כללית און-ליין
מידע על מחלות

טחורים

למרות אי-הנעימות שגורמים טחורים, אין הם מסוכנים בעיקרם ובעזרת טיפול מתאים, המותאם על-ידי הרופא, ניתן בדרך-כלל להתגבר עליהם.

בקיצור

1.

סימנים: דם בצבע אדום בהיר על נייר הטואלט, או נתז דם באסלה. במקרים אלו חשוב לפנות לרופא לבירור סיבת הדימום.

2.

ניתן לטפל בטחורים באמצעות טיפול תרופתי, טיפול ניתוחי, או קשירת טחורים.

3.

ניתן להקל על המצב באמצעות: שימוש נכון בשירותים, הקפדה על לבנים מכותנה, הרגלי אכילה מתאימים ואמבטיות.

​הטחורים הם דליות/ורידים נפוחים, המתפתחים בחלחולת – איזור של המעי הגס נמצא ממש מעל לפי הטבעת. הגורם להיווצרות טחורים עדין אינו ברור לגמרי. ההסבר המקובל הוא, שהם מתפתחים בצורה דומה להתפתחות הדליות, הוורידים הנפוחים ברגליים, כתוצאה מלחץ שנוצר מחמת עמידה, אולם ייתכנו גם הסברים נוספים.

יש סוגים שונים של טחורים. בדרך-כלל נוהגים להבחין בין טחורים פנימיים, הנמצאים בתוך החלחולת, לבין החיצוניים הנמצאים מחוצה לה. הטחורים הפנימיים גורמים מעט בעיות ורק לעתים נדירות הם כרוכים בכאב.

לעתים הרמז היחיד לקיומם הוא דם בצבע אדום בהיר על נייר הטואלט, או נתז דם באסלה. אם מגלים סימן זה חשוב לפנות לרופא משום שכאמור הדבר עלול להיות סימן לבעיות שונות וחשוב לאבחן את סיבת הדימום. לעתים צונחים הטחורים הפנימיים החוצה.

הטחורים החיצוניים מצויים באיזור פי הטבעת. כאשר נשארים הטחורים מחוץ לחלחולת לאחר יציאת הצואה או כאשר יש בהם דלקת או הם נעשים גושיים - הם עלולים לגרום אי-נוחות, ואף כאבים רבים. למרות אי-הנעימות שגורמים מצבים אלה, אין הם מסוכנים בעיקרם ובעזרת טיפול מתאים, המותאם על-ידי הרופא, ניתן בדרך-כלל להתגבר עליהם.

מהו הטיפול הרפואי לטחורים?

יש סוגים שונים של טיפול, והרופא מתאים את סוג הטיפול לכל אדם בהתאם למצבו, ואלה סוגי הטפול הרפואי:

הטיפול התרופתי:

טיפול בעזרת נרות, משחות, קצף ואמבטיות שתפקידם להקל את הכאב ולטפל בדלקת, ואם יש פצעים - גם בהם.

הטיפול הכירורגי:

ניתוח להסרת טחורים.

קשירת טחורים:

זוהי שיטה טיפולית חדשה, המתאימה לחלק מסוגי הטחורים. קושרים את הטחורים בעזרת גומיות ובכך- נמנעת הספקת דם והם מתנוונים.

הטיפול הרפואי ניתן כאמור- ומותאם רק על-ידי רופא לאתר בדיקה ואיבחון.

כיצד ניתן להקל את המצב?

מלבד הטיפול התרופתי הניתן על-ידי הרופא, ניתן לנקוט כמה צעדים נוספים להקלת המצב או למניעת החרפתו.

השימוש בשירותים

כדי למנוע צניחתם של טחורים פנימיים החוצה, כדאי להימנע ככל האפשר מהפעלת לחץ מוגבר ומאמץ יתר בזמן השימוש בשירותים. ישיבה זקופה ויציבה עשויה לעזור בהפחתת הלחץ. חשוב להשתדל ולשמור על יציאות סדירות, גם אם כרוך הדבר לעתים בכאב, כי עצירות עלולה לגרום צואה קשה ויבשה שתגרום כאב מוגבר יותר. חשוב גם לדאוג במיוחד להיגיינה האישית על-ידי רחיצה של איזור פי-הטבעת וניגובו בעדינות.

הרגלי אכילה מתאימים

כאמור, חשוב למנוע עצירות. תוספת תאית למזון מונעת עצירות, העלולה לגרום הופעה חוזרת של טחורים וכן כאבים. אחת הדרכים הפשוטות להוספת תאית היא פיזור סובין על המזון. פירות וירקות טריים, בייחוד קליפותיהם, עשירים בתאית, ולכן כדאי להרבות באכילתם. מומלץ גם לאכול לחם מחיטה מלאה, שאף הוא עשיר בתאית. שתייה מרובה, תעזור אף היא למניעת עצירות, אך כדאי להימנע משתית משקאות ממותקים ולהפחית את כמות הסוכר בתה או בקפה, כדי למנוע השמנת-יתר.

אמבטיות

טיפול נוסף, המומלץ לכל סוגי הטחורים הוא אמבטיות של מים פושרים ותמצית תה או עלי קמומיל. את האמבטיות ניתן לעשות פעם או פעמיים ביום במשך 20 דקות לערך.

לבנים מתאימים

כדאי להשתמש בתחתונים עשויים מכותנה ולהימנע מתחתונים העשויים חומר סינטתי, כי תחתוני הכותנה סופגים לחות ואינם נדבקים לעור.