כללית און-ליין
מערך ילדים

כיצד מתבצע טיפול באינסולין?

הטיפול באינסולין ניתן בהזרקה תת־עורית.

אמצעי ההזרקה:

1. מזרק חד־פעמי

2.  עטי הזרקה

3. משאבת אינסולין

איך מתבצעת הזרקת אינסולין?

הזרקת האינסולין מתבצעת בניצב 90(מעלות) בקיפול רקמת השומן ויצירת "כרית." אפשרלהזריק את האינסולין בשליש האמצעי חיצוני של הזרוע, בשליש האמצעי חיצוני של הירך, בבטן בכל הרצועה מגובה הטבור ומתחתיו או בחלק החיצוני העליון של הישבן. האינסולין מוזרק לרקמת השומן התת־עורי ולא לתוך השריר. יש להקפיד להחליף את אזורי ההזרקה ולהימנע מלהזריק בגושים כדי למנוע הפרעה בספיגת האינסולין. לפני כל הזרקה יש להזריק לאוויר שתי יחידות אינסולין כדי לבדוק את תקינות המחט. אחיות המרפאה ומחלקות הילדים ידריכו אתכם כיצד להזריק נכון את האינסולין והיכן.

 מה זו משאבת אינסולין?

משאבת האינסולין מזליפה באופן רציף אינסולין בקצב שהרופא קובע מראש (אינסולין בזלי.) לפני הארוחות המטופל נותן מנה נוספת של אינסולין (בולוס) על פי ההנחיות של הצוות. המשאבה מונעת הזרקה תת־עורית של אינסולין ואפשר להתאים את מינון האינסולין לכל מטופל. החלפת הצנרת של המשאבה מתבצעת אחת לשלושה ימים. כיום קיימים כמה סוגים של משאבות. את המידע על המשאבות תקבלו במהלך המעקב במרפאה על ידי הצוות הרפואי. המשאבה תינתןעל פי המלצת צוות המרפאה באישור קופות החולים.

 איך יש לאחסן את האינסולין?

את האינסולין שאינו בשימוש יש לאחסן במקרר והוא תקף עד לתאריך התפוגה המצוין עליו. אפשר להשאיר אינסולין בשימוש מחוץ למקרר בטמפרטורת החדר. את המזרקים עם האינסולין אין להשאיר חשופים לשמש או בתא המטען במכונית ואין להקפיאם. אינסולין שהוקפא או הושאר חשוף לחום יש להשמיד.

מתי יש להחליף עטים של אינסולין?

החלפת עט או מילוי תיעשה אחת לחודש גם אם נשאר אינסולין במזרק. מומלץ לרשום את תאריך ההחלפה. יש לשים לב למספר המזרקים/המחטים

שיש בבית כדי להימנע ממצב של מחסור בציוד.

 שחרור מהמחלקה: מה לקחת הביתה?

1.  לפני השחרור נצייד אתכם במרשמים לפי סוג האינסולין המומלץ (את עטי ההזרקה תקבלו אצלנו במרפאה.)

2.  אמצעי הזרקה לאינסולין: אלכוהול לחיטוי לפני ההזרקה, מחטים להזרקה, גלוקומטר, סטיקים לגלוקומטר ומחטים לדוקרן, כמו כן אנו ממליצים להחזיק מזרקים חד־פעמיים למקרה שמתגלה תקלה בעט/במשאבה ויש צורך לשאוב ולהזריק אינסולין במזרק רגיל.

3. מרשם לרכישת מזרק גלוקגון והדרכה להזרקת הגלוקגון.​