כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מאות "נפגעים" מדומים פונו למרכז הרפואי

תרגיל רחב היקף המדמה אירוע רב־נפגעים, התקיים בסורוקה בשיתוף פיקוד העורף, חיל הרפואה והאגף לשעת חירום של משרד הבריאות

מאות "נפגעים" מדומים פונו למרכז הרפואי

​התרגיל הוצג בפני קציני רפואה בכירים ממדינות נאט"ו במסגרת  כנס COMEDS שהתקים בישראל


במהלך התרגיל, פונו לסורוקה מאות  נפגעים "מדומים" בדרגות פציעה שונות בעקבות תרחיש המדמה נפילת טילים באזור העיר באר־שבע. הצוות הרפואי התמודד גם עם תרחיש של פגיעה בלתי קונבנציונאלית.

התרגיל נערך במסגרת ביקור של קציני רפואה ראשיים וקציני רפואה בכירים ממדינות נאט"ו, כחלק מכנס COMEDS (COMMITTEE OF THE MEDICAL CHIEF OF MILITARY MEDICAL SERVICES) – ארגון קציני הרפואה הראשיים של מדינות נאט"ו, כולל המדינות השותפות, המתכנס מדי שנה באחת ממדינות הארגון. הארגון, שבראשו עומד תת־אלוף רוב ון־דר־מיר מהולנד, עוסק במדיניות ובקידום שיתוף הפעולה של מדינות נאט"ו בתחום הרפואה הצבאית, רפואת אסונות ורפואה הומניטרית.

השנה, בחר הארגון לקיים את הכנס השנתי בישראל - זוהי הפעם הראשונה שהכנס מתקיים מחוץ למדינות נאט"ו ולאירופה, אירוע המהווה הישג בעל ערך רב במישור הבין־לאומי.
במהלך הכנס מוצגות, בין השאר, יכולותיה של מדינת ישראל בתחום המענה לאירועים בלתי קונבנציונאליים.
יכולות אלה הומחשו באמצעות תרגיל רחב היקף שהתקיים היום במרכז הרפואי סורוקה.

המרכז הרפואי סורוקה הוא בית החולים היחיד באזור הנגב והשני בגודלו במדינת ישראל, המשרת ב"אשפוז־על" אוכלוסייה של כמיליון תושבים המתגוררים בשטח של כ־60% ממדינת ישראל. צוותי בית החולים מטפלים ביותר מ־600 מקרי טראומה בשנה.

צוות מערך החירום בסורוקה כולל את ד"ר ג'ילברט סבג, אחראי שעת חירום, את ד"ר מוטי קליין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ואת גב' נורית ועקנין, אחראית מתארי חירום.
הצוות עוסק בהכנת בית החולים לקליטה וטיפול בנפגעים קונבנציונליים ובלתי קונבנציוליים באירועים רבי־נפגעים בשגרה ובמלחמה, תוך המשך מתן טיפול רפואי נדרש לכלל האוכלוסיה הפונה לבית החולים.

המרכז הרפואי סורוקה מנוסה בטיפול באירועים רבי נפגעים וערוך בכל ימות השנה לתרחישים אלה. בסורוקה מתקיימים באופן שוטף תרגילי חירום כדי להבטיח את מוכנותו ואת מוכנות הצוותים לטיפול בנפגעים.

ד"ר מיקי שרף, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "הבחירה בבית החולים סורוקה לקיום תרגיל חשוב זה אינה מקרית ואני גאה על ההזדמנות שנפלה בחלקנו, להציג את יכולתנו בטיפול בנפגעים רבים בפני קציני הרפואה ממדינות נאט"ו. לבית החולים סורוקה ניסיון רב בטיפול באירועים רבי־נפגעים, ועומדת לזכותנו, בין השאר, ההתמודדות בטיפול בפצועים במבצע "עופרת יצוקה". יחד עם זאת, יש צורך להמשיך להתכונן ולתרגל כך שבזמן אמת נמצא את עצמנו מוכנים לכל תרחיש אפשרי".