כללית און-ליין
מידע על מחלות
    מאת:
  • ד"ר גיא דורי, מנהל מחלקה פנימית ה'

אי ספיקת לב במבוגרים

אי ספיקת לב היא מצב שבו התפקוד הלבבי מופחת, לא עונה על דרישות הגוף, וגורם להפחתה באיכות חיי החולה, אשפוזים חוזרים, וקיצור משך החיים. הטיפול במצב הזה קיים אך הישגיו מוגבלים. חשיבות רבה נודעת למניעת המצב על ידי שמירה על אורח חיים בריא.

בקיצור

1.

ניתן לאבחן אי ספיקת לב לפי תיאור תלונות המטופל. על מנת לאמת את ההבחנה מבצעים בדיקת אקו לב.

2.

הטיפול באי ספיקת לב תלוי בסוגה, ויכול לכלול טיפול תרופתי ולא תרופתי.

3.

חשוב למנוע אי ספיקת לב על ידי שמירה על אורח חיים בריא.

​הלב בגופנו הוא שריר מיוחד המתכווץ ועובר הרפיה כ-100,000 פעמים ביממה. במהלך 80 שנים הלב פועם כ- 3,000,000,000 פעימות.
פעולת ההתכווצות וההרפיה של שריר לב תקין מאפשרות את פעולת השאיבה של דם מהריאות והזרמתו לכל חלקי הגוף. הלב מזרים דם מחומצן לכל חלקי הגוף לאחר שדם זה נטען בחמצן בריאות. אספקת דם מחומצן בכמות תקינה לרקמות הגוף וסילוק חומרי הפסולת מהרקמות הכרחיים לתפקודן התקין. אם אספקת הדם לרקמה אינה תקינה, רקמה זו "סובלת" בצורת מחלה.
אחת הדרכים לבחון את תפקוד הלב היא לבדוק את מקטע הפליטה של הלב (בבדיקת אקו לב).
התקף לב, יתר לחץ דם ממושך ולא מאוזן, צריכת אלכוהול, השמנת יתר קשה, אי ספיקת לב שלאחר הריון, אי ספיקת לב על רקע מחלה זיהומית ועוד הרבה מצבי מחלה עלולים בסופו של דבר לגרום לאי ספיקת הלב. למעשה, אי ספיקת הלב אינה מחלה אחת, אלא תוצאה לא רצויה של הרבה מחלות אחרות.

מהי אי ספיקת לב?

אי ספיקת לב הוא מצב שכיח בגיל המבוגר שבו התפקוד הלבבי "נחלש". כ -2% מהאוכלוסייה הבוגרת לוקה באי ספיקת הלב, ומעל גיל 65 6-10% מהאוכלוסייה סובלים מאי ספיקת לב.
באי ספיקת לב כמות הדם המחומצן הדרושה לרקמות הגוף לתפקודן התקין, אינה מסופקת על ידי הלב הכושל. מצב זה יוצר "סטרס" גופני, שגורם למספר מערכות אחרות בגוף להגיב ולפעול, למשל: מערכת העצבים, הכליות, ומערכות הורמונליות.
אספקה לקויה של דם למערכות הגוף על ידי הלב הכושל יכולה לנבוע ממצב שבו הלב מתקשה להתכווץ ולהזרים כמות דם הדרושה לגוף או קושי של הלב להרפות עצמו ולהתמלא בדם (על מנת להזרים דם בהתכווצות הבאה).
לחולים הסובלים מאי ספיקת לב יש קושי רב לבצע מאמץ ולפעמים אפילו מאמץ שגרתי כמו הליכה קצרה. החולים סובלים מעייפות וקוצר נשימה בעת מאמץ. נוזלים מצטברים ברקמות הגוף, ברגליים, בחלל הבטן ולעיתים גם בריאות. כמות נוזלים גדולה בריאות שמחמירה את קוצר הנשימה ולעיתים מודגמת גם בצילום החזה נקראת גודש ריאתי או בצקת ריאות.

כיצד מאבחנים אי ספיקת לב?

תיאור התלונות של החולה בדרך כלל מספק. לעיתים קרובות על מנת לאמת את האבחנה נבצע בדיקת אקו לב, שהיא הדמיה של פעולת הלב באמצעות גלים של על-קול. בדיקת אקו לב נותנת מידע רב לגבי מבנה שריר הלב וכלי הדם הגדולים הקשורים ללב, מסתמי הלב, ותפקוד הלב.

כיצד מטפלים באי ספיקת לב?

הטיפול באי ספיקת הלב מותנה בסוג אי הספיקה. חלק מהטיפול באי ספיקת לב מכוון ל"מיתון" תגובת היתר של מערכות הגוף שהוזכרו.
המשותף לשני סוגי אי ספיקת הלב הוא איזון גורמי הסיכון. חובה לאזן את לחץ הדם, וערכי הסוכר בדם לערכים מיטביים. חובה להפחית את רמת שומני הדם לערכים רצויים. חובה להפסיק לעשן.

טיפול לא תרופתי כולל:

שינוי אורח החיים עם הדגשה על הפחתה בצריכת המלח, הגבלת נוזלים, פעילות גופנית מתונה.

טיפול תרופתי כולל:

קבוצת תרופות משותפת לשני הסוגים של אי ספיקת הלב היא קבוצת המשתנים. הטיפול במשתנים מגדיל את תפוקת השתן היומית ועוזר בהקטנת נפח הדם שאיתו מתמודד הלב.

אי ספיקת לב היא מצב שבו התפקוד הלבבי מופחת, לא עונה על דרישות הגוף, וגורם להפחתה באיכות חיי החולה, אשפוזים חוזרים, וקיצור משך החיים. הטיפול במצב הזה קיים אך הישגיו מוגבלים. חשיבות רבה נודעת למניעת המצב על ידי שמירה על אורח חיים בריא.