כללית און-ליין
מידע על מחלות

אי ספיקת לב בילדים

מצב שבו פעילות הלב נחלשת וכמות הדם שהוא מצליח להזרים בדקה אינה מספקת את הצרכים של הגוף.

בקיצור

1.

סימנים: בילדים-הזעה יוצאת דופן, עייפות רבה, קושי בנשימה, ירידה בכמות השתן, ועוד. בתינוקות- הקאות חוזרות לאחר הארוחה, עייפות רבה בזמן האכילה, הזעה בקרקפת, נשימות מהירות, ועוד.

2.

עיקר הטיפול הינו תרופתי.

3.

במצב של אי ספיקת לב יש לקבל הנחיות לגבי תזונה ומאמץ מהצוות המטפל.

מהי אי ספיקת לב?

אי ספיקת לב הינו מצב שבו פעילות הלב נחלשת וכמות הדם שהוא מצליח להזרים בדקה אינה מספקת את הצרכים של הגוף. במצב זה קיימת פגיעה באיזון הנוזלים בגוף ותתכן בצקת (בצקת הינה הצטברות נוזלים מיותרים תחת העור). הבצקת יכולה להופיע גם בריאות.

איך נגרמת אי-ספיקת לב?

הגורמים לאי ספיקת לב הינם רבים ומגוונים. בילדים, רוב המקרים הינם סיבוך של מום מולד בלב.

כיצד ניתן לזהות אי-ספיקת לב?

ישנם סימנים קליניים המופיעים בבדיקת הילד כגון: דופק מהיר, נשימה מאומצת, שינויים בלחץ דם ועוד. בתינוקות, הזעה והתעייפות בזמן האוכל הינם הסימנים הראשונים והאופיינים לאי ספיקת לב. הצוות הרפואי והסיעודי מזהה מצב של אי ספיקת לב גם על פי מידע מעברו של הילד ועל פי בדיקות עזר שונות (למשל: בדיקת דם, א.ק.ג.- מכשיר הרושם את פעילות הלב, צילום רנטגן ועוד). לעתים יתבקש הילד לאסוף שתן כדי שהצוות יוכל להעריך מה מצב הנוזלים בגופו.

האם ניתן לטפל באי-ספיקת לב?

בהחלט כן.  

הטיפול

עיקר הטיפול תרופתי.
התרופות מחולקות לשלושה סוגים:

  • תרופה הפועלת לחיזוק פעולת הלב הנקראת דיגוקסין או LANOXIN. השימוש בה יימשך בדרך כלל גם בבית לאחר שחרור הילד מהמרכז הרפואי העמק.
  • תרופות משתנות שמטרתן לפנות עודפי נוזלים שהצטברו בגוף ובריאות ובכך להפחית את העומס מן הלב. לעתים נדרש הילד להגביל את כמות השתיה ולערוך מעט שינויים בתזונה כדי לקדם את הטיפול. במקרה שכזה תקבלו הנחיה ברורה מהצוות המטפל.
  • תרופות המפחיתות את העומס מהחדר השמאלי של הלב (ניתן לפעמים).

תזונה

תינוקות במצב של אי ספיקת לב מתקשים לעיתים לאכול את כמות המזון הדרושה להם, ולכן, אינם משיגים את המשקל בהתאם לבני גילם. האכילו את תינוקכם כמות קטנה לעיתים קרובות כדי למנוע עייפות הנובעת ממאמץ האכילה, בהתאם להנחיות הצוות המטפל.

מאמץ

ילדים ותינוקות במצב של אי ספיקת לב מתאימים בדרך כלל את פעילותם הגופנית ליכולתם. יש להמנע מדרישה למאמץ יתר (במיוחד לגבי ילד גדול). אווירה רגועה מצדכם וביקורים במידה יכולים להפחית חרדה ולתרום להחלמתו המהירה של ילדכם.

מתי נוכל לחזור הביתה?

משך האשפוז משתנה מילד לילד וקשה לקבוע מראש כמה זמן ייקח לילדכם להתאושש.

וכשנחזור הביתה?

אם נקבע כי ילדכם צריך לקבל תרופות בבית-אנא הקפידו על מתן התרופות באופן עקבי על-פי הוראות הרופא. מלאו אחר המלצות התזונאית (באם ניתנו) על מנת לשמור על בריאותו המרבית של ילדם.

האם הילד יוכל לחזור למסגרת הרגילה?

כן. הילד צריך לחזור לחיים רגילים מהר ככל הניתן.

  • לגבי פעילות גופנית- יש להימנע מספורט תחרותי.
  •  לגבי שאר הפעילויות- יש לחזור בהדרגה בהתאם ליכולתו של הילד ועל פי ההמלצה הרפואית.

בתינוקות- ההתפתחות המוטורית הגסה (זחילה, ישיבה והליכה) עשויה להתעכב.
 הדגישו בפני הילד במה הוא שווה לבני גילו ועודדו אותו לבצע את כל הדברים שהוא מסוגל לעשות ככל הילדים.

מתי עלינו לפנות לרופא?

עליכם לפנות לרופא במקרה ויופיעו הסימנים הבאים היכולים להעיד על מצב של אי-ספיקת לב:
בילדים - הזעה יוצאת דופן, עייפות רבה. חולשה, חוסר תאבון, נשימות מהירות, קושי בנשימה, ירידה בכמות השתן, עליה במשקל, או בצקת.
בתינוקות - הקאות חוזרות לאחר הארוחה, עייפות רבה בזמן האכילה, הזעה בקרקפת, נשימות מהירות, ירידה בכמות השתן, נפיחות סביב העיניים, עליה פתאומית במשקל, או גדילה איטית מהצפוי.
בנוסף, בכל מחלת חום המופיעה אצל ילדכם יש לפנות לטיפול רפואי.

האם נדרש מעקב נוסף?

עליכם להגיע לביקורת שיגרתית אצל הרופא המטפל, במרפאה הקרדיולוגית לפי הזמנה. תינוקות צריכים להמשיך לבקר בטיפת חלב למעקב התפתחותם התקינה. יש חשיבות רבה לשמירה על היגיינת הפה ובריאות השיניים.