כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

כנס בטיחות בדרכים

תרומת מערך הטראומה בהצלת חיים; השפעת תרופות על נהיגה; השנייה הקריטית – עייפות והסחי דעת בנהיגה:

כנס בטיחות בדרכים

​נושאים אלה ואחרים הוצגו בכנס בטיחות בדרכים בשיתוף עמותת אור ירוק שהתקיים במרכז הרפואי סורוקה

על־פי נתוני עמותת אור ירוק:

  • בשנת 2011 נהרגו 382 בני אדם בתאונות דרכים ו־1452 בני אדם נפצעו קשה 

  • מבין ההרוגים - 122 הולכי רגל ו־111 נהגים 

  • מבין הפצועים קשה - 410 הולכי רגל ו־368 בני אדם נהגים ברכב

במרכז הרפואי סורוקה התקיים כנס בטיחות בדרכים בשיתוף עמותת אור ירוק, במסגרת פרויקט תרומה לקהילה בתחום מניעת תאונות דרכים שמובילה הכללית.

בכנס נכחו מר גדי כהן, ראש חטיבת הלוגיסטיקה התשתיות ומערכות מידע וסמנכ"ל כללית, ד"ר מיקי שרף, מנהל סורוקה, נציגי עמותת "אור ירוק", עובדי בית החולים ומשתתפים נוספים שנחשפו למגוון נושאים: 

  • פרופ' גדי שקד, מנהל מערך הטראומה בסורוקה הציג את תרומת מערך הטראומה להצלת נפגעי תאונות דרכים. פרופ' שקד סקר את  פעילות יחידת הטראומה בסורוקה, שהיא בעלת היקף הפעילות הגדול בארץ. בחדר הטראומה בסורוקה מטופלים יותר מ־600  מקרי טראומה בשנה שחלקם הגדול על רקע היפגעויות בתאונות דרכים.

  • ד"ר ורדה לבנון מעמותת אור ירוק,  הרצתה בנושא "השנייה הקריטית - עייפות והסחי דעת בנהיגה". לדבריה: " מחקרי סימולטור הוכיחו כי הפעילות המוחית הנדרשת לנהיגה, עלולה לרדת בכ־40% בעקבות פעולות מסיחות דעת. מחקרים נוספים מלמדים כי נהגים המשתמשים בטלפון סלולרי בזמן נהיגה אינם מבחינים בכ־50% מהידע הנמצא בזירת הנהיגה. הסחת דעת אינה מאפשרת לנהג לנקוט בפעולות מנע, כגון בלימה או הסטת ההגה, הנדרשות לשם שליטה במצבים מסוכנים בכביש. הסחת דעת יכולה לעשות את ההבדל בין תאונת דרכים לכמעט תאונת דרכים".

  • גב' אנה ניקונוב, רוקחת קלינית בסורוקה, סקרה את השפעת תרופות שאנו נוטלים על הנהיגה שלנו.

  • במטרה להעביר את המסר - רגע אחד של חוסר תשומת לב בנהיגה משנה את החיים מקצה לקצה, נחשפו המשתתפים לסיפורה האישי של אישה שאיבדה את בעלה בתאונת דרכים חזיתית באזור צומת גורל בדרום הארץ. בתאונה נפצעו שתי בנותיה פצעים קשים וכל המשפחה פונתה לסורוקה וטופלה תקופה ארוכה בבית החולים. אם המשפחה תארה את ההתמודדות בטיפול בבנותיה.

 

המשתתפים חוו התנסות בסימולטורים שונים שבהם: סימולטור המדמה התהפכות של כלי רכב המדגיש את חשיבות חגורות הבטיחות, "גו קארט" עם משקפי אלכוהול - המשתתפים הרכיבו משקפיים המדמים מצב שבו שרוי הנהג תחת השפעת אלכוהול ונהגו בכלי רכב כדי להמחיש מצבים כמו  של נהיגה בשכרות והסחי דעת בנהיגה.

מיכאל מישורי דרעי, משנה למנהל המרכז הרפואי סורוקה: " התנהגות כביש זו, מניחה את מדינת ישראל במקום שבו בכל שנה נהרגים יותר מ־400 איש בתאונות דרכים ויותר מ־2,000 נפצעים באורח קשה – אלו הן אלפי משפחות שלמות בכל שנה שחייהן מתהפכים ומשתנים מהקצה אל הקצה, אלו הן אלפי משפחות שחייהן לא ישובו להיות אותו הדבר. אני סמוך ובטוח כי פעילות זו, מעבר לתרומתה הגדולה לקהילה שבה אנו פועלים, תורמת גם לכל אחד ואחת מהשותפים בה ונמשיך לפעול למען מטרה זו גם בהמשך".