כללית און-ליין
מרכז הסרטן בית שולמית - המערך לאונקולוגיה והמטולוגיה

מרפאה לטיפול תומך

בקיצור

1.

בטיפול התומך מטפלים בכאבים של המטופל, ומספקים תמיכה נפשית לו ולמשפחתו.

2.

המרפאה לטיפול תומך במרכז הסרטן פועלת בשיתוף עם השירות לרפואה פליאטיבית בבית החולים.

3.

ניתן לקבוע תור למרפאת טיפול תומך דרך המזכירה בטלפון 04-6495725 ​

טיפול תומך, על סמך הגדרות איגוד הבריאות העולמי, מתייחס למתן טיפול כוללני (holistic ) פעיל, בחולה עם מחלת סרטן מתקדמת. המטרה העיקרית בטיפול תומך היא: איזון כאב ותסמינים גופניים אחרים, מתן תמיכה נפשית, חברתית, ורוחנית לחולה ומשפחתו למען השגת איכות החיים הטובה ביותר האפשרית עבורו.

על סמך מספר מחקרים גדולים שבוצעו בשנים האחרונות ופורסמו במיטב העיתונות של הספרות הרפואית, מתן טיפול תומך משלב האבחון של מחלת הסרטן, ללא דחייה שלו, הביא לשיפור באיכות חיי המטופלים ואף להארכת משך החיים.

במרכז הסרטן (בית שולמית) במרכז הרפואי העמק ניתן שירות של טיפול תומך עבור החולים במחלות סרטן שונות. המרפאה, ברשותו של פרופ' בר- סלע פועלת בשיתוף עם השירות לרפואה פליאטיבית של בית החולים בניהולו של ד"ר אהוד פז. השירות הפליאטיבי של ביה"ח נותן יעוצים לחולים מאושפזים בבית החולים בהם נדרש לאזן תסמינים כמו: כאבים, ירידה במשקל, אובדן תאבון, קשיי נשימה, בעיות שונות של מערכת העיכול, דכאון וחרדה הקשורים למחלת הסרטן.

כאשר מצבו של החולה אינו מחייב אשפוז ניתן להגיע למרפאה לטיפול תומך על מנת לקבל המלצות מסודרות להקלת הבעיות שצויינו. יש לזכור שתמיד עדיף לטפל בבעיות אלו בראשית הדרך כיוון שטיפול מאוחר יהיה מורכב יותר. צוות השירות הפליאטיבי של בית החולים והמרפאה לטיפול תומך נמצאים בקשר ישיר עם הרופאים המטפלים בקהילה על מנת להביא את המירב האפשרי עבור על חולה.

במסגרת המרפאה לטיפול תומך ניתן לקבל אישור לשימוש בקנביס רפואי, בהתאם להתוויות משרד הבריאות עבור החולים במחלות סרטן. במספר מחקרים לא מבוטל נמצא שקנביס יכול להקל על סמפטומים רבים מהם סובל אדם החולה באחת ממחלות הסרטן. סימפטומים אלו יכולים להיות קשורים למחלה עצמה או לתופעות הלוואי הנובעות מהטיפול האונקולוגי שניתן לה. בכל המקרים האלו, כדאי לנסות שימוש בקנביס רפואי. צורת המתן, הכמות ואופן המתן דורשים ייעוץ והכוונה על ידי רופאים מומחים בתחום וניתן לקבל שירות זה במסגרת המרפאה לטיפול תומך.

קביעת תור למרפאות הטיפול התומך , דרך המזכירה בטלפון 04-6495725