כללית און-ליין
יחידות מנהלתיות

מידע לפני ניתוח בריאטרי

ניתוח בריאטרי אינו פתרון קסם, קל ומהיר. אלא תהליך המצריך התמודדות יום יומית מול שפע של מזונות הקורצים לנו מכל עבר. הניתוח מציע הזדמנות לשינוי באורח החיים ורק מי שינצל אותה יהנה מירידה במשקל.

​הנך עומד לעבור ניתוח בריאטרי שמטרתו לסייע לך לרדת במשקל.
מדובר בתהליך המשלב בתוכו אלמנטים רפואיים, תזונתיים ורגשיים-

מבחינה רפואית

הקטנת נפח הקיבה מאפשר ירידה משמעותית במשקל בתקופה קצרה יחסית.

מבחינה תזונתית

אכילה מסודרת ומותאמת לכל תקופה בימים והשבועות הראשונים לאחר הניתוח, ועד לאכילה מאוזנת הכוללת מספר ארוחות המפוזרות על פני היום ובמרקם רגיל.

מבחינה רגשית

אנו חיים בעידן בו קיים אוכל זמין ומהיר בשפע, בכל מקום בו נהיה יש שלל פיתויים ועלינו להתמודד עם אוכל זמין אך לא בהכרח בריא. בחברה המודרנית, האכילה הפכה להיות חברתית, רגשית ולא משרתת רק צורך קיומי פיזי.

תהליך הירידה במשקל בעזרת ניתוח בריאטרי יצליח רק כאשר שלושת המרכיבים משולבים ומטופלים.


בתקופה הראשונה לאחר הניתוח, הירידה במשקל מהירה, ירידה זו עלולה להיעצר בהמשך במידה ולא יופנמו הרגלי חיים חדשים ובריאים יותר. תקופה זו המכונה "ירח דבש", מהווה הזדמנות למנותח לעשות שינוי באורח חייו ובמקביל לנסות ולהבין מהן הסיבות שגרמו לו לאבד שליטה מול האוכל.
מנותחים רבים עלולים לחוות תחושות של כעס, דכאון ואפילו אובדן ואבל כאשר נלקחת מהם חדוות האכילה והבישול.
זיהוי הקושי שתרם לאכילה רגשית, יאפשר למנותח לבצע תהליך שלם יותר שיביא לתוצאות שישמרו לאורך זמן.
מועמדים רבים לפני ניתוח בריאטרי מקווים כי מדובר בפתרון קסם שיחסוך מהם את הצורך לנהל אורח חיים בריא ולשמור על הרגלי אכילה תקינים, בימינו, אנו מחפשים את הדרך הקלה, גם כאשר מדובר בבריאות והמשקל שלנו.
חשוב לציין כי לא מדובר בפתרון קסם, קל ומהיר. אלא תהליך המצריך התמודדות יום יומית מול שפע של מזונות הקורצים לנו מכל עבר, אם בטלוויזיה ובפרסומות ואם בכל פינה ברחוב . 

מחשבות וציפיות

 אנשים מגיעים לעיתים עם מחשבות וציפיות לא מותאמות לגבי הניתוח למשל- אני מצפה ללבוש בגדים המידה XS, אני מצפה להיות מאושרת, אני מצפה לעשות שינוי כולל- ללכת ללמוד, למצוא בת זוג וכו'. ניתוח בריאטרי לא ישיג עבור המטופל את המטרות הללו.
אנשים עם ציפיות מותאמות מבינים כי – הניתוח מהווה הזדמנות לעשות שינוי ותלויה במנותח עצמו בלבד, או כפי שניסח מטופל- "מי שחושב שהוא לא צריך לעבוד אחרי הניתוח- עדיף שלא יעשה אותו בכלל".

הניתוח מציע אפשרות לשינוי

מי שישכיל לנצל אותו לחיוב ייהנה מירידה במשקל וילמד לאהוב את אורח חייו החדש הכולל פעילות גופנית קבועה ואכילה מאוזנת. מי שלא ינצל את הניתוח לשינוי- עלול למצוא את עצמו כשנתיים אחרי הניתוח עולה במשקל.


במרכז הבריאטרי בבית החולים, אנו מקיימים פגישת הכנה טרום הניתוח במהלכה המועמד נפגש עם צוות רב מקצועי הכולל אחות , דיאטנית, עובדת סוציאלית ורופא. לפי הצורך מוזמנים מועמדים לפגישות נוספות.
ניתן לפגוש עו"ס לליווי ותמיכה הן במהלך האשפוז והן בעת ההגעה לביקורת במרפאה. לתמיכה תפקיד חשוב בתהליך הירידה ושמירה על ההישגים- הבנת הסיבות לאכילה הרגשית, שיח על אכילה מודעת, מציאת חלופות אחרות לאכילה ועוד.
קבוצות תמיכה יפתחו בהתאם לצורך.