כללית און-ליין
מערך ילדים

זכויות סוציאליות

מחלת הסוכרת מקנה זכויות בביטוח לאומי. ילדים עד גיל שש שנים זכאים ל־100% נכות המזכים בקצבה.

ילדים עד גיל שתים עשרה שנים זכאים ל־50% נכות המזכים בקצבה.

ילדים מעל גיל שתים עשרה שנים זכאים ל־50% נכות רק בשנה הראשונה למחלה. סוכרתיים בוגרים מעל גיל שמונה עשרה ובתנאי שיש להם נכות רפואית של 20% לפחות זכאים לשיקום מקצועי מטעם המוסד לביטוח לאומי, הכולל אבחון והכוון תעסוקתי, סיוע במציאת מסגרת תעסוקתית או לימודית מתאימה ומימון חלקי או מלא של שכר הלימוד לרבות דמי המחיה במהלך הלימודים.

מערכת החינוך:

ילד סוכרתי זכאי לסיוע רפואי במסגרת החינוכית שהוא נמצא בה עד הגיעו לגיל עשר שנים. תינוקות ופעוטות מתחת לגיל חינוך חובה זכאים לסיוע רפואי מגיל שלושה חודשים עד שלוש שנים, ובתנאי שהם שוהים במעונות יום הנמצאים בפיקוח של משרד הכלכלה. התאמות בבחינות: במהלך הבחינות יש לאפשר לילד הסוכרתי לבדוק את רמת הסוכר בדם ולאכול ולשתות. יש לאפשר לו תוספת זמן בגין הפסד הזמן שנגרם לו עקב הבדיקה או האכילה.

לילדים הבוגרים:

רישיון נהיגה: על פי החוק הנהוג כיום בישראל, חולי סוכרת יכולים להוציא רישיון נהיגה ברכב פרטי, ברכב מקצועי (משאית עד שלוש טונה) וברכב דו־גלגלי. התקנות אוסרות על חולי סוכרת התלויים באינסולין לקבל רישיון נהיגה לרכב מקצועי כגון אמבולנס, מונית, מטוס או רכב כבד (מעל שלוש טונה.) חולה סוכרת המבקש להוציא רישיון חייב לדעת כי לא יוכל לגשת למבחן עיוני (תאוריה) ולמבחן המעשי (טסט) עד שיתקבל במשרד הרישוי אישור מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

על פי הנוהל הקיים יש שני טפסים מיוחדים המיועדים למילוי על ידי חולי סוכרת.

1. הצהרה על הסוכרת בפני עורך דין או רשם בית המשפט

2. טופס רפואי שיש למסור למילוי רופא הסוכרת המטפל

שירות צבאי או שירות לאומי:

חולי סוכרת מקבלים פטור רפואי מחובת שירות צבאי. בהגיעכם לגיל שש עשרה תקבלו צו גיוס כשאר חבריכם. עם התייצבותך בלשכת הגיוס עליכם

להודיע כי אתם מתמודדים עם סוכרת נעורים, ותקבלו פטור רפואי אוטומטי משירות צבאי.

לאחר קבלת הפטור וקביעת פרופיל התנדבותי עליכם לבחור בין שירות צבאי מלא בהתנדבות ובין שירות לאומי במסגרת אחת מאגודות ההתנדבות. זכויותיהם של מתנדבים בצה"ל שוות לזכויות חיילים רגילים במהלך השירות ועם השחרור ובתנאי שהשירות ארך לפחות שנה.

 מספרי טלפון חשובים:

  • מס' הטלפון של תא המתנדבים בצה"ל: 03-7387157

  • מס' הטלפון של עמותת בת עמי, שירות לאומי לבנות (לאוכלוסייה דתית:) 02-6443333

  • מס' הטלפון של האגודה להתנדבות, שירות לאומי לאוכלוסייה דתית וחילונית: 02-6521140

  • מס' הטלפון של עמותת שלומית, שירות לאומי לאוכלוסייה החילונית: 03-6129202

בחינה פסיכומטרית:

חולי סוכרת נעורים זכאים להיבחן בבחינה מותאמת תוך שימת דגש על המגבלות והצרכים המיוחדים של מחלת הסוכרת (צורך בבדיקת סוכר, יציאה לשירותים, אכילה וכדומה.) אופן הגשת הבקשה לבחינה פסיכומטרית מותאמת:

להגשת בקשה לבחינה מותאמת דרושה הרשמה לבחינה.

מסמכים שיש לצרף במקרה של סוכרת:

1. שאלון רפואי לפונה למרכז הארצי לבחינות ולהערכה – מילוי השאלון ייעשה על ידי הנבחן.

2. שאלון לרופא – חוות דעת רפואית שתינתן על ידי הרופא המטפל.

 למיצוי הזכויות הסוציאליות, לקבלת טפסים והדרכה תוכלו לפנות לעובדות הסוציאליות במרפאה.

שירותי חינוך וטיפול רגשי במרפאה: במרפאה ניתנים שירותים חינוכיים המסייעים לילד ולמשפחתו להתמודד עם הסוכרת. הצוות החינוכי כולל מורים ומטפלת באמנויות, והם מתאימים לכל ילד וילד תכנית למידה אישית על הסוכרת. התכנית כוללת הקניית ידע והעצמת היכולת להתמודד עם הסוכרת, תמיכה בהתמודדות הרגשית וניהול אורח חיים בריא. נוסף על כך, הצוות החינוכי מלווה את הילד בחזרה למסגרת החינוכית בקהילה לאחר גילוי הסוכרת.