כללית און-ליין
מידע על מחלות

טרומבוציטופניה בילדים- ITP

טרומבוציטופניה הינו מצב בו קיימת ירידה במספר הטסיות בדם. לרוב בילדים ITP מופיע כתגובה משנית של המערכת החיסונית לזיהום בדרכי הנשימה העליונות או למחלת ילדות. המחלה אינה מדבקת ובדרך כלל חולפת תוך זמן מה ללא סיבוכים.

​ילדכם אושפז עקב נטייה לדימום הנגרמת כתוצאה ממחלה הפוגעת בטסיות הדם.זהו מצב מעורר חרדה וקרוב לודאי שיש לכם שאלות רבות. ברצוננו לתת לכם מידע בסיס על המחלה והטיפול בה.

מה הם טסיות דם?

טסיות דם (טרומבוציטים) הינן אחד ממרכיבי הדם. לטסיות הדם תפקיד בקרישות הדם בזמן פציעה או חבלה. מספר הטסיות התקין נע בין 150,000 – 400,000.

ITP – מהי?

טרומבוציטופניה הינו מצב בו קיימת ירידה במספר הטסיות בדם. לרוב בילדים ITP מופיע כתגובה משנית של המערכת החיסונית לזיהום בדרכי הנשימה העליונות או למחלת ילדות. המחלה אינה מדבקת ובדרך כלל חולפת תוך זמן מה ללא סיבוכים.

כיצד ניתן לאבחן ITP?

הסימנים הקליניים נובעים מאופי המחלה ולכן בחלק מהמקרים יתכנו:

 • דימומים תת עוריים, בעיקר מעל העצמות הבולטות
 • דימום מהריריות (כגון: מהאף או מהחניכיים)
 • דימום מאברים פנימיים בגוף (כגון: דרכי השתן או דרכי העיכול).

בדיקות דם:

אבחנה של טרומבוציטופניה נקבעת על פי בדיקות דם המראות שמספר הטסיות נמוך מהמצופה.
בדיקות נוספות נקבעות ע"י הצוות הרפואי, על מנת להגיע לאבחנה מדויקת של ITP. אחת הבדיקות השכיחות למטרה זו הינה שאיבת דגימה ממח העצמות. השאיבה נעשית בהרדמה מקומית מעצם באגן הירכיים או מהרגל של הילד והיא נותנת לרופא מידע בקשר להיווצרות תאי טסיות צעירים.

מה הטיפול והמעקב במחלה?

מרכיב חשוב של הטיפול הינו השגחה ומעקב אחר הילד הכולל:

 • בדיקות דם חוזרות כדי לעקוב אחר מספר הטסיות ומרכיבים אחרים בדם. חשוב שתלחצו על מקום הדקירה עם צמר גפן עד להפסקת הדימום לאחר כל בדיקת דם עקב הבעיה בקרישה. אנו מודעים לכך שריבוי בדיקות הדם לא קל לילד וגם לכם, והתנגדות הילד לבדיקות מובנת בהחלט. עם זאת, מעקב אחר מספר הטסיות חיוני על מנת להעריך את מצב ילדכם ולקבל החלטות טיפוליות בהמשך.
 • בדיקה גופנית של הילד ע"י הצוות המטפל על מנת לעקוב אחר מהלך המחלה לזהות הופעת סיבוכים.
 • אמצעי זהירות להגנת הילד: הצוות המטפל רואה בכם, שותפים מלאים בהשגחה ובטיפול בילדכם, לכן, חשוב שתשמרו עליו מפני נפילות וחבלות, תעסיקו אותו במשחק שקט על מנת להפחית את האפשרות שילדכם יפצע. במידה והילד נחבל, אנא דווחו על כך לצוות המטופל. כמו כך, חשוב למסור לצוות אם הנכם מתרשמים משינוי בעירנותו.

מתן טיפול תרופתי:

ישנם ילדים הנזקקים לטיפולים נוספים הניתנים במסגרת ביה"ח ו/או הבית כגון מתן תרופה דרך הפה או, לעיתים, גם דרך הוריד. הרופא המטפל יחליט על טיפולים אלו בהתאם למצב הילד.
במידה וילדכם מקבל תרופה מקבוצות הסטרואידים כמו (METICORTEN), עליו להימנע ממגע עם אנשים וילדים החולים במחלות מדבקות ולדווח לרופא על כל מחלת חום.

כיצד לטפל בילד עם שחרורו מביה"ח?

כאשר ילדכם נמצא בשלב ההחלמה ומספר טסיות הדם שלו במגמת עליה, הוא יוכל לשוב הביתה. הוא עבר מחלה לא קלה, הדורשת המשך מעקב הכולל:

 • בדיקות דם חוזרות כדי לעקוב אחר מספר הטסיות בדם. הבדיקה נעשית במסגרת מרפאת ילדים של ביה"ח ו/או המרפאה המקומית בקהילה.
 • המשך מעקב במרפאת ילדים בביה"ח לפי תור שנקבע עם שחרורכם. בנוסף עליכם להגיע לבדיקה שגרתית אצל הרופא המטפל במסגרת המרפאה הקהילתית.
 • במידה וילדכם שוחרר מביה"ח עם טיפול תרופתי, אנא הקפידו על מתן
  תרופות בהתאם להנחיות שקיבלתם מהצוות המטפל.

מתי הילד יכול לחזור למסגרת הרגילה?

במידה והמחלה עברה ללא סיבוכים ורמת הטסיות בדם מתקרבת לטווח התקין, ילדכם יכול לחזור לגן או לכיתה. עם זאת, מכיוון שבד"כ העליה במספר הטסיות הינה הדרגתית, יש להימנע מספורט תחרותי כל עוד רמת הטסיות נמוכה מהרגיל, תוך כדי קבלת יעוץ מהרופא המטפל.

מתי עליכם לפנות לרופא?

עליכם להגיע לביקורת שגרתית אצל הרופא המטפל ולמרפאת הילדים לפי הזמנה. בנוסף, לעיתים יש הישנות המחלה, בעיקר לאחר מחלת ילדות. נא לפנות לרופא במידה ומופיעים סימני דימום חדשים כמו דימום תת עורי, דימום מהאף וכו'. במידה וילדכם מקבל תרופה מקבוצת הסטרואידים (METICORTEN), עליכם לדווח לרופא על כל מחלת חום.