כללית און-ליין
יחידות מנהלתיות
פנייה ליחידה

יצירת קשר

מיקום

עפולה שדרות יצחק רבין 21 .

המעבדה ההמטולוגית

מנהל המעבדה: ד"ר הראל איתם

​צוות המעבדה מונה 16 עובדים, רובם בוגרי תואר ראשון ושני. למנהלת המעבדה תואר שלישי במדעים והתמחותה בנושא המוגלובינופטיות (הפרעות הקשורות בייצור ההמוגלובין).

המעבדה משרתת את כלל מחלקות ביה''ח ומרפאות החוץ וגם חלק ניכר ממרפאות הקהילה. במעבדה מבוצעות כ- 35,000 בדיקות שונות בחודש. המעבדה פועלת 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה, על מנת לתת שירות במקרים דחופים לחדרי מיון, יחידות לטיפול נמרץ ומחלקות בית החולים.

בין בדיקות המעבדה ניתן לציין: ספירת דם מלאה (CBC) המבוצעת במכשור אוטומטי + ספירה ידנית ומשטח, בדיקות מערכת הקרישה הכוללות בדיקות שגרתיות כגון PT ו- PTT, גורמי קרישה ובדיקות מיוחדות הקשורות לקרישיות יתר.
בדיקות אלה מאתרות חולים בסיכון יתר ללקות בתופעות כמו אירוע מוחי ופקקת (תרומבוזות) של ורידים (DVT). בדיקות קרישה נוספות המבוצעות במעבדה כוללות נוגדנים כנגד גורמי קרישה (Lupus Anticoagulants) העלולים לגרום להפלות חוזרות וקרישיות יתר במצבי סיכון מיוחדים.
תחום נוסף שהמעבדה מתמחה בו קשור בהפרעות בייצור הכדוריות האדומות בעיקר הפרעות בייצור ההמוגלובין (המוגלובינופטיות).
מחלות בתחום זה נפוצות באוכלוסיית אגן הים התיכון בכלל ובאזורינו בפרט.
מדי חודש מבוצעות כ- 650 בדיקות מסוג זה (HPLC של המוגלובין). במסגרת הבדיקות בתחום זה המעבדה מפעילה מזה 15 שנה פרוייקט לאיתור נשים הרות הנושאות פגמים גנטיים הקשורים להפרעה בייצור ההמוגלובין.
פגמים גנטיים אלה באים לידי ביטוי במחלות כמו תלסמיה ואנמיה חרמשית.
במסגרת פרוייקט חשוב זה נבדקו עד כה מעל 45,000 נשים ואותרו מעל 300 זוגות בסיכון להולדת ילדים חולים. זוגות אלו מופנים להמשך ייעוץ גנטי. הסקר מכסה את כל איזור האשפוז של ביה''ח וגם איזורים שכנים כמו עמק עירון (ואדי ערה) וכל איזור הגליל העליון.
בתחום זה המעבדה מקבלת גם דגימות לבירור מחוץ לאזורים המצויינים לעיל עקב מיומנותה הרבה ונסיון שנצבר במשך השנים. כחלק מהפרוייקט צוות המעבדה יוצר קשר ישיר עם תחנות לאם ולילד על מנת לזרז את התהליך ולהבטיח שיתוף פעולה מירבי של האוכלוסייה.
כתוצאה מהפעלת סקר זה מספר חולי התלסמיה והאנמיה החרמשית הנולדים מידי שנה יורד בהתמדה.
פרוייקט זה הינו ייחודי לאיזור ואינו מופעל בשום מקום אחר בארץ.
הפרוייקט זוכה מתחילת דרכו בתמיכה כספית של משרד הבריאות.
תוצאות הסקר הנ''ל הוצגו בכנסים ארציים ובין לאומיים.
הבדיקות מבוצעות במיכשור אוטומטי משוכלל ויש לציין שהמעבדה משמשת כאתר ניסוי למכשירים חדשים לפני הכנסתם לשימוש נרחב בארץ.
בתחום הממאירויות ההמטולוגיות, המעבדה מסייעת לצוות היחידות ההמטולוגיות של המבוגרים והילדים באבחון ממאירויות כגון: לויקמיות ולימפומות ובמעקב אחר תוצאות הטיפול בחולים אלו.
צוות המעבדה משתתף גם בביצוע בדיקות גנטיות במסגרת המעבדה לציטוגנטיקה.

פעילות אקדמית ומחקרית

המעבדה משתתפת בהדרכת רופאים לקראת מומחיות בהמטולוגיה וכן מנחה סטודנטים לקראת תואר ראשון במדעי המעבדה ותלמידי תיכון בעבודות גמר.