כללית און-ליין
מידע על מחלות

אנמיה מחוסר ברזל בילדים

הגוף זקוק לברזל כדי ליצור המוגלובין. אם אין מספיק ברזל, יצור ההמוגלובין מוגבל וכך גם יצור הכדוריות האדומות. מצב זה הינו אנמיה. אנמיה מחוסר ברזל נגרמת לרוב עקב מחסור בברזל בתזונה והינה הסיבה השכיחה ביותר לאנמיה בילדות.

בקיצור

1.

אנמיה מחוסר ברזל הינה הסיבה השכיחה לאנמיה, לרוב הבעיה נעוצה בתזונה דלה בברזל.

2.

בבדיקות מעבדה, בעת מחסור בברזל בהתחלה יורדת רמת מחסני הברזל בדם, בהמשך רמת הברזל ורק כאשר מתפתחת אנמיה מחוסר ברזל יורדת רמת ההמוגלובין.

3.

עדיפה מניעה ראשונית של מחסור בברזל על פני טיפול באנמיה מחוסר ברזל לאחר שאובחנה.

ברזל הינו מינרל חשוב מאוד לתפקוד הגוף ולשמירה על בריאות טובה. הברזל הינו חלק ממולקולת ההמוגלובין בכדוריות הדם האדומות והוא משמש להעברת חמצן מהראות לאברי הגוף השונים. הברזל, כמו כן, חיוני לקיום תהליכים במערכת העצבים המרכזית החיוניים לגדילה, התפתחות, יכולת שכלית ולמידה.
מחסור בברזל בדם, עלול לגרום לאנמיה מחוסר ברזל, זהו אחד המחסורים התזונתיים השכיחים ביותר בילדים.

מהי אנמיה מחוסר ברזל?

הגוף זקוק לברזל כדי ליצור המוגלובין. אם אין מספיק ברזל, יצור ההמוגלובין מוגבל וכך גם יצור הכדוריות האדומות. מצב זה של כמות מופחתת של המוגלובין וכדוריות אדומות בזרם הדם הינו אנמיה.
הכדוריות האדומות נושאות את החמצן לאברי הגוף, כאשר יש אנמיה פחות חמצן מגיע לאברי הגוף השונים דבר הפוגע בתפקודם. אנמיה מחוסר ברזל נגרמת לרוב עקב מחסור בברזל בתזונה והינה הסיבה השכיחה ביותר לאנמיה בילדות.
במדינת ישראל כ-10%-15% מהתינוקות עד גיל שנתיים סובלים מאנמיה, הנובעת ממחסור בברזל, 25-40% מהפעוטות בישראל סובלים מחוסר ברזל.
זכרו, אנמיה מחוסר ברזל, אינה מתפתחת מיד, מחסור בברזל מופיע לפני האנמיה!!, בשלב הראשון של המחסור התזונתי מדלדלים מאגרי הברזל בגוף (מאגרי הפריטין), ישנו פרק זמן שמאגרי הברזל ריקים ועדיין רמת ההמוגלובין תקינה אך הגוף, כולל המוח סובל מחוסר ברזל. בהמשך בהעדר אספקת ברזל מהתזונה המצב מתקדם לירידה ברמת ההמוגלובין, מצב זה מוגדר אנמיה.

מה הן הסיבות לחוסר ברזל?

1) מחסור בברזל בתזונה
2) ספיגת ברזל לקויה מהתזונה – צליאק, פרזיטים במעיים, אלרגיה למזון.
3) איבוד דם מתמשך בגוף – במחזור חודשי או איבוד דם הדרגתי במעיים (כיב קיבה, פוליפים במעיים).
4) תקופות של האצה בגדילה – ילדות וגיל ההתבגרות.
5) פעילות גופנית מואצת, בעיקר בגיל ההתבגרות.

מהם תסמיני מחסור בברזל ואנמיה?

1) חולשה ועייפות
2) חיוורון בעור ובריריות
3) קצב לב גבוה או אוושה לבבית חדשה
4) איריטביליות (חוסר שקט)
5) ירידה בתאבון
6) סחרחורות וכאבי ראש
7) פגיעה ביכולת הלימודית וקשיים בריכוז
8) נזק להתפתחות הקוגנטיבית והחברתית בילדים
9) ירידה בתנגודת החיסונית
10) נדיר, תופעה ייחודית הנקראת פיקה, תופעה זו כרוכה באכילת חומרים חריגים כגון, אדמה, קרח וכדומה.

