כללית און-ליין
אגף פנימיות
פנייה ליחידה

יצירת קשר

שעות ביקור

שעות קבלה
 • א: 07:00-15:00
 • ב: 07:00-15:00
 • ג: 07:00-15:00
 • ד: 07:00-15:00
 • ה: 07:00-15:00
שעות ביקור
 • א: 17:00-20:00
 • ב: 17:00-20:00
 • ג: 17:00-20:00
 • ד: 17:00-20:00
 • ה: 17:00-20:00
 • ו: 07:00-23:00
 • ש: 07:00-23:00

מיקום

עפולה שדרות יצחק רבין 21 ,בניין 9.
בית ספר לאחיות

מחלקת אשפוז בריאות הנפש

מנהל המערך ד"ר אלון רשף

המחלקה האשפוזית לבריאות הנפש במרכז רפואי העמק, הינה מחלקה פתוחה פעילה, ובה 20 מיטות ובנוסף עד כעשרה מטופלים הממשיכים מסגרת חלקית של אשפוז-יום לפני שחרורם המלא מאשפוז. המחלקה מטפלת במגוון מצבי חולי ומשבר, מחלות סכיזופרניה והפרעות מצב-רוח, הפרעות חרדה, מצבי טראומה, וכן מצבים משבריים, הפרעת הסתגלות והפרעת אישיות.
במחלקה פועל צוות רב-מקצועי, הכולל צוות סיעודי קבוע, רופאים בכירים, רופאים מתמחים ורופאי משפחה בהכשרה, פסיכולוגית קלינית מומחית ומתמחים בפסיכולוגיה, עובדת-סוציאלית וסטודנטיות לע"ס; מרפאות-בעיסוק; ומטפלים ברפואה משלימה. צוות המטפלים במחלקה, משקיע מאמץ רב באינטגרציה של השקפות ושיטות טיפול שונות, מתוך אמונה במורכבות של האדם ושל סבלו. לעתים בולטת ראיית החולה כסובל מתהליך ביולוגי וזקוק לטיפול רפואי-תרופתי בשל מצבו; לעתים בולט הסבל הנובע מקונפליקט תוך-נפשי, או בין-אישי, המובן תוך השענות על תיאוריה פסיכולוגית דינמית; או משבר עמוק סביב קשיי הסתגלות לסביבה או אתגרי-חיים, המושם בהקשר התרבותי המסוים האופייני למטופל הספציפי. לרוב נבקש להסביר ולטפל תוך שילוב של כל אלו יחד. בנוסף, במחלקה קיימת תכנית הכשרה מובנית ללימוד עקרונות בבריאות-הנפש, עבור מטפלים ברפואה סינית. הצוות הרב מקצועי במחלקה כולל מטפלים מיומנים בדיקור-סיני וברפלקסולוגיה, אשר משתתפים בדיוני הצוות ומטפלים באופן פרטני במאושפזים במחלקה.

תהליך האשפוז

ההפניה לאשפוז הינה לאחר בדיקה של פסיכיאטר במרפאה ועל פי המלצתו, או לאחר בדיקה בחדר המיון. האשפוז והטיפול במחלקה הינו בכל מקרה, בהסכמת המטופל. בתחילת האשפוז, מתבצעת הערכה של מצבו של המטופל וצרכיו הייחודיים, מותווית תכנית טיפול ראשונית, ונקבע הטיפול התרופתי הראשוני. לאחר מספר ימים ממונה צוות אישי הכולל רופא פסיכיאטר ומטפלת נוספת מהצוות הרב-מקצועי, אשר מלווים את המטופל לאורך האשפוז. תדירות השיחות האישיות המתקיימות עם המטופל, משתנות לפי מצבו וצרכיו. סדר-היום במחלקה מובנה וכולל תפקודי יום-יום בסיסיים, שיחות אישיות עם המטפלים, טיפול קבוצתי פעמיים עד שלש ביום.
מדי יום נערכת ישיבת עבודה בה הצוות דן במצב המטופל ועורך שינויים שונים הדרושים לטיפול בו, לרבות שינויים תרופתיים. לאחר הערכת גורמי המתח והמשבר בהם נתון המטופל, נבקש להזמין בני-משפחה ובני –זוג במהלך האשפוז, לשם התרשמות, שיחות הסבר ואף טיפול שיחתי או התערבות זוגית / משפחתית. במקביל, נערכת תכנית שיקום לפי מצבו הנוכחי ומצבו הקודם של המטופל. מרבית המטופלים מתחילים באשפוז תהליך הכנה לשיקום, המערב גורמי-חוץ בקהילה כגון משרד הבריאות, לשכות הרווחה, הביטוח-הלאומי, משרד הביטחון וחברות שיקום. משך האשפוז במחלקה משתנה בהתאם למצבו של המטופל. לעתים, כאמור, משתחרר המטופל למסגרת חלקית של אשפוז-יום לשם תמיכה בתהליך שיקומי מוגדר, טרם שחרורו המלא מהמחלקה. בסוף האשפוז, מושם דגש מיוחד על הרצף הטיפולי ושמירתו עם גורמי בריאות, רווחה ושיקום.

זכויות וחובות

צוות המחלקה מחויב לטיפול בחולה תוך הקפדה על אמות מידה חוקיות ומוסריות, כגון חוק זכויות החולה והחוק לטיפול בבריאות-הנפש, הכוללים שמירה על כבוד המטופל בראש ובראשונה, הזכות והחובה לסודיות רפואית, וטיפול הנשען על אמות-מידה מקצועיות מתקדמות ומתעדכנות. אנו עומדים על זכות המטפל לצפות מהמטופל מידה סבירה של אחריות ושיתוף פעולה, והתנהגות לפי אמות-מידה סבירות ומקובלות – שמירה על כבודם של מטופלים אחרים ושל אנשי צוות, הימנעות מוחלטת מאלימות פיזית ומילולית, שמירה על רכוש.

סיעוד

הסיעוד הפסיכיאטרי מתייחס לאדם כמערכת כוללנית המשלבת מרכיבים גופניים, נפשיים וחברתיים, המהווים ישות אחת. הסיעוד מהווה את התשתית הראשונית במפגש עם מטופל הסובל ממצוקה נפשית חמורה או חדה. האינטראקציה הבין-אישית המתפתחת בין האחות לבין המטופל, משמשת כבסיס להפעלת מיומנויות ושיטות טיפוליות מגוונות על פי תכנית שיטתית ומבוקרת, אשר מטרותיה תחילה היא יצירת יחסי אמון, רגיעה, וארגון פעילויות חיי היום יום. יצירת סביבה טיפולית הינה תנאי מקדים וחיוני להתערבות הסיעודית, שתאפשר בהמשך צמיחה והתפתחות, שיתוף המטופל ומשפחתו בהתערבות הטיפולית, ורכישת כלים להתמודדות עם החולי. ההתערבות הסיעודית בפסיכיאטריה, אשר מתמקדת בהתנהגות המטופל ובעשייה, מכוונת לסיוע למטופל בהתמודדות בסביבתו המשפחתית והחברתית ברווחה נפשית.

טיפול פסיכולוגי

במחלקה הפסיכיאטרית, במרכז רפואי העמק, עובדים פסיכולוגים, המהווים חלק מהצוות הטיפולי הפרא-רפואי, התומך בטיפול הרפואי ומספק ראייה והבנה פסיכולוגית למצבי המשבר השונים. הצוות כולל פסיכולוגית קלינית אחראית ומתמחים בפסיכולוגיה קלינית, הנמצאים בשלבים הסופיים בהכשרתם המקצועית. מאושפזי המחלקה זוכים לטיפול פסיכולוגי פרטני וקבוצתי, ליווי פסיכולוגי למשפחות המאושפזים, ואבחונים פסיכולוגים בעת הצורך.

עבודה סוציאלית

במחלקה הפסיכיאטרית, במרכז רפואי העמק, התפיסה היא, שהמטופל במרכז, אך גם חלק ממערכת משפחתית וקהילתית. לכן מתבצעת התערבות אשר נשענת על גישות ומודלים טיפוליים שונים: התערבות במשבר, טיפול פסיכולוגי בפרט, התערבות זוגית, משפחתית, שיקומית וקהילתית. העובדת הסוציאלית תומכת בידע, חשיבה, והבנה של נושאים אלו. בצוות: עובדת סוציאלית במשרה מלאה, מומחית בטיפול זוגי משפחתי. כמו כן משולבים בעבודה השוטפת סטודנטים לעבודה סוציאלית, מאוניברסיטת חיפה, בהדרכה וטיפול.

ריפוי-בעיסוק

תחום הריפוי בעיסוק הינו תחום מתפתח אשר זכה לתנופה אקדמית משמעותית בשנים האחרונות. המקצוע עושה שימוש בכלים אבחנתיים וטיפוליים מגוונים כאשר במרכז הינו האדם, עיסוקו וסביבתו. לריפוי-בעיסוק הפסיכיאטרי ייחודיות רבה מתוך היותו תחום אשר מחבר בין האגפים העיקריים עליהם נשענת הפסיכיאטריה: ההבנה הביולוגית, הפסיכולוגית והחברתית. המרפאות-בעיסוק במחלקה נמצאות במגע יומיומי עם המטופל, ועם היבטים של מחלתו אותם לעתים הוא מתקשה לתקשר באופנים אחרים – דוגמת יצירת קשר ומגע עם קשיים ביוזמה וברצייה. העבודה מתבצעת הן באופן פרטני והן בתהליך קבוצתי או מקביל. בנוסף תחום זה עוסק באבחון יכולות ובהכנה לשיקום, וכן עריכת אבחונים נוירו-קוגניטיביים.

צוות המחלקה

מנהל המערך: ד"ר אלון רשף
אח אחראי: זכי שוייהדי
עובדת סוציאלית: אפרת מאירי
פסיכולוגית המחלקה: דלית ריס - חומסקי
מרפאות בעיסוק: יעל ירון, רווית הרן
מזכירה: איילת אבוקסיס