כללית און-ליין
מערך ילדים

היפרגליקמיה

​היפרגליקמיה פירושה רמה גבוהה מדי של סוכר (מעל 250 מ"ג/ד"ל.)

מה הסכנה ברמות סוכר גבוהות בדם (היפרגליקמיה?) רמת סוכר גבוהה בדם עלולה לגרום לחמצת מטבולית, Ketoacidosis Diabetic חמצת מטבולית מעלה את חומציות הדם ומלווה לרוב בהפרעה במלחים ובאיבוד ניכר של נוזלים שנגרם בגלל חסר אינסולין ופירוק רקמת השומן. מצב זה מסכן חיים ומחייב טיפול מידי הכולל מתן נוזלים, מתן אינסולין תוך־ורידי ומעקב צמוד באשפוז. כאשר החמצת קשה במיוחד יש לטפל בה ביחידה לטיפול נמרץ.

למה חשוב לאזן את רמות הסוכר לאורך זמן? בטווח הקצר ערכי סוכר גבוהים בדם עלולים לגרום לחמצת מטבולית. בטווח הארוך הם עלולים לגרום לסיבוכי סוכרת, לרבות פגיעה בכליות, בכלי הדם, בעיניים, במערכת העצבים ובלב. טיפול נכון עשוי למנוע את הסיבוכים שתוארו.

בדיקת קטונים בשתן: הופעת קטונים בשתן היא סימן אזהרה לחסר באינסולין ולסיכון לחמצת מטבולית. בדיקהלקטונים מבצעים באמצעות מקלוני מדידה מיוחדים (סטיקים) שיש בערכה למדידת אצטון,הניתנת לרכישה בקופת חולים, במרשם מרופא.

מתי צריך לבצע בדיקת שתן לקטונים? כאשר רמת הסוכר בדם מעל 400מ"ג/ד"ל יש לבדוק קטונים בשתן. אם התוצאה מצביעה על נוכחות קטונים בשתן ועל רמה גבוהה של סוכר בדם יש להתקשר לרופא המטפל.