כללית און-ליין
מרכז הסרטן בית שולמית - המערך לאונקולוגיה והמטולוגיה

השירות לגידולי עור- מלנומה

​מלנומה היא סוג של סרטן הנגרם כתוצאה מחלוקה בלתי מבוקרת של תאים מלנוציטיים (התאים שנותנים לנו את גוון העור). רוב גידולי המלנומה מתחילים בעור, אך לעיתים יכולים להופיע גם בעין, או ברירית של חלל הפה, הסינוסים, פי הטבעת או מערכת המין.

מלנומה היא מחלה קשה יחסית ולא נדירה, ששכיחותה עולה עם השנים. סיכויי ההחלמה ארוכי הטווח מאד תלויים בגילוי המוקדם של המלנומה ודורשים ערנות של האנשים לשינויים בעור, בנקודות חן קיימות או בהופעתן של חדשות. מומלץ להיבדק על ידי רופא עור לכל אדם שיש לו סיפור משפחתי של מלנומה או חשיפה ממושכת לשמש, במיוחד לבעלי עור ושיער בהירים.

השירות לגידולי העור במכון האונקולוגי במרכז רפואי העמק מעניק את המעקב והטיפול המיטבי הקיים כיום בעולם לחולי המלנומה וסרטני העור האחרים החל משלב האבחון והטיפול הראשוני. השירות פועל בשיתוף עם המחלקות לעור ולפלסטיקה על מנת לתת מענה רב- מקצועי ואישי לפי צרכיו של המטופל, משלב אבחון המחלה ולאורך כל שלבי הטיפול והמעקב ארוך השנים.

מידע למטופל במרפאה האונקולוגית לגידולי עור (מלנומה)

הטיפול במלנומה מאד תלוי בעומק חדירת הגידול לשכבות העור השונות. במלנומה שטחית שאינה מערבת את בלוטות הלימפה, הטיפול הוא כירורגי בלבד והמשך המעקב מבוצע באונקולוגיה ובמחלקת עור. במלנומה עם עירוב בלוטות הלימפה, הטיפול הוא כירורגי אך לאחריו מומלץ לקבל טיפול מניעתי למשך שנה שלמה באחת מהתרופות המפורטות בהמשך. כאשר המלנומה התפשטה בגוף, הטיפול הנו בשילובים של תרופות חדשות כמפורט.

כיום, שיטות הטיפול במלנומה מבוססות על טיפולים חדשניים (כגון פמברוליזומאב ניבולומאב איפילימומאב) המכוונים להפעלת מערכת החיסון העצמית כנגד הגידול או על טיפולים ביולוגיים (כגון ומורפאניב, קובימאטיניב, דפראפאניב ,טראמטיניב) המכוונים לשינויים גנטיים ספציפיים בתאי הגידול. טיפולים אלו יכולים להביא להפוגות ארוכות שנים בקרב חולים עם מלנומה מתקדמת שבעבר תוחלת חייהם הייתה קצרה, בהעדר טיפולים יעילים.
מתן טיפולים אלו, דורש ניסיון ומיומנות הקיים בקרב הצוות האונקולוגי האחראי על הטיפולים בגידולים אלו במכון האונקולוגי (פרופ' בר- סלע, ד"ר וורניקובה). בנוסף קיימת אפשרות להשתתפות במחקרים קליניים הבודקים תרופות חדשות ושילובים של תרופות קימות במלנומה.

בעור קיימים מספר סוגי גידול נוספים. השכיחים מבינהם הם:

  • Basal cell carcinoma (BCC)
  • Squamous cell carcinoma (SCC)

בדרך כלל ניתן להסתפק בטיפול כירורגי בלבד בגידולים אלו. אך, במידה שהתגלו בשלב מתקדם יותר נדרש טיפול אונקולוגי על ידי תרופות ביולוגיות, תרופות המכוונות למערכת החיסון (אימונותרפיה) כימותרפיה או קרינה. במקרים מורכבים אלו מתקיים דיון בצוות רב מקצועי עם המחלקות המנתחות דוגמת פלסטיקה או אף אוזן גרון.

בעור קיימים גם סוגי גידול נדירים נוספים דוגמת: גידולים ממקור בלוטות הזיעה, סרקומות של העור או Merkel cell carcinoma המחייבים טיפול כירורגי ואונקולוגי משולב. בגידול מסוג Merkel cell carcinoma חלה התפתחות רבה, כאשר נמצא שניתן לתת את הטיפולים המכוונים להגברת מערכת החיסון גם במחלה זו, ביעילות שהיא אף גבוהה מזו המושגת במלנומה.

השירות לגידולי העור בהובלתם של ד"ר וורניקובה ופרופ' בר-סלע, לצד צוות האחיות האונקולוגיות, מעניק את הטיפול המקצועי והטוב ביותר שניתן לקבל בצפון הארץ.

על מנת להתקבל למכון האונקולוגי יש לפנות באמצעות המייל oncologic_ma@clalit.org.il  או באמצעות הפקס 04-8135805. כדאי ותמיד ניתן ליצור קשר עם המזכירה בטלפון 04-6495540.