כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

תינוק שנעקץ על־ידי עקרב טופל בסורוקה וחייו ניצלו

תינוק בן שלושה שבועות טופל ביחידה לטיפול־נמרץ בסורוקה בעקבות עקיצת עקרב

​התינוק פונה לסורוקה במצב קשה וחייו ניצלו הודות לטיפול הרפואי שקיבל ביחידה לטיפול־נמרץ ילדים בבית החולים. 

 

מידי שנה פונים ומובאים לסורוקה עשרות ילדים בעקבות עקיצות עקרבים. כ־40 ילדים ותינוקות נזקקים לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בשל סימני הרעלה כללית ומצבים מסכני חיים.

העקרב הצהוב החי באזור הנגב הוא הנפוץ והמסוכן ביותר מבין זני העקרבים המצויים בארץ. העקרב פעיל בעיקר באביב ובקיץ ובתקופה זו נרשמת עלייה גדולה במספר הנעקצים (אם כי גם בחורף מתרחשות עקיצות). ארס העקרב מכיל רעלנים, חלבונים הבנויים משרשראות קצרות של חומצות אמינו שפיזורם בגוף מהיר ביותר. רעלנים אלה עלולים לפגוע במערכות הגוף השונות ובאיברים רבים, ביניהם הלב ובזרימת הדם והמוח.

תינוק בן שלושה שבועות מאזור הדרום התעורר לפני יומיים משנתו תוך כדי בכי והפסקות נשימה.
הוריו חשדו שהוא נעקץ על־ידי עקרב ומיהרו להביאו לחדר מיון ילדים בסורוקה שם אישרו הרופאים כי אכן מדובר בתמונה המתאימה לעקיצת עקרב.

"לעיתים מגיעים ילדים למצב של כמעט מוות" מספר פרופ' שאול סופר, מנהל היחידה לטיפול־נמרץ ילדים בסורוקה ומוסיף "תגובות הנעקצים שונות מאדם לאדם ומילד לילד. אצל אנשים מסוימים, עלולה עקיצת עקרב לגרום לפגיעה לבבית קשה מאד. ככל שהתינוק צעיר יותר כמות הארס והרעלנים גדולים יחסית למשקלו ועלולים לגרום במהירות למצב מסכן חיים".

פרופ' סופר מספר: "התינוק פונה לסורוקה במצב קשה כשהוא מחוסר הכרה וסובל מהפסקות נשימה. על־פי כל הסימנים הקליניים נראה כי הוא נעקץ בשנתו על־ידי עקרב. התינוק אושפז ביחידה לטיפול־נמרץ ילדים ונזקק לטיפול אינטנסיבי שכלל תרופות והנשמה מלאכותית. הבוקר הוא נותק ממכשיר ההנשמה ומצבו השתפר".

חשוב לדעת:

  • כמו בכל סכנת היפגעות, הדרך הטובה ביותר לטפל בעקיצות עקרב היא המניעה!                       

  • יש להימנע בשטח מהרמת אבנים, לא להסתובב יחפים, לנער היטב נעליים, שמיכות ובגדים לפני השימוש בהם, לבדוק היטב את השטח לפני שמתיישבים או נשכבים עליו ולסגור את דלתות הבית

  • העקרב הוא חיה לילית ורוב העקיצות מתרחשות בשעות הערב והלילה או בשעות הבקר המוקדמות

  • במקרה של עקיצה יש להרגיע את הנעקץ (בעיקר ילדים ותינוקות) ולפנותו בהקדם האפשרי למעקב וטיפול רפואי. העקיצה גורמת לכאב מקומי חזק ובמקרה של הרעלה כללית תופעות נוספות כמו הקאה חוזרת, הזעת יתר, ריור, נזלת פתאומית ודמעת המלווים באי שקט וירידה במצב ההכרה

  • אין צורך לבצע כל טפול מקומי באזור העקיצה - אין לשים חוסם מכל סוג שהוא באזור העקיצה, אין לחתוך את אזור העקיצה ואסור למצוץ את הארס!

  • כאמור, במקרים רבים עלולים הרעלנים לפגוע במערכת העצבים וחלקם מזיקים לתפקוד הלב. לרוב לא ניתן לחזות ולהעריך אם מתפתחת בעיה לבבית ולכן חשיבות יתר בהפניית הנעקץ לטיפול רפואי בהקדם

  • עקיצת עקרב עלולה לסכן חיים  במיוחד בילדים, זאת בניגוד למבוגרים שאצלם  עקיצות העקרב בדרך־כלל קלות יותר והתמותה כתוצאה מהן נדירה יותר