כללית און-ליין
מרכז הסרטן בית שולמית - המערך לאונקולוגיה והמטולוגיה

גידולי שלד ורקמה רכה- סרקומות

​מקורם של גידולי הסרקומה, בדרך כלל, מהרקמות הרכות בגוף (שריר, סחוס, שומן, רקמת חיבור, כלי דם) ויכולים להיקרא בשמות כמו ליומיוסרקומה, ליפוסרקומה, פיברוסרקומה, אנגיוסרקומה וכדומה. גידולים אלו יכולים להתפתח גם בתוך איברים בגוף, כמו למשל ליומיוסרקומה של הרחם או אנגיוסרקומה של הכליה ועוד. ישנם גם סרקומות שמקורם מהעצם דוגמת אוסטאוסרקומה או יואיניג סרקומה האופיינים לגיל הילדות והבגרות המוקדמת או כונדרוסרקומה שאופיינית לגיל המבוגר.

כיוון שמדובר בגידולים נדירים יחסית המחייבים גישה אישית לכל חולה, יש צורך במתן טיפול על ידי צוות אונקולוגי עם ניסיון רב בטיפול בגידולים אלו, העובד עם צוות רב מקצועי מיתר מחלקות בית החולים. למשל הטיפול ביואינג סרקומה כולל טיפול תחילה על ידי כימותרפיה, לאחר מכן ניתוח ואחרי הניתוח המשך הטיפול הכימותרפי ובחלק מהמקרים שילוב גם של טיפול קרינתי. לעומת זאת, בסוג שכיח יחסית דוגמת ליומיוסרקומה בהחלט יכול להיות שהטיפול יכלול ניתוח וטיפול קרינתי מניעתי בלבד, ללא צורך בכימותרפיה. בשנים האחרונות התפתח הנושא של "רפואה מותאמת אישית" הכוללת התאמת טיפול על פי שינויים גנטיים המייחדים כל סוג של סרקומה. הטיפולים נקבעים על סמך בדיקות פרטיות מסוג Next Generation Squenesing . יש לציין שהבדיקה ולרוב גם הטיפול, אם נמצא מתאים אינם כלולים בסל הבריאות.

השירות לגידולי השלד והרקמות הרכות במכון האונקולוגי של המרכז הרפואי העמק ובהמשך "בבית שולמית" בהובלתם של ד"ר וורניקובה ופרופ' גיל בר-סלע מעניק את הטיפול המיטבי , לחולי הסרקומה. הגישה הטיפולית בגידולים אלו מחייבת עבודת צוות רב מקצועית של הצוות האונקולוגי, המחלקה הכירורגית המנתחת (אורטופדיה, כירורגיה כללית, אא"ג, אורולוגיה, פלסטיקה), מחלקת ההדמיה והפתולוגיה. הטיפול מבוסס על גישה רב תחומית המחייבת "תפירה" של הטיפול על ידי הצוות המטפל ומעורבות של הרופא האונקולוג משלב האבחון, דרך ההחלטה על "אסטרטגיית הטיפול" והמשך הטיפול המשולב והמעקב ארוך הטווח.

ההחלטות הטיפוליות נלקחות על ידי צוות רב מקצועי והן ספציפיות עבור כל חולה. במידת הצורך מערבים מומחים ממרכזים רפואיים נוספים. הטיפולים הכימותרפיים הנם מורכבים ובחלק גדול מהמקרים ניתנים באשפוז, עקב אורכם וריבוי התרופות הניתנות. טיפולים אלו דורשים ניסיון של האונקולוגים המטפלים וניתנים במרכז רפואי העמק בשילוב עם מחלקה פנימית ד', לצורך אשפוז החולה בשעות הלילה.

לאחר סיום הטיפולים ולאורך תקופת ההחלמה ממשיך המטופל להיות מלווה על ידי הצוות המטפל, על מנת לעזור בשיקום ולאבחן במידת הצורך, הישנות מוקדמת של המחלה. הקשר הרב מקצועי עם המחלקה הכירורגית המנתחת נשמר לאורך כל תקופת הטיפול והמעקב.