כיצד מאבחנים?

ירידה בתאבון ועייפות הינם תסמינים די שכיחים ולכן על מנת להבין האם מדובר בחוסר ברזל ואנמיה הרופא יצטרך מידע נוסף על מנת לאבחן מצב זה.
ממצאים בבדיקות מעבדה:
בדרך כלל אנו מקבלים את בדיקות המעבדה ולא ממש מבינים את משמעותם, ננסה להבין זאת ביחד:
ספירת דם פשוטה הינה הבסיס לאבחנה של אנמיה, בחוסר ברזל רמת ההמוגלובין נמוכה מן המצופה לגיל, גודל הכדוריות האדומות קטן מהמצופה (MCV נמוך) וכמות הכדוריות האדומות קטנה מהמקובל לגיל (RBC נמוך).
ככל שהמחסור בברזל חמור יותר, צורתן של הכדוריות האדומות תהיה שונה מהמצופה ויהיו צורות חריגות וגדלים שונים של כדוריות אדומות, עובדה זו מביאה לעלייה ב-RDW.
ניתן לקבל מידע על משק הברזל בבדיקות הדם – IRON רמת הברזל בדם, פריטין הינה רמת מחסני הברזל בדם.בעת מחסור בברזל בהתחלה יורדת רמת הפריטין, בהמשך רמת הברזל ורק כאשר מתפתחת אנמיה מחוסר ברזל יורדת רמת ההמוגלובין.
זכרו, המדדים השונים משתנים בין מצבי בריאות וחולי ולכן לא מומלץ לבצע את הבדיקות בעת מחלת חום שכן אז התוצאות לא משקפות את המצב האמיתי.

מה הטיפול?

ראשית, עדיפה מניעה ראשונית של מחסור בברזל על פני טיפול באנמיה מחוסר ברזל לאחר שאובחנה.

מניעה:

יש לתת לתינוקות עד גיל שנה חלב אם או פורמולות מועשרות בברזל ולא חלב פרה, מתן תוספת ברזל מגיל 4 חודשים עד גיל שנה, האכלה במזונות עשירים בברזל. יש לזכור שאם מניקה צריכה לדאוג למאגרי ברזל תקינים אצלה על ידי תזונה נכונה בהריון.
התדריך החדש להזנת תינוקות ופעוטות אף ממליץ לתת לילדים החל מגיל שישה חודשים לפחות ארוחה אחת ביום המכילה מזון עשיר או מועשר בברזל. התדריך מצין את המזונות העשירים בברזל: בקר, הודו, עוף, דגים, ביצים, טחינה, קטניות, דייסות מועשרות בברזל, ירקות ופירות.

טיפול:

מתן תכשירי ברזל במינון המקובל, יינתן על ידי הרופא. על מנת לשפר את הספיגה מומלץ לקחת את הברזל לא עם האוכל אלא שעה אחת או שעתיים לאחר הארוחה, לא עם מוצרי חלב, לא עם קפאין. זכרו, ויטמין C משפר את הספיגה של הברזל מהמזון ולכן מומלץ להעשיר את תזונתו של הילד בוויטמין C.
שימו לב, כבר בימים הראשונים למתן הטיפול התיאבון והערנות משתפרים במהרה.
לאחר כחודשיים טיפול מומלץ לחזור על הבדיקות על מנת לוודא שרמת ברזל אכן עלתה ואם לא, לבדוק האם קיימת בעיית ספיגה במעי.

לסיכום אנמיה מחוסר ברזל הינה הסיבה השכיחה לאנמיה, לרוב הבעיה נעוצה בתזונה דלה בברזל. תזונה נאותה ועשירה בברזל חשובה אם כן לכל הילדים ולכן הקניית הרגלי אכילה טובים כבר בשלבים מוקדמים בחיים חשובים במניעת חוסר ברזל ואנמיה מחוסר ברזל. ​