כללית און-ליין
נשים

דף מידע למטופלת בנושא הטיפול בכאב בעת השראת לידה

צירים מלווים בד"כ בכאב. כאב זה מתחיל עם הופעת הציר, נמשך כ 30 – 90 שניות, מתגבר בהדרגה, מגיע לשיא ופוחת. לאחר הפסקה הנמשכת לרוב בין שלוש עד חמש דקות, הכאב חוזר.
הרפואה המודרנית מעמידה לרשותנו שימוש בתרופות ובפרוצדורות רפואיות לשיכוך הכאב, לצד שימוש בטכניקות של הרפואה המשלימה-האינטגרטיבית, הפועלת כיום בבית החולים לנשים בלינסון.
בעת בחירת הדרך המועדפת עליך, חשוב שהמידע הניתן יכלול עובדות המבוססות על נתונים מדעיים. הצוות המטפל ביולדת מבטא גישה אובייקטיבית לא שיפוטית ומאפשר ליולדת להתמודד עם הכאב על פי דרכה.

להלן השיטות המקובלות לשיכוך כאב במהלך השראת הלידה:

 • שימוש במים זורמים: מים נחשבו מאז ומתמיד למקור מרפא ומשכך כאבים. מומלץ להשתמש בתרפיית מים במקלחת, בישיבה על כיסא או בעמידה בסיוע המלווה.
   שימוש ברטיות חמות או קרות
   שימוש בקולות נמוכים: צעקה בקול נמוך ובצלילים נוספים. קולות נמוכים מסייעים להרפיית שרירי רצפת האגן ומקלים על הכאב באופן משמעותי.
   תנועתיות: תנועתיות בזמן הציר מקלה על היולדת להתמודד עם הכאב, בעקבות תחושת החופשיות בעת התנועה. תנועה בהליכה תוך סיבובי אגן, השענות על הקיר עם סיבובי אגן, ישיבה על כדור פיזיו, עמידה על ארבע.
   לפי הרפואה הסינית, תנועה עשויה לשחרר חסימות אנרגטיות. ביצוע תנועתיות בעת צירים מקדם את כוח הכובד הפועל על צוואר הרחם וגורם לפתיחה מהירה יותר. בעת התנועה גם מעבר החמצן לעובר טוב יותר והצירים כואבים פחות.
 • שיאצו: שיאצו היא טכניקה של לחיצות בנקודות שונות באזור עצם העצה (עצם הסקרום).
 • טיפול תמיכתי סיעודי: נוכחות תומכת של מלווה במגע רציף - הנחת יד כיד אם. הבסיס לטיפול זה הוא המגע והחום שהיולדת מקבלת מהמלווה ו/או מבן הזוג.
 • אמירות חיוביות: טכניקה המשולבת בתנועתיות. בשיטה זו,  המטופלת אינה מתנגדת להופעת הציר או חוששת ממנו.  בכל ציר יש למקד את הכוונה והמחשבה באמירות חיוביות בתחילת כל ציר כמו "כל ציר מקדם אותי למפגש עם התינוק שלי".
 • דמיון מודרך ונשימות: טכניקת הרפיה הגורמת לשינויים פיזיולוגים, ובהם הסדרת הנשימה, האטת קצב הלב וירידה בלחץ הדם. 
 • שיטת ה- TENS: (ניתן לקנות בשילב או לשכור מיד שרה)
   TENS – הוא גירוי חשמלי הגורם לחסימת העברת מסר כאב למוח.
   שיטה זו מבוססת על העברת מסרים חשמליים חלשים דרך העור באמצעות אלקטרודות, לסביבת מוקד הכאב ולעבר סיבי העצב המובילים את תחושת הכאב למוח.
   יתרון שהוא גם חיסרון
   שיטת ה – TENS מאפשרת פתרון חלקי לכאבי הלידה. לרוב משתמשים בה בתחילת השלב הראשון של הלידה, עד לשלב הפעיל שבו הכאבים מתגברים וקיימת התקדמות בפתיחת צוואר הרחם.
 • פטידין ( "טשטוש")
  בשיטת שיכוך כאב זו מזריקים ליולדת דרך השריר את משכך הכאבים פטידין, שיטה זו מכונה גם טשטוש.
  יתרונות
  השפעה מידית – תוך כרבע שעה עד חצי שעה האישה חשה בהקלה של הכאבים.
  השפעה מרגיעה – נשים רבות שחשות חרדה מוגברת מגיבות מיידית לתרופה וחשות רגועות. 
  הפטידין משפיע על הרפיית השריר החלק ברחם, ולעיתים קרובות הוא מאיץ את קצב פתיחת צוואר הרחם.
  חסרונות
  החומר עובר את מחסום השליה והתינוק עלול להיוולד רדום, רק אם הלידה מתרחשת בסמוך למתן התרופה. במידה והלידה מתרחשת בסמוך למתן התרופה ישנה תרופת נגד העוזרת ליילוד "להתעורר", במידת הצורך.
  לעיתים הפטידין גורם לטשטוש מוגזם של היולדת ולתחושת חוסר שליטה.
  הפטידין אינו מבטל את הכאבים אלא מחליש אותם.
 • אלחוש אפידורל – ניתן אך ורק בחדר לידה
  הזרקת תרופה מאלחשת לתוך  החלל האפידוראלי. חומר ההרדמה מוזרק באמצעות מחט, דרך מרווח בין חוליות הגב התחתון, אל החלל שבין קרומי חוט השדרה.
  יתרונות
  החומר מרדים את העצבים היוצאים מחוט השדרה אל הגוף והיולדת אינה חשה כלל את הכאב.
  השיטה מציעה בטיחות גבוהה לאם ולעובר.
  אפשר להוסיף חומר הרדמה בכל עת , לפי דרישת האישה ובפיקוח הצוות.
  אלחוש זה משמש גם במהלך ניתוח קיסרי דחוף.
  האם והיילוד אינם מטושטשים לאחר הלידה מכיוון שהחומר אינו עובר דרך מחזור הדם לאם ואינו עובר לעובר. מצב זה מאפשר זמן איכות להיכרות עם התינוק או להנקה לאחר הלידה.
  חסרונות
  הארכת משך הלידה- מתן מינון גבוה של חומר ההרדמה עלול לגרום ליולדת לא להרגיש כלל את הצירים ולהקטין את שיתוף הפעולה בשלב הסופי של הלידה
  באופן נדיר, כאב ראש וחולשה של הרגל יכולים להיגרם מניקוב הקרום הפנימי ודליפת נוזל חוט השדרה. ברוב המכריע של המקרים מדובר בתופעה קצרת טווח המטופלת ביעילות.
  משך ביצוע ההרדמה הוא כ 20 - 30 דקות ורק לאחר סיום הפעולה האישה חשה את ההשפעה
  לסיכום, הנך מוזמנת לשאול את האחות  המופקדת לטיפול בך על השיטות השונות.
  יש לציין כי הטיפולים השונים ניתנים לבחירה עם התוויות רפואיות בהתאם למצבה הספציפי של כל יולדת, האחות ו/ או הרופא יעמדו לרשותך בנושא זה


בהצלחה ולידה קלה

צוות המחלקה לאם ועובר

 

 

 

המידע אינו מהווה חוות דעת מקצועית ואינו תחליף לייעוץ מקצועי רפואי.
למידע נוסף ניתן לפנות לאתר הרשמי של מרכז רפואי רבין בכתובת: www.rmc.org.il