כללית און-ליין
מידע על מחלות
    מאת:
  • ד"ר ירון לנג, רופא בכיר במחלקת עיניים

ניוון מקולרי גילי

מחלה הגורמת להופעת כתם שחור במרכז שדה הראיה הגורם להפרעה בקריאה, בצפייה בטלויזיה וביכולת לזהות אנשים על פי פניהם. כיום יש טיפולים טובים לעיכוב המחלה ואף לשיפור משמעותי בראיה.

מחלת נמ"ג (נייון מקולרי גילי) היא מחלה ניוונית של מרכז הרשתית הפוגעת באנשים מבוגרים, לרוב בני 70-80 אך היא יכולה להופיע גם בצעירים יותר, בגילאי 50+.
הגורם למחלה אינו ידוע, אך כנראה יש מספר גורמים. גנטיקה היא מרכיב חשוב במחלה, ולכן הרופאים ממליצים לקרובי משפחה מדרגה ראשונה של אנשים הסובלים מהמחלה להיות במעקב.
ידוע כי יש קשר ליתר לחץ דם ולעישון, יתכן שחשיפה לשמש גם קשורה לכך אך אין לכך הוכחות ברורות. המחלה גדלה בשכיחות עם העלייה בתוחלת החיים בעולם המערבי והיא יותר שכיחה באנשים בהירי עור.


המחלה פוגעת במרכז הרשתית, אותו חלק ברשתית האחראי לראיה המדוייקת ולראיית הצבעים. לכן הלוקים במחלה בשתי עיניהם יסבלו מכתם שחור במרכז שדה הראיה הגורם להפרעה בקריאה, בצפייה בטלויזיה, ביכולת לזהות אנשים על פי פניהם. חשוב לציין שלא מדובר בעיוורון. האנשים הפגועים בשתי עיניהם סובלים מפגיעה קשה באיכות הראיה ובאיכות החיים אך מסוגלים להלך לבד, לבצע כל המטלות היום יומיות בעצמם פרט לכל הקשור לקריאה.


כיום יש טיפולים טובים, ויש את יכולת גם לעכב את התפתחות המחלה, לעכב את התקדמותה ובחלק מהמקרים גם להביא לשיפור משמעותי בראיה.


הטיפול כולל בעיקר זריקות הניתנות תוך הרדמה מקומית לתוך העין. יש גם טיפול מניעתי באמצעות קפסולות ויטמינים מיוחדים. אנשים שלקו במחלה בעין אחת חשוב לנסות למנוע מהמחלה לפגוע גם בעין השנייה ולקבל טיפול מוקדם ככל האפשר אצל רופא העיניים.

מדברים על זה בפורום

פורום ניתוחי עיניים וקטרקט: