כללית און-ליין
מידע על מחלות

טרשת עורקים

תהליך כרוני המתחיל בגיל צעיר וללא תסמינים. בתהליך זה העורקים נחסמים וזה פוגע באספקת הדם לאיבר שאותו העורק מספק.

בקיצור

1.

גורמי הסיכון העיקריים: סוכרת, יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם ועישון.

2.

ניתן לעקב ואף לטפל בטרשת עורקים בעזרת הורדת ערכי הכולסטרול.

3.

במרכז רפואי העמק קיימת מרפאה לטיפול בשומני הדם (מרפאת ליפידים).

​גורמי סיכון לטרשת עורקים

טרשת עורקים יכולה להופיע בכל מערכת בגוף אך מיקומה בעורקי הלב והמוח מהווה סיבה לתחלואה רבה ולתמותה וכיום היא אחת מהסיבות העיקריות למוות ותחלואה בעולם המערבי.
טרשת עורקים הינו תהליך כרוני וללא תסמינים, המתחיל כבר בגיל מוקדם ונמשך עד לשלבים מתקדמים שבה החסימה העורקית מגיעה לממדים קריטיים בגילאים מאוחרים יותר. היצרות העורק כתוצאה מהתהליך הטרשתי גורם לירידה באספקת הדם לאיבר שאותו העורק מספק. כתוצאה מכך נוצרת "איסכמיה" (מצב שבו אותו איבר לא מקבל מספיק דם), הרקמות המוזנות על ידי העורק ניזוקות, ועלול להיווצר מצב של נמק או אוטם של האזור. ביטויי לכך הם: תסמונת תעוקתית (angina pectoris), אוטם לבבי, אוטם מוחי, ירידה באספקת דם לעורקי הרגליים ועוד.

גורמי הסיכון העיקריים לטרשת עורקים הם:

  • סוכרת
  • עישון
  • יתר לחץ דם
  • יתר שומנים בדם

יתר שומני הדם הוא אחד מגורמי הסיכון העיקריים לטרשת עורקים. שומני הדם כוללים בין היתר את הכולסטרול והטריגליצרידים.
לכולסטרול יש תפקיד ראשי ביצירת רובד טרשתי. הכולסטרול שוקע בדופן הפנימי של כלי הדם ועל ידי האצה של מנגנונים בגוף התאים את הנגע הטרשתי.
לעומת זאת, הקשר של הטריגליצרידים ליצירת טרשת עורקים פחות ברור. מקובל להתייחס לערכים גבוהים של טריגליצרידים כגורם סיכון לטרשת עורקים וליצירת התסמונת המטבולית. ערכים מאד גבוהים של טריגליצרידים מהווים גורם סיכון להופעת דלקת בלבלב (פנקראטיטיס).
הכולסטרול מצוי בדם בצורה של חלקיקים הנקראים ליפופרוטאינים. חלקיקים אלה מורכבים משומנים שונים, בנוסף לכולסטרול, חלבונים ומרכיבים אחרים.
בהתאם לשיעור המרכיבים השונים היוצרים את החלקיקים ובהתאם לצפיפותם וגודלם (density), מקובל לחלק את הליפופרוטאינים למספר קבוצות.
• החלקיק בעל הצפיפות הנמוכה - (Low density lipoprotein- LDL) מוכר לנו כ-"הכולסטרול הרע". ה - LDL אחראי על הובלת הכולסטרול מהכבד לרקמות ואחראי גם ליצירת כולסטרול באברים השונים.
• החלקיק בעל צפיפות גבוה - (High density lipoprotein-HDL) הידוע כ-"הכולסטרול הטוב".

הטיפול בהורדת כולסטרול:

מבוסס על טיפול תרופתי, פעילות ספורטיבית ודיאטה מתאימה. הדיאטה צריכה להיות דלה בשומן רווי, ומומלץ לא להפריז בשתיית יין אדום.
ישנן תרופות שונות הנמצאות בשימוש היום להורדת כולסטרול וטריגליצרידים.
מחקרים שונים הראו שהורדת ערכי כולסטרול מעקב היווצרות טרשת עורקים ולעיתים מביאה לנסיגה ברובד הטרשתי.

מרפאה לשומני הדם במרכז רפואי העמק

במרכז רפואי העמק קיימת מרפאה לשומני הדם (מרפאת ליפידים).
המרפאה מטפלת בחולים הסובלים מעליה בשומני הדם שמופנים על ידי הרופאים בקהילה עקב מגוון בעיות. חלקם לא מאוזנים תחת הטיפול שמקבלים וממשיכים עם ערכי שומנים גבוהים, מקצתם מקבלים טיפול לא מתאים לסוג ההפרעה הקיימת. אחרים, בעלי הפרעות מעבדתיות נוספות הדורשות בקרה ואיזון תרופתי יותר טוב ולבסוף, ישנם חולים עם הפרכולסטרולמיה משפחתית בעלי ערכי כולסטרול גבוהים במיוחד הזקוקים לטיפול אינטנסיבי.