כללית און-ליין
מידע על מחלות

אסטמה בילדים

אסטמה הינו מצב שמתבטא בחסימה ובהיצרות של דרכי הנשימה המופיע לאחר חשיפה לגירוי מסויים.

בקיצור

1.

קוצר הנשימה יכול לעבור באופן ספונטני, אך בדרך כלל מצריך טיפול מתאים.

2.

הטיפול באסתמה הינו טיפול משולב הכולל הפחתת ומניעת הגורמים להתקפים, טיפול תרופתי וטיפול מונע.

3.

יש לפנות לרופא כאשר קיים קוצר נשימה שאינו מגיב היטב ומיד לטיפול תרופתי.

​אסטמה הינו מצב שמתבטא בחסימה ובהיצרות של דרכי הנשימה המופיע לאחר חשיפה לגירוי מסויים. המצב נובע עקב התכווצות שרירים המקיפים את דרכי הנשימה, דלקת בדופן כלי הנשימה והפרשת ריר צמיג לחלל דרכי הנשימה. במצב זה מופיע קוצר נשימה היכול לעבור באופן ספונטני, אך בדרך כלל מצריך טיפול מתאים. אסטמה שכיחה בילדות ומופיעה ב- 5%-10% מכלל הילדים.

כיצד אני יכול לדעת האם ילדי ''בהתקף אסטמה''?

בתחילת התקף של קוצר נשימה יתכן שילדך יבטא סימנים כגון: שיעול, נזלת, עיניים דומעות והרגשת גרד בגרון. הסימנים להתקף קוצר נשימה כוללים נשימה מאומצת, צפצופים ולעיתים לחץ בחזה הנגרמים עקב כך שדרכי הנשימה מתכווצים ומעבר האויר בהם נעשה קשה.

מדוע דווקא לילד יש אסטמה?

הסיבה הבסיסית והמדויקת לאסטמה אינה ידועה. אך ישנם מספר גורמים העלולים להביא להתקף, למשל: רגישות לחומרים שונים כמו אבק בית, פרוות של חיות בית, פריחת עצים, דשאים ועשבים או רגישות לתוצרי מזון כגון חלב. כמו כן, עשן סיגריות, מאמץ גופני, מתח נפשי, שינויים במזג האויר ודלקות בדרכי הנשימה, מהוים גורמים נוספים להתקף אצל חלק מהילדים.יש לציין כי אסטמה אינה נגרמת על ידי מתח נפשי אך מצב של מתח עלול להחמיר את תופעת התקפי קוצר הנשימה. לפעמים ניתן לזהות את הגורמים המיוחדים לאסטמה אצל ילדך, במיוחד אם מדובר בגורמים אלרגניים המעוררים התקף. בדיקה זו נעשית ביחידה לאלרגיה בנמצאת במרפאת הילדים במרכז רפואי העמק. הצורך בברור מסוג זה יקבע בזמן האשפוז או על ידי רופא הילדים של ילדכם.

כיצד מטפלים באסטמה?

הטיפול באסטמה הינו טיפול משולב הכולל הבנת הגורמים להתקפים, הפחתתם או מניעתם. הטיפול התרופתי מבוסס על טיפול להקלה מיידית של התקף קוצר נשימה וניתן בתכשירים כגון ונטולין, בריקלין ואחרים. טיפול מונע, שמטרתו למנוע התקפים בעתיד, ניתן בדרך כלל בתכשירים שונים כגון: סטרואידים ואחרים (ויקרום או תילאייד). במקרים מסויימים ניתן טיפול במתן חיסונים להורדת סף רגישות לגורמים אלרגיים.
ילדים שונים סובלים מהמחלה באופן שונה. חלקם נזקק לטיפול מניעתי קבוע וחלקם יכול להסתפק בטיפולים לפי הצורך. רופא הילדים שלכם יתאים את הטיפול התרופתי לילדך בהתאם למצבו.

מה עלי לעשות כאשר לילד יש התקף של קוצר נשימה?

  1. תן טיפול תרופתי כפי שהומלץ על ידי הרופא. הטיפול יכול להינתן על ידי השאפה באמצעות מכשיר השאפה חשמלי או במכשיר ידני כמו ספייסר, ארוצ'מבר או משאף. מטרת התרופות הניתנות בזמן התקף הוא לסייע בהרחבת דרכי הנשימה של ילדך ובכך לגרום למעבר אויר באופן תקין.
  2. הקפד על אוירה נינוחה ורגועה בסביבת ילדך על מנת להפחית חרדה.
  3. אפשר מנוחה והרפייה לילד. קיימים תרגילים מיוחדים להרפיית שרירי בית החזה בעת התקף אסטמה.
  4. תן לילדך לשתות. שתייה חשובה על מנת להחזיר לילדך את הנוזלים שהוא מאבד בזמן נשימה מאומצת ומסייע להוצאת הפרשות מדרכי הנשימה.
  5. במידה ומצבו אינו משתפר, פנה לעזרה רפואית.

מה אפשר לעשות כדי להפחית את הסיכוי להתקף אסמטי?

  • מנע ככל האפשר את חשיפתו לגורמים אלרגניים הידועים כגורמים לו להתקף.
  • השתדל לשמור על ילדך בריא מדלקות דרכי הנשימה כגון הצטננות.
  • הקפד לתת לילד את הטיפול התרופתי בצורה הנכונה על פי הנחיית הרופא.
  • דאג לשימוש המשאף לפני פעילות גופנית מאומצת הידועה כגורמת להתקף אצל ילדך.

האם הילד יכול לבקר בגן/בבית ספר ולעסוק בפעילות גופנית?

אם ההתקף היה קל וחלף מיד עם מתן השאפה יש לאפשר ולעודד את ילדך להשתתף בכל מסגרת לימודים ובכל פעילות גופנית. במיוחד רצוי לעודד שחיה. יש לאפשר לילדך לצאת לטיולים ולציידו במשאף. כאשר ילדך בהתקף ממושך של קוצר נשימה רצוי להקפיד על מנוחה ולהמנע ממאמץ גופני באופן זמני עד שיפור במצב. יש ליידע את המורים והמאמנים על כך שילדך סובל מהתקפי אסטמה.

מתי יש לפנות לרופא?

כאשר קיים קוצר נשימה שאינו מגיב היטב ומיד לטיפול תרופתי בהשאפה של בריקלין או ונטולין. התקף אסטמה שאינו מטופל באופן מיידי עלול להחמיר ולהצריך אשפוז. הצלחת הטיפול בילד עם אסטמה מבוססת על שיתוף פעולה בין ההורים, הילד והצוות הרפואי. לכן חשוב שתקפיד על מילוי ההנחיות הרפואיות.