כללית און-ליין
מרכז הסרטן בית שולמית - המערך לאונקולוגיה והמטולוגיה

גידולי מערכת העיכול

היחידה מטפלת בגידולים שונים במערכת העיכול. במסגרת השירות ניתנים טיפולים מקובלים כמו כימותרפיה לצד טיפולים חדשניים אשר הוכנסו לאחרונה לשימוש בעולם. בסיום הטיפול האונקולוגי היחידה תמשיך לבצע מעקב וביקורות קבועות למטופל.

גידולי מערכת העיכול תופסים חלק נכבד מכלל מקרי הסרטן.
היחידה לאונקולוגיה של מערכת העיכול מעניקה קורת גג למטופלים עם ממאירויות שונות כמו: ושט, קיבה, לבלב, כבד, כיס מרה, דרכי מרה, מעי גס (קולון), חלחולת (רקטום) ופי הטבעת (אנוס). כמו כן, היחידה מתמחה בטיפול בגידולים נדירים של מערכת העיכול כמו גידולי GIST וגידולים נוירואנדוקריניים.

הטיפול הינו רב-תחומי, המטופל נראה ונבדק על ידי האונקולוג המטפל, החל מהאבחון הראשוני ובניית תכנית הטיפול, דרך הטיפולים ועד למעקב שאחרי ההחלמה.

המרפאה שואפת למצוינות מקצועית, תוך רגישות לצרכי המטופל ומשפחתו. ההחלטות הטיפוליות נלקחות לאחר נסיון להתאים את הטיפול באופן פרטני עבור כל מטופל (רפואה מותאמת אישית - personalized medicine).

במסגרת השירות ניתנים טיפולים אונקולוגיים מקובלים למחלות השונות (כימותרפיים וביולוגיים), כמו גם טיפולים חדשניים אשר הוכנסו לאחרונה לשימוש בעולם, וכן טיפולים מחקריים ונסיוניים בשלבים שונים של מחקר קליני. בהתאם לתוכנית הטיפול ואפשרויות הטיפול השונות, אנו משלבים טיפולים מיוחדים למחלה בכבד במחלקת הדימות או טיפול בקרינה (המטופל מופנה למכון קרינה הקרוב גאוגרפית למקום מגוריו) תוך תיאום ותזמון של מרכיבי הטיפול השונים.

כל חולה נדון במסגרת דיון צוות רב תחומי עם רופאי המחלקות הכירורגיות, רופאי הגסטרו ורופאי הדימות, כדי להגיע להחלטה מיטבית המביאה בחשבון את מכלול השיקולים הנוגעים לבריאותו של המטופל, יחד עם רצונותיו והעדפותיו.

בנוסף לטיפולים המקובלים, יוצגו למטופל המחקרים הקליניים הקיימים למחלתו, ותנתן לחולה האפשרות לבחור האם הינו מעוניין להשתתף במחקר.

מטופלים עם גידולי מערכת העיכול אשר סובלים מתופעות המשניות למחלתם כמו ירידה בתיאבון, קושי באכילה, עייפות, חולשה, כאב או הצטברות מיימת בטנית, מופנים ליחידה לטיפול תומך במרכז הסרטן, כך שהמטופל מקבל במקביל הן טיפול אקטיבי למחלתו והן טיפול תומך להקלה על תסמיני המחלה.

מעקב

חולים שסיימו את הטיפול האונקולוגי, או הוחלט שאינם זקוקים לטיפול, ממשיכים במעקב. המעקב בד"כ מתחיל עם ביקורת כל 3-4 חודשים, ובהדרגה תכיפות המעקב יורדת. המעקב כולל בדיקה על ידי הרופא המטפל, בדיקות דם, בדיקות הדמיה ובדיקות אנדוסקופיות. המטופל יקבל בכל ביקור הנחיות בהקשר לבדיקות שיש לבצע לקראת הביקורת הבאה. 

אופן הפנייה:

  • יש להעביר הפנייה מרופא מטפל או מכתב שחרור מאשפוז במידה והמטופל היה מאושפז
  • יש לצרף פרטים מזהים: שם, כתובת ומספרי טלפון זמינים
  • דוחות של בדיקות הדמיה במידה ובוצעו
  • ודוח פתולוגיה
  • כל ההפניות נבדקות על ידי רופא מומחה ונקבעת דחיפות התור

תהליך קביעת תור:

התור נקבע לפי מידת הדחיפות והאילוצים.

  • במקרים דחופים- החולה יוזמן בהודעה טלפונית על ידי המזכירות ויראה על ידי רופא מומחה תוך ימים ספורים בלבד מפנייתו.
  • תורים פחות דחופים- שיחה טלפונית ו/או הזמנה שתישלח בדואר.