כללית און-ליין
מידע על מחלות

ילד בחרדה

פחדים וחרדות הינם חלק בלתי נפרד מתהליך ההתפתחות הנורמלי של ילדים ובגיל הצעיר משקף הפחד את חוסר הביטחון של הילד אל מול העולם המפחיד שאת כלליו הוא עדיין איננו מבין.

​מתי הפחד הופך לקריאה לעזרה ולתמיכה מאיתנו ההורים?

לדברי ד"ר גיא שוסהיים, מנהל מרפאת בריאות הנפש לילדים ונוער במרכז רפואי העמק, "יש ילדים שהתגובות שלהם למצוקה ולחרדה מתבטאות באופן מילולי והם שואלים שאלות רבות, ויש ילדים שתגובתם תתבטא בשינויי התנהגות כגון: דאגנות מוגברת לשלומם האישי ולשלומם של אחרים כולל דאגה לחיות המחמד, וכן דאגה מוגברת שבולטת במצבי פרידה מבני המשפחה. ילדים צעירים יותר עלולים להביע את מצוקתם על ידי היצמדות להורים, לאחים או למורים, ולהתלונן על כאבים שונים כמו כאבי ראש, כאבי בטן וכאבים לא מוגדרים. כמו כן, יכולים להופיע קשיי הירדמות ושינה, ירידה בריכוז ובהישגים הלימודיים, נסיגה אחורה לשלב התפתחותי קודם, כגון חזרה להרטבת לילה ואי שליטה על הצרכים, צורת דיבור ילדותית והתפרצויות זעם".

הטיפול בחרדות בילדים ובבני נוער שכיח במרפאת בריאות הנפש לילדים ונוער במרכז רפואי העמק, ומטופלים בה ילדים ובני נוער שסובלים ממצבים שונים ובהם התקפי חרדה, פאניקה, חרדת פרידה מבני משפחה קרובים ובעיקר מההורים.
במרפאה פועל צוות רב מקצועי של פסיכיאטרים ופסיכולוגים, עובדים סוציאליים ומרפאים בעיסוק והיא מתמקדת בטיפול בהפרעות רגשיות שמתבטאות בסימפטומים גופניים ובבעיות רגשיות הנלוות למחלות גופניות כרוניות. בנוסף לכך, מטפלת המרפאה במגוון ההפרעות הרגשיות והפרעות הנפשיות של גיל הילדות: הפרעות חרדה חריפות או ממושכות כמו פחדים, קשיים ביצירת קשרים חברתיים, ביישנות יתר, סירוב ללכת לבית ספר, מצבי משבר הגורמים להפרעה הסתגלותית כגון גירושי הורים, פרידות ואובדן.

לדברי ד"ר שוסהיים, ניתן לטפל בחרדות באמצעות טיפול פסיכולוגי או בטיפול תרופתי ובדרך כלל יש שילוב בין השניים. בחלק מהמצבים הטיפול יהיה פסיכולוגי בלבד ללא תרופות ולעיתים רחוקות יהווה הטיפול התרופתי את עיקר הטיפול. "חשוב מאוד להגיע אלינו כאשר מתעוררת בעיה עם הילד המצריכה התערבות של הצוות המקצועי, ואני קורא להורים לא להסס אלא לפנות" מסכם ד"ר שוסהיים.

הפניה למרפאה נעשית על ידי המשפחה עצמה, הפניית רופא ילדים או משפחה או בסיוע של שירותי הרווחה, לצורך בדיקה והערכת מצב.
מספר הטלפון במרפאה לבריאות הנפש לילדים ונוער: 04-6494138