כללית שלי
מידע על מחלות

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס תוקפת 10%-20% מהנשים בגיל הפוריות, וכ- 40% מהנשים הסובלות מליקויי פוריות. מדובר באחת החידות המתמשכות בתחום רפואת הנשים.

בקיצור

1.

ישנם תסמינים רבים שמצביעים על אנדומטריוזיס: כאב מחזור שמחמיר עם הזמן, אי פוריות, כאב בזמן או אחרי מגע מיני ועוד.

2.

ניתן לטפל באנדומטריוזיס באמצעות ניתוח או טיפול תרופתי. כיום אין טיפול שמרפא אנדומטריוזיס לחלוטין.

3.

גם לאחר ניתוח, קיים סיכוי של כ30% לחזרת התסמינים והציסטות.

האנדומטריוזיס (אנדו - פנים, מטריום - רחם) הינה מחלה כרונית ממושכת הנגרמת על ידי הימצאות תאים מרקמת רירית הרחם (אנדומטריום) בתוך חלל הבטן, סביב ובתוך השחלות, על הרצועות שתומכות ברחם ולעתים אף חודרות לשלפוחית השתן ולדרכי השתן, לדופן המעיים ולצלקות שלאחר ניתוחים קיסריים קודמים. אנדומטריוזיס, היא אחת המחלות החידתיות ביותר ברפואה, התוקפת 10% מהנשים בגיל הפוריות, וכ- 40% מהנשים הסובלות מליקויי פוריות. מדובר באחת החידות המתמשכות בתחום רפואת הנשים.
הנשים מאובחנות לעיתים קרובות באיחור (הרבה עקב חוסר מודעות). המחלה גורמת לפגיעה באיכות החיים דווקא בתקופה הפעילה ביותר בחיי האישה.

אנדומטריוזיס.png 

סיבת המחלה אינה ידועה וקיימות מספר תאוריות. שתי העיקריות שבהן:
1. כאשר בזמן המחזור החודשי, חלק מנוזל הוסת שאמור לצאת החוצה דרך צוואר הרחם, עובר דרך החצוצרות אל חלל הבטן. תאי רירית הרחם שנמצאים בנוזל הוסת מתיישבים על אברי האגן, נדבקים ואף חודרים אליהם.
קיימת סברה כי אצל נשים המפתחות אנדומטריוזיס, מערכת החיסון אינה מצליחה להילחם ביעילות בנגעים אלו וכתוצאה מכך הם מצליחים להתמקם בתוך חלל הבטן, מתיישבים על איברים סמוכים ומפתחים בהם רקמת רירית רחם פעילה, אשר עלולה לגרום לדלקת ולכאב. לא ידוע מדוע פיסות הרקמה הללו מתחברות לאיברים סמוכים בקרב נשים מסוימות ואילו בקרב אחרות לא. המערכת החיסונית אמורה להסיר רקמה שאיננה במקומה ויש חוקרים הסבורים שבאנדומטריוזיס במערכת החיסונית מגנה בטעות על הרקמה התועה.
2. התאוריה השנייה גורסת כי ישנם שרידים של תאי גזע עוד מזמן התקופה העוברית של האישה, אשר בבגרותה עלולים להתפתח לתאי רירית רחם בתנאים הורמונליים מסוימים.
מה שברור הוא שיש למחלה מרכיב תורשתי, ויש סיכוי מוגבר לפתח אנדומטריוזיס בנשים בעלות סיפור משפחתי למחלה.

כאב מחזור שמחמיר משנה לשנה
כאב בזמן או אחרי מגע מיני
כאב כרוני בבטן התחתונה, באגן ולעתים בגב התחתון
כאב בזמן הטלת שתן
אי פוריות (אחרי ניסיון של שנה להרות)
ניתן לחשוד באנדומטריוזיס בנשים הסובלות מכאבי בטן בקיום יחסים, (דיספראוניה). כאבי וסת עזים (דיסמנוראה). כמו כן האשה עלולה לסבול מכאבי בטן תחתונה ואגן יום יומיים, מכאבי גב קשים, לעיתים רחוקות הפרעות במערכת העיכול והשתן, העלולות להתבטא בדימומים ממערכת העכול או השתן בזמן הוסת.
בעיה נוספת וחשובה הנגרמת על ידי המחלה הינה בעית פוריות או קושי בכניסה להריון, ובאחוזים ניכרים יש צורך בטיפולי פוריות מתקדמים יותר.

פניה לרופא הנשים או לרופא המשפחה והפניה דרכו למרפאת אנדומטריוזיס במרכז רפואי העמק.
בביקור במרפאה – תשאול יסודי ומקיף על תלונות האשה, בדיקה גופנית יסודית והדמיה – US , MRI, קולונוסקופיה במידת הצורך (בחשד למעורבות מעי).

מטרת הטיפול לשפר את איכות החיים ולשפר פוריות.

מטרתו בעיקר לדכא את הוסת ולגרום להפוגה ממושכת בפעילות המחלה ולהאטה בקצב ההתקדמות שלה.
הטיפולים התרופתיים השכיחים הם טיפולים הורמונליים כגון גלולות משולבות למניעת הריון אשר מקובל ליטול אותן ברצף ע"מ לדכא את הוסת תקופה ארוכה ובכך להאט את התקדמות המחלה. טיפולים נוספים על בסיס הורמונלי הם זריקות פרוגסטרון ל 3 חודשים, התקן תוך רחמי המכיל הורמון שמופרש מקומית לרירית הרחם ובכך מפחית כאב ודימום ויסתי, תרופות נוגדות כאב ועוד...

מטרתו זהה. יעיל בעיקר כאשר טיפול תרופתי לא עוזר, כאשר פוריות היא הבעיה העיקרית וכאשר יש כבר נזק לאברים נוספים כגון מעי ומערכת השתן. הטיפול הניתוחי נותן הפוגה ממושכת יותר ומחקרים הראו כי לאחר ניתוח נוצר חלון של שנה שבו הסיכוי להרות עולה.
לעיתים קרובות משלבים בין השניים.
המטרה בטיפול הוא להתאים לכל אישה את הטיפול היעיל ביותר עבורה. למשל, נשים שרוצות להרות לא נוכל לתת להן טיפול בגלולות למניעת הריון, ולכן הגישה הניתוחית תהיה עדיפה.

הניתוח הוא בגישה לפרוסקופית (זעיר פולשנית) בו ע"י חתכים קטנים בבטן של 5-10 מ"מ, מבצעים ניתוחים גדולים ומורכבים. המטרה בניתוח היא ל"נקות" את האגן ולכרות את כל הנגעים ע"מ להחזיר את האגן למצב האנטומי הנורמלי. לעיתים נדרשים בניתוח לבצע הפרדה של הידבקויות והסרת נגעים על איברים חיוניים. במידת הצורך אנו מערבים בניתוח כירורג קולורקטאלי או אורולוג.

בנוסף לטיפולים הקונבנציונאליים קיים מגוון רחב של טיפולים הכוללים – שינוי תזונה בהנחיית דיאטנית קלינית, פיזיותרפיה של רצפת האגן, שירות פסיכולוגי ופסיכיאטרי, רפואה משלימה ועוד...

במרכז רפואי העמק קיים מרכז לטיפול באנדומטריוזיס, בו כל אישה שמגיעה עוברת עיבוד מלא והערכה על מנת להתאים את הטיפול היעיל ביותר עבורה.
אנו עובדים בשילוב עם יחידת הפוריות ומערבים לפי הצורך רופאים מתחומים שונים, כמו כן נעזרים ביחידת האולטרסאונד במחלקתנו בכדי לאפיין את נרחבות המחלה ובאם יש מעורבות של אברים נוספים.
לאחר הניתוח האישה ממשיכה להיות במעקב ובפיקוח צמוד של המרכז, ואנחנו גאים ומלאי סיפוק על כל הצלחה בין אם בהקלה בכאבים, ושיפור איכות החיים, ובין אם בהשגת הריון.

 
למרפאת אנדומטריוזיס לחצו כאן

מדברים על זה בפורומים - הריון

פורומים מחלקתיים בתחום גינקולוגיה ומיילדות העמק: