתי אחר בהתאם למצבו.

כיצד לטפל בילד עם שחרורו?

המשך מעקב: כאשר ילדכם נמצא בשלבי החלמה ומצבו יציב הוא יוכל לשוב הביתה. ילדכם הוא עבר מחלה לא קלה, הדורשת המשך מעקב במרפאה המקומית הכולל בדיקות שתן ומדידת לחץ דם לפחות פעם בשבוע במשך השבועיים הראשונים. השתן יכול להשאר בצבע כהה עוד מספר שבועות לאחר השלב החריף של המחלה. לאחר כחודש מהאשפוז יוזמן הילד לבדיקה במרפאת כליות הנמצאת במרפאת הילדים במרכז רפואי העמק.
כלכלה: רוב הילדים יכולים לחזור לכלכלה רגילה, אלא אם כן נמסר לכם אחרת.
טיפול תרופתי: במידה וילדכם משתחרר הביתה עם טיפול תרופתי, אנא הקפידו על מתן התרופה/ות בהתאם להנחיות שקיבלתם מהצוות המטפל.
חזרה לפעילות יומית רגילה: אם המחלה עברה ללא סיבוכים ולחץ הדם תקין ילדכם יוכל לשוב לגן או לביה''ס מיד. בשבוע הראשון יתכן שיהיה צורך להגבילו מעט בפעילות גופנית, על פי הרגשתו ולפי המלצת הרופא המטפל.
מתי יש לפנות לרופא? יש מקרים של השנות המחלה. לכן, בכל מצב של שינוי בצבע השתן, עייפות לא מוסברת ובצקות, יש לפנות מיד לרופא המטפל.