כללית און-ליין
מידע על מחלות

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס היא מחלה גניקולוגית התוקפת כ10% מהנשים בגיל הפוריות, וכ50% מהנשים הסובלות מליקויי פוריות מסיבה לא מוסברת. מדובר באחת המחלות החידתיות המתמשכות ומהנחקרות ביותר בתחום רפואת הנשים.

בקיצור

1.

ישנם תסמינים רבים שמצביעים על אנדומטריוזיס: כאב מחזור שמחמיר עם הזמן, אי פוריות, כאב בזמן או אחרי מגע מיני ועוד.

2.

ניתן לטפל באנדומטריוזיס באמצעות ניתוח או טיפול תרופתי. כיום אין טיפול שמרפא אנדומטריוזיס לחלוטין.

3.

גם לאחר ניתוח, קיים סיכוי של כ30% לחזרת התסמינים והציסטות.

האנדומטריוזיס (אנדו - פנים, מטריום - רחם) הינה מחלה כרונית דלקתית הנגרמת על ידי הימצאות תאים מרקמת רירית הרחם (אנדומטריום) בתוך חלל הבטן, סביב ובתוך השחלות, על הרצועות שתומכות ברחם ולעתים אף חודרות לשלפוחית השתן ולדרכי השתן, לדופן המעיים ולצלקות שלאחר ניתוחים קיסריים קודמים.

נשים רבות מאובחנות לעיתים קרובות באיחור רב עקב חוסר מודעות. המחלה עלולה לגרום לפגיעה קשה באיכות החיים דווקא בתקופה הפעילה ביותר בחיי האישה.

מה גורם לאנדומטריוזיס?

סיבת המחלה אינה ידועה וקיימות מספר תאוריות. שתי העיקריות שבהן:

 1. בזמן המחזור החודשי, חלק מנוזל הוסת שאמור לצאת החוצה דרך צוואר הרחם, עובר דרך החצוצרות אל חלל הבטן. תאי רירית הרחם שנמצאים בנוזל הוסת מתיישבים על אברי האגן, נדבקים ואף חודרים אליהם.
  קיימת סברה כי אצל נשים המפתחות אנדומטריוזיס, מערכת החיסון אינה מצליחה להילחם ביעילות בנגעים אלו וכתוצאה מכך הם מצליחים להתמקם בתוך חלל הבטן, מתיישבים על איברים סמוכים ומפתחים בהם רקמת רירית רחם פעילה, אשר עלולה לגרום לדלקת ולכאב. לא ידוע מדוע פיסות הרקמה הללו מתחברות לאיברים סמוכים בקרב נשים מסוימות ואילו בקרב אחרות לא. המערכת החיסונית אמורה להסיר רקמה שאיננה במקומה ויש חוקרים הסבורים שבאנדומטריוזיס במערכת החיסונית מגנה בטעות על הרקמה התועה.
 2. התאוריה השנייה גורסת כי ישנם שרידים של תאי גזע עוד מזמן התקופה העוברית של האישה, אשר בבגרותה עלולים להתפתח לתאי רירית רחם בתנאים הורמונליים מסוימים.

מה שברור הוא שיש למחלה מרכיב תורשתי, ויש סיכוי מוגבר פי שבעה לפתח אנדומטריוזיס בנשים בעלות סיפור משפחתי למחלה.

תסמינים שמצביעים על אנדומטריוזיס:

 • כאבים קשים לפני ובמהלך המחזור החודשי
 • כאב בזמן או אחרי מגע מיני
 • דימום וסתי רב
 • כאב כרוני בבטן התחתונה, באגן ולעתים בגב התחתון
 • כאב בזמן הטלת שתן, דחיפות במתן שתן ובעיקר בעת הוסת
 • תלונות הקשורות למערכת העיכול כגון: יציאות רכות עד שלשולים סביב הוסת, גזים ונפיחות של הבטן, כאבים ודימומים ועוד
 • עייפות כרונית
 • אי פוריות / תת פוריות (אחרי ניסיון של שנה להרות)

איך מאבחנים?

פניה לרופא הנשים או לרופא המשפחה והפניה דרכו למרכז הרב תחומי לאנדומטריוזיס של המרכז הרפואי העמק בעפולה ומחוז צפון של שרותי בריאות כללית.
בעת הביקור במרכז הרב תחומי לאנדומטריוזיס כל מטופלת תעבור תשאול יסודי ומקיף על תלונותיה, בדיקה גופנית יסודית והדמיה – US ,MRI קולונוסקופיה(בחשד למעורבות מעי) ובדיקות נוספות על פי הצורך.

דרכי טיפול באנדומטריוזיס

מטרת הטיפול הינה למנוע את התקדמות המחלה, לשפר את איכות החיים של המטופלת וכן לסייע בהפחתת בעיות פוריות בעתיד.

סוגי טיפולים:

 קיימים 3 סוגי טיפולים המוצעים כיום לחולות אנדומטריוזיס:

 1. טיפול נוגד כאבים שמטרתו להפחית את הכאבים.
 2. טיפול הורמונלי:

  מטרתו בעיקר לדכא את הוסת ולגרום להפוגה ממושכת בפעילות המחלה ולהאטה בקצב ההתקדמות שלה. הטיפול ההורמונלי השכיח הוא טיפול בגלולות משולבות למניעת הריון אסטרוגן ופרוגסטרון או פרוגסטרון בלבד אשר מקובל ליטול אותן ברצף על מנת לדכא את הוסת תקופה ארוכה ובכך להאט את התקדמות המחלה. טיפולים נוספים על בסיס הורמונלי הם זריקות פרוגסטרון ל3 חודשים, התקן תוך רחמי המכיל הורמון שמופרש מקומית לרירית הרחם ובכך מפחית כאב ודימום ויסתי.
 3. טיפול ניתוחי:

  יעיל בעיקר כאשר טיפול תרופתי לא עוזר, והמטופלת ממשיכה להתלונן על כאבים. כמו כן, כאשר פוריות היא הבעיה העיקרית וכאשר יש כבר נזק לאברים נוספים כגון מעי ומערכת השתן. הטיפול הניתוחי נותן הפוגה ממושכת יותר ומחקרים הראו כי לאחר ניתוח נוצר חלון של שנה שבו הסיכוי להרות עולה.

לעיתים קרובות משלבים בין השניים. המטרה בטיפול הוא להתאים לכל אישה את הטיפול היעיל ביותר עבורה. למשל, נשים שרוצות להרות לא נוכל לתת להן טיפול בגלולות למניעת הריון, ולכן הגישה הניתוחית תהיה עדיפה.

מה עושים בניתוח?

הניתוח הוא בגישה לפרוסקופית (זעיר פולשנית) בו מבצעים חתכים זעירים בבטן של 5-10 מ"מ. המטרה בניתוח היא ל"נקות" את האגן ולהסיר את כל הנגעים על מנת להחזיר את האגן למצב האנטומי הנורמלי. לעיתים נדרשים בניתוח לבצע הפרדה של הידבקויות והסרת נגעים על איברים חיוניים. במידת הצורך אנו מערבים בניתוח מנתחים כירורגיים מתחומים נוספים.
יש להדגיש כי ניתוח לא מתאים בכל מצב ולעתים המענה הנכון יהיה הטיפול ההורמונלי.

האם יש טיפולים נוספים?

בנוסף לטיפולים הקונבנציונאליים קיים מגוון רחב של טיפולים הכוללים – שינוי תזונה בהנחיית דיאטנית קלינית, פיזיותרפיה של רצפת האגן, שירות פסיכולוגי ופסיכיאטרי, רפואה משלימה ועוד.

הגישה הטיפולית השכיחה כיום הינה שילוב בין הרפואה הקונבנציונלית לטיפוליים טבעיים.

המרכז לאנדומטריוזיס

במרכז הרפואי העמק קיים מרכז משולב לטיפול באנדומטריוזיס, בו כל אישה שמגיעה עוברת עיבוד מלא והערכה על מנת להתאים את הטיפול היעיל ביותר עבורה.

אנו עובדים בשילוב עם יחידת הפוריות ומערבים לפי הצורך רופאים מתחומים שונים, כמו כן נעזרים ביחידת האולטרסאונד במחלקתנו בכדי לאפיין את נרחבות המחלה ובאם יש מעורבות של אברים נוספים.

במידה והוחלט כי הטיפול היעיל ביותר יהיה ניתוח, גם אחריו האישה ממשיכה להיות במעקב ובפיקוח צמוד של המרכז.

אנו גאים ומלאי סיפוק על כל הצלחה בין אם בהקלה בכאבים, ושיפור איכות החיים, ובין אם בהשגת הריון.

למרפאת אנדומטריוזיס לחצו כאן

מדברים על זה בפורומים - הריון

פורומים מחלקתיים בתחום גינקולוגיה ומיילדות העמק: