כללית און-ליין
אגף פנימיות
פנייה ליחידה

יצירת קשר

​טלפון: 046494136 

השרות לפסיכיאטריה אינטגרטיבית

מנהל המערך ד"ר אלון רשף

מחלות הנפש הקשות כגון סכיזופרניה, דיכאון והפרעה ביפולארית (מאניה דפרסיה), פוגעות בשיעור משמעותי של חולים וכרוכות בסבל רב ופגיעה תפקודית. עם זאת, למרות התקדמות ופיתוח טיפולים אפקטיביים, תרופתיים ופסיכותרפויטיים, רוב החולים אינם מגיעים להחלמה מלאה ורבים מהם ממשיכים לסבול מתחלואה נפשית קשה למרות טיפול אינטנסיבי. לא מפתיע לכן שחלק משמעותי מהחולים פונים לטיפולים אלטרנטיביים שונים, בד"כ ללא ידיעת הפסיכיאטר המטפל.
לאור זאת הוקם שרות כוללני משולב במערך הפסיכיאטרי בבי"ח העמק, אשר משלב באופן אינטגרטיבי בין טיפול מערבי קונבנציונאלי לטיפול ברפואה משלימה. וטיפול פסיכו תרפויטי גוף נפש. לאחרונה פורסמו מספר עבודות המכוונות לאפשרות של יעילות טיפול ברפואה סינית גם במחלות הנפש הקשות. זאת ועוד, במערך הפסיכיאטרי בבית-החולים העמק, בוצעו בשנים האחרונות מספר מחקרי פיילוט לבדיקת השילוב בין רפואה סינית לטיפול הקונבנציונאלי, עם תוצאות מעודדות, ושביעות רצון נלהבת של החולים.
השילוב בין רפואה משלימה (כגון רפואה סינית, רפלקסולוגיה, שיאצו) וטיפולי גוף נפש, לטיפול הפסיכיאטרי הקונבנציונאלי עשוי להועיל במספר אופנים:
שיפור האפקט הטיפולי. כאמור, חלק גדול מהחולים ממשיך לסבול מתסמינים משמעותיים למרות טיפול אינטנסיבי. הניסיון שצברנו מעיד כי ניתן לשפר את מצבם של חלק מהחולים באופן משמעותי. חלקם אף פנו אלינו לאחר סיום הטיפולים ובקשו להמשיך "מכיוון שזה עוזר באופן שאף תרופה לא מצליחה".
טיפול בתופעות לוואי. חלק החולים סובלים מתופעות לוואי הנובעות מהטיפול התרופתי, כגון – השמנה, עייפות, הפרעה בתפקוד המיני ועוד רבות אחרות. ברוב המקרים הפסקת טיפול תרופתי פירושה החמרה קשה ואשפוז, ולכן מומלץ להמשיך הטיפול התרופתי על אף תופעות הלוואי. טיפול ברפואה משלימה בתופעות הלוואי עשוי לשפר מאד את איכות החיים של החולים, ובמקביל לשפר את ההקפדה וההתמדה בנטילת התרופות.
שיפור הקשר הטיפולי. הרפואה הסינית מאפשרת התייחסות למימדים נוספים- גופניים, נפשיים, ורוחניים של החולה. על ידי הרחבת השיח עם החולה משתפר מאד הקשר הטיפולי והדבר תורם באופן עקיף לשני בתחומים הקודמים. ניסיוננו עד כה מעיד על כך, לעיתים באופן מרגש ביותר.
היבט בין תרבותי. במערך הפסיכיאטרי במרכז רפואי העמק, מטפלים בכל המגזרים והתרבויות. המורכבות הבין תרבותית היא חלק בלתי נפרד במגע השוטף עם המטופלים. שילוב רפואה סינית פותח אפשרות להתייחסות למטופלים אשר "השפה" המערבית פחות נגישה עבורם. כך למשל, מטופלים "המדברים" בשפה גופנית וחושית את מצוקתם הנפשית. אלו נעזרים מאד דווקא בשפה הפונה לחיבור בין גוף ונפש.
הטיפולים ניתנים במסגרת מחלקת האשפוז והמרפאות. בשלב זה ללא תשלום, ובעתיד יפתח שרות מורחב גם בתשלום.
צוות השירות:
מנהל המחלקה: ד"ר אלון רשף
פסיכולוגית: תמר אשל-ביאלר
פסיכולוגית: ענבל צור שולשטיין
טיפול בתנועה: מייטרי שחם​