כללית און-ליין
מידע על מחלות

דלקת באוזן התיכונה בילדים

דלקת באוזן התיכונה נגרמת כתוצאה מהצטברות נוזלים. לנוזלים חודרים חיידקים ונגיפים הנמצאים באוזן באופן טבעי ויוצרים את הזיהום.

בקיצור

1.

סימני המחלה הם: חום גבוה, אי שקט, סירוב לאכול, כאבים ולחץ באוזניים, כאבי ראש, צפצופים ועוד.

2.

הטיפול הוא אנטיביוטי. במרבית המקרים מוסיפים גם טיפות אזניים.

3.

חשוב לפנות לרופא כאשר החום עולה מעל 38 מעלות צלזיוס, שינוי בהתנהגות: ישנוניות יתר, אי שקט ו/או סירוב לאכול. כאב אוזניים והקאות.

​מהי דלקת חריפה של האוזן התיכונה?

זוהי מחלה זיהומית נפוצה אצל ילדים עד גיל חמש, במיוחד בעונת החורף. המחלה שכיחה בגיל זה עקב גורמים הקשורים למבנה האוזן והתפתחותה. באוזן קיימת חצוצרה האחראית לפינוי נוזלים מהאוזן התיכונה אל הלוע. בילדים צעירים החצוצרה אינה מתפקדת ביעילות כמו אצל מבוגרים וכתוצאה מכך יש נטייה להצטברות נוזלים באוזן התיכונה.
בהמשך חודרים לנוזל זה חיידקים או נגיפים הנמצאים באוזן באופן טבעי והם יוצרים את הזיהום. תפקוד חצוצרה לקוי קיים גם בעת זיהום בדרכי הנשימה העליונות.

מהם סימני המחלה?

בתינוקות הסימנים העיקריים הם: חום גבוה מעל 38 מעלות צלסיוס, אי שקט וסירוב לאכול. לעתים מופיע שלשול ו/או הקאות. ילדים גדולים עלולים להתלונן בנוסף על כאבים ולחץ באוזניים, כאבי ראש, רעש וצפצופים.

כיצד מטפלים במחלה?

טיפול תרופתי אנטיביוטי: מאחר והגורם למחלה ברוב המקרים הוא זיהום על ידי חיידק, מטפלים בדלקת חריפה באוזן התיכונה על ידי אנטיביוטיקה הניתנת דרך הפה או הוריד בהתאם למצב הילד. במרבית המקרים הילד מקבל בנוסף טיפות אוזניים. יתכן שילדכם ירגיש הקלה בכאבים והחום ירד תוך 24-48 שעות לאחר התחלת הטיפול האנטיביוטי.
הורדת חום: במידה והחום עולה מעל 38 מעלות צלזיוס אנא דווחו על כך לאחות. הורדת החום נעשית במספר דרכים:

  1. לבוש מתאים - אין לכסות את הילד בשמיכה עבה.
  2. אמבטיה פושרת במשך 10-15 דקות.
  3. אוורור החדר
  4. מתן Acamol בסירופ או בנר. התרופה ניתנת על ידי צוות האחיות כאשר החום עולה מעל 38.5 מעלות צלזיוס, כל ארבע שעות.

הקלת כאבים: במידת הצורך ניתן לתת לילדכם תרופה לשיכוך כאבים כמו Acamol. התרופה תינתן על ידי האחות. בנוסף אפשר לזלף לו טיפות אוזניים המכילות חומר המרגיע את הכאב. כאשר אתם ההורים, מתרשמים שילדכם סובל מכאבים, אנא פנו לצוות הסיעודי על מנת לקבל טיפול מתאים.
שיחרור האוזן מהפרשות: במקרים שקרום עור התוף של האוזן נפוח במידה רבה, מצב הגורם לילד כאבים עזים, מבצעים חתך קטן בקרום התוף (פרצינטזה) על מנת לנקז את המוגלה החוצה ולשחרר את הכאב. חתך זה נעשה על ידי רופא אף-אוזן-גרון והוא מתאחה תוך ימים ספורים. לעתים יש לחזור לביקורת אצל רופא אף-אוזן-גרון על מנת לשאוב ולנקז את ההפרשות מהאוזן. במקרים אלה מכניסים לאוזן פתיל גזה דק ספוג בטיפות אוזניים. הפתיל מוחלף לפחות פעם ביום.

הנחיות טיפול נוספות:

במידה ובוצע חתך בקרום התוף חשוב להקפיד לא להרטיב את האוזניים במשך 72 שעות. ניתן לאטום את האוזן החיצונית מפני רטיבות בעת הרחצה בעזרת צמר גפן מרוח בוזלין. במידה ויש הפרשה מוגלתית, ניתן לנקות את האוזן החיצונית בצורה עדינה.

המשך הטיפול לאחר שחרור הילד לביתו:

חשוב להקפיד על מתן אנטיביוטיקה, כולל טיפות אוזניים, לפי ההנחיות אשר תקבלו בזמן השחרור.

מתי עליכם לפנות לרופא?

יש לפנות לרופא במידה ולידכם אחת או יותר מהתופעות הבאות:
חום גבוה מעל 38 מעלות צלזיוס.
שינוי בהתנהגות: כמו ישנוניות יתר, אי שקט ו/או סירוב לאכול.
כאב אוזניים.
הקאות.