כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

לרגל יום השבץ הבין־לאומי שחל בנובמבר, יתקיים בסורוקה ערב בנושא מניעת שבץ מוחי המיועד לנפגעי שבץ מוחי, בני משפחותיהם והקהל הרחב

ערב בנושא מניעת שבץ מוחי

ערב בנושא מניעת שבץ מוחי

​ביום שני, 29.10.12, בשעה 17:00, באולם שטרן. הכניסה חופשית. הרשמה מראש: טל' 077-74665213 או noaby20@gmail.com

"אירוע מוחי בנגב – 2012 – עבר, הווה, עתיד"; "התעמלות למוח - תרגול קוגנטיבי לאחר אירוע מוחי"; "מספת הפסיכולוג - התמודדות עם אירוע מוחי מנקודת מבט פסיכולוגית"

על כל אלה ועוד בערב בנושא מניעת שבץ מוחי וחידושים בטיפול בשבץ מוחי בנגב

שבץ מוחי הוא הגורם השלישי לתמותה בעולם וגורם תחלואה ראשון לנכות. נתוני התחלואה והתמותה משבץ בעולם מצביעים על מגמה ברורה של התגברות התופעה.
הסיבה העיקרית לשבץ מוחי היא חסימה של כלי דם במוח כתוצאה מהיווצרות של קריש דם. החסימה הפתאומית בכלי הדם, גורמת לפגיעה באספקת הדם והחמצן לרקמת המוח שמסופקת על־ידי כלי הדם. כתוצאה מכך מופיעים חסרים נוירולוגים בהתאם לאזור במוח שנפגע.
התוצאות המיידיות וארוכות הטווח של שבץ מוחי שונות בחומרתן - לעיתים הן יכולות לחלוף לחלוטין ולעיתים הן יכולות לגרום לנזק קשה ובלתי הפיך ואף למוות.

בשנים האחרונות, ניתן טיפול תרופתי לשבץ שמטרתו פירוק  קריש הדם  ועל־ידי כך חידוש של זרימת הדם לרקמת המוח הפגועה.
הטיפול ניתן בצורת זריקה של חומר בשם  TPA לתוך הווריד, ובמקרים מסוימים ניתן גם באופן ישיר לתוך העורק הסתום תוך כדי צנתור.
טיפול בתרופה זו מניב הצלחות רבות עם הורדה משמעותית של הפגיעה התפקודית במצבו של החולה לאחר השבץ. הטיפול יעיל רק בשלוש השעות הראשונות מהופעת הסימפטומים הראשונים.

הסימפטומים הראשונים עלולים לכלול:

  • חולשה פתאומית

  • הרדמות של הפנים

  • בלבול פתאומי

  • קשיים בדיבור

  • בעיות ראיה פתאומיות בעין אחת או בשתי העיניים

  • סחרחורת

  • איבוד שיווי משקל או חוסר קואורדינציה

  • כאב ראש פתאומי וחמור מסוג שלא נחווה עד כה ומסיבה לא ברורה

בבית החולים סורוקה פועל צוות מיומן של רופאים ואחיות לטיפול בשבץ חריף Stroke Team)). השאיפה היא שכמה שיותר חולים שחווים את הסימפטומים יעמדו בקריטריון הזמן ויתאימו לקבלת הטיפול. החולה מזוהה כבר באמבולנס והצוות הרפואי ממתין לו במיון על מנת לקצר את זמני ההמתנה.

ד"ר גל איפרגן, מנהל המחלקה לנוירולוגיה במרכז הרפואי סורוקה: "ניתן לשפר מאד את מצבם של חלק גדול מהחולים הסובלים משבץ מוחי חריף, אם הם מגיעים תוך זמן קצר לחדר המיון.
ככל שהחולה יהיה מודע למצבו  ויגיע מוקדם יותר לקבלת טיפול בתוך חלון הזמנים המצומצם, כך יעלה הסיכוי להצלת איזורים נרחבים יותר מרקמת המוח הפגועה".

קישור:
סרטון מקמפיין של סורוקה להעלאת המודעות לטיפול מקדם בשבץ מוחי