כללית און-ליין
מידע על מחלות

צרבת

צרבת היא תופעה נפוצה המופיעה לרוב לאחר ארוחה. תופעה המתאפיינת בחזרה של מיצי קיבה חומציים ולא חומציים מהקיבה לוושט כתוצאה מתפקוד לקוי של סוגר הוושט התחתון, המפריד בין הקיבה לוושט.

בקיצור

1.

סיבוכי המחלה: דלקת בוושט, היצרויות בוושט, דימום מהוושט, צואה שחורה, שינויים ברירית הוושט ועוד.

2.

אנשים עם בעיות משקל ומעשנים סובלים יותר מצרבות בהשוואה לכלל האוכלסיה.

3.

הטיפול תלוי בחומרת התסמינים. ניתן לטפל בצרבת על ידי שינוי באורח החיים, טיפול תרופתי או טיפול ניתוחי.

​צרבת היא תחושת צריבה כואבת בוושט, מעט מתחת לעצם החזה או מאחוריה. פירוש המילה צרבת הוא "שריפה בחזה" מאחר שהתחושות המלוות צרבת דומות לתעוקת לב.
צרבת היא תופעה נפוצה ולרוב היא מופיעה לאחר ארוחה. התופעה מתרחשת כחצי שעה עד שעתיים לאחר האוכל.
תחושת הצרבת נגרמת בשל החזר של תוכן קיבתי אל הוושט (רפלקס), תופעה המתאפיינת בחזרה של מיצי קיבה חומציים ולא חומציים מהקיבה לוושט כתוצאה מתפקוד לקוי של סוגר הוושט התחתון, המפריד בין הקיבה לוושט. הקיבה מייצרת חומצה מאוד חזקה לעיכול המזון, לכן אם החומצה הזאת דולפת חזרה לוושט, היא גורמת לכווייה של ממש בתאי הוושט ומכאן תחושת הצרבת. לרוב התופעה חולפת מעצמה.


מזונות עתירי שומן ומזונות חריפים, שוקולד, קפאין, בצל, רוטב עגבניות, משקאות תוססים, נענע, מנטה ושתיית אלכוהול מגברים את תחושת הצרבת.

כ- 50%-80% מהנשים בהריון יסבלו מצרבת במהלך ההיריון וכ - 10% מהאוכלוסיה מתלוננים על צרבת יום יומית. השכיחות זהה אצל נשים ואצל גברים.
אנשים עם בעיות משקל ומעשנים סובלים יותר מצרבות בהשוואה לכלל האוכלסיה ורוב המטופלים עם בקע סרעפתי סובלים מצרבות בדרגות שונות.

צרבת כרונית וחמורה הינה התסמין הנפוץ ביותר המאפיין את מחלת ההחזר הקיבתי וושטי. למחלה זאת השפעה ניכרת על איכות חיי החולים, על תפקודם היום יומי ועל כושר עבודתם. המחלה יכולה להיות קלה והצרבת מופיעה עד לפעמיים בשבוע אך היא יכולה להופיע ביום יום עם סיבוכים.
למחלת ההחזר סימנים אופייניים כגון צרבת, קושי בבליעה ותחושת עליה של תוכן קיבתי חומצי לוושט, אולם קיימים גם סימנים לא אופייניים כגון צרידות,לרנגיטיס שיעול, אסטמה,אספירציה, ברונכיטיס, כאב בטן וכאב בחזה שלא ממקור לבבי.

סיבוכים של המחלה כוללים דלקת בוושט, היצרויות בוושט, דימום מהוושט, צואה שחורה ושינויים ברירית הוושט ועוד.


האבחנה מבוססת בעיקרה לפי תלונות החולה ובדיקה גופנית.
במקרים מסוימים ניתן לבצע בדיקת PH / צילום בית הבליעה, בדיקה לגילוי חיידק, בדיקת אף אוזן גרון ובדיקת גסטרוסקופיה.

הטיפול בצרבת

מחולק לשלוש רמות בהתאם לחומרת התסמינים והסימנים:

שינוי באורח החיים

בניגוד לסברה הרווחת, אין הוכחה מדעית כי התנזרות מוחלטת ממאכלים מסוימים כגון מזון שומני, קפה ומיץ פרי הדר, מביאים לשיפור משמעותי ולהעלמות מחלת הרפלקס אך חלק לא מבוטל מהחולים מדווחים על הקלה מסוימת בתלונות.
הימנעות מאכילה לפני השינה, אכילת מנות קטנות, הפחתת משקל והפסקת עישון כן הוכחו כשיטות יעילות להפחתת הופעת צרבת.
יש לזכור תמיד לשמירה על אורח חיים בריא יתרונות רבים נוספים מלבד ההקלה בצרבת.

שינוי תרופות

טיפול תרופתי בתכשירים מעכבי הפרשת חומצה כגון: נקסיום, לוסק, אומפרדקס, קונטרולוק, לנטון ודומיהם נמצא כיעיל באחוז ניכר מהחולים. הטיפול מעלים את התלונות, משפר את איכות החיים ומרפא את הדלקת בוושט באחוז ניכר מהמטופלים.
- אם מתגלה חיידק הליקובקטר פילורי מקובל לתת טיפול משולב למשך 10-14 ימים

טיפול ניתוחי

במקרים של כישלון טיפול תרופתי, או היעדר היענות לטיפול או הופעת סיבוכים של המחלה או נוכחות בקע סרעפתי גדול ניתן להפנות החולים עם צרבת לניתוח המצר את המעבר מהוושט לקיבה על מנת להפחית את תופעת ההחזר, חשוב מאוד לבצע את הניתוח במרכזים מנוסים בלבד.