כללית און-ליין
מידע על מחלות
  מאת:
 • ד"ר נחום פרידברג, מנהל היחידה לאלקטרופיזיולוגיה וקרדיולוג בכיר

הפרעות קצב על חדריות (SVT)

הפרעת קצב על חדרית היא שכיחה מאוד. היא מאופיינת בתחושה של דופק מהיר וסדיר המתחיל ומסתיים באופן פתאומי. לרוב, האירוע חולף בעצמו, ואם זה לא קורה ניתן לטפל בו במספר דרכים

 1. הפרעת קצב על חדרית היא הפרעת קצב שכיחה, מקורה במערכת החשמלית מעל חדרי הלב. היא מאופיינת בתחושה של דופק מהיר וסדיר המתחיל ומסתיים באופן פתאומי.
 2. תלונות אופייניות של המטופל, תיעוד בעזרת תרשים אקג בזמן הפרעת הקצב.
 3. קיימים אמצעים אבחוניים המאפשרים רישום אקג בבית בעת הרגשת דפיקות לב. יש להוועץ ברופא העוסק בתחום לבחירת האמצעי האבחוני המתאים ביותר.
 4. הפרעת הקצב שלעצמה איננה מסוכנת בדרך כלל כאשר מבנה הלב ותפקודו תקינים (פרט למספר מצבים נדירים). על מנת לוודא שהפרעת הקצב איננה מסוכנת, יש לערוך הערכת תפקוד הלב על ידי קרדיולוג.
 5. הבירור הבסיסי כולל תשאול החולה (אנמנזה), בדיקה גופנית, עריכת אקג וביצוע בדיקת אקו לב (הדמית מבנה הלב ותפקודו באמצעות גלי קול – אולטרה-סאונד). על פי תוצאות הבירור הבסיסי יש לעיתים צורך בבדיקות נוספות.
 6. במקרים רבים אירוע SVT חולף עצמונית. אם הקצב המהיר מתמיד, ניתן לנסות להפסיקו על ידי שיעול חזק או אמוץ שרירי הבטן בדומה ללחץ ליציאה בשרותים. במידה שאמצעים ביתיים אלו אינם מועילים, ניתן להפסיק את הפרעת הקצב במתן תרופה בשם אדנוזין (Adenosin) בווריד (באמבולנס או חדר מיון).
 7. לבקש מצוות חדר מיון לצרף העתק תרשים אקג המתעד את הפרעת הקצב !!! ואקג לאחר הפרעת הקצב למכתב השחרור. לפנות לקרדיולוג העוסק בהפרעות קצב להערכת תפקוד הלב וטיפול בהמשך. יש להדגיש שתרשים אקג בזמן הפרעת הקצב חיוני לצורך אבחון המדויק של הפרעת הקצב.
 8. קיימות מספר אפשרויות טיפוליות:

  1. אם האירועים נדירים ולא מלווים בתסמינים (סימפטומים) קשים, ניתן להימנע מטיפול קבוע ולטפל כל פעם מחדש בהפרעת הקצב כאשר היא מתרחשת.
  2. טיפול קבוע בתרופות – אין להתחיל טיפול ללא התייעצות עם רופא!!
  3. טיפול באמצעות אבלציה (בידוד נקודתי של מקור הפרעת הקצב בעזרת צריבה מקומית זעירה באנרגית גלי ראדיו).
 9. אין תשובה אחידה. בסופו של דבר זו החלטה של המטופל/ת לאחר התייעצות עם הרופא העוסק בתחום.
  בקווים כללים בחולים בהם מבנה ותפקוד הלב תקין, הטיפול בתרופות הוא עם סיכון נמוך לתופעות לואי חמורות. מאידך גיסא, שיעור תופעות הלוואי הקלות (כגון עצירות, עיפות, חולשה) גבוה למדי. יש לציין שהיעילות של הטיפול התרופתי מוגבלת, בכחמישים אחוז לפחות מכלל החולים הטיפול התרופתי אינו יעיל או לא נסבל.
  מנגד, אבלציה היא פעולה פולשנית ויש בה סיכון (קטן) לסיבוכים. במרבית סוגי ה SVT יעילות האבלציה גבוהה מאוד לקבלת ריפוי מוחלט מהפרעת הקצב.

 

מדברים על זה בפורום- קרדיולוגיה

פורום מחלקתי בנושא קרדיולוגיה ומסתמים