כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מחקר על חומצה אורית בהריון - 30.3.15

בדיקת דם פשוטה לחומצה אורית בזמן הריון, יכולה לנבא סיבוכים ארוכי טווח לאם בלב ובכלי דם -

חומצה אורית (או חומצת שתן) היא תרכובת אורגנית המופרשת בכמויות קטנות דרך השתן. הערך של חומצה אורית נבחן באופן שיגרתי כחלק בדיקת הכימיה.

במחקר חדש מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון שפורסם החודש בעיתון הבין-לאומי ליתר לחץ דם (J Clin Hypertens), נמצא שבדיקת דם פשוטה לחומצה אורית בהריון, יכולה לנבא סיבוכים אתרוסקלרוטיים ארוכי טווח לאם וכי ערכי חומצה אורית גבוהים בהריון, קשורים בסיכון מוגבר לתחלואת לב וכלי דם.
.
את המחקר ביצע  צוות חוקרים שכלל את ד"ר טליה וולק, אחראית השירות ליתר לחץ דם בסורוקה, חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון: פרופ' אילנה שהם-ורדי ומר רוסלן סרג'יאנקו מהמחלקה לבריאות הציבור ואת פרופ' אייל שיינר, סגן מנהל המרכז הרפואי סורוקה ומנהל מחלקת יולדות ד'.

החוקרים התבססו על מחקר קודם שביצעו ופורסם בעיתון הבין-לאומי ( (Hypertens Pregnaשבו נמצא שערכי חומצה אורית גבוהים במחצית הראשונה להריון, קשורים בסיכון מוגבר להתפתחות של רעלת הריונית ושל סוכרת הריונית בהמשך ההריון.

במחקר הנוכחי עקבו החוקרים אחר נשים שילדו בסורוקה בשנים 2012-1988 ובהמשך פיתחו תחלואה אתרוסקלרוטית (תחלואת לב וכלי דם) לפחות שנה לאחר הלידה.
משך המעקב הממוצע מההריון ועד לתחלואה האתרוסקלרוטית היה יותר מחמש שנים ונמצא קשר ישיר בין רמת החומצה האורית בהריון לבין תחלואת לב וכלי דם.
רמות גבוהות של חומצה אורית בהיריון (יותר מ-5.6 צ"ג לד"ל) היו קשורות בסיכון מובהק של פי 1.5 לפתח תחלואה אתרוסקלרוטית ארוכת טווח. התוצאות נשארו מובהקות גם לאחר נטרול של רעלת הריון וסוכרת הריונית. 
 
פרופ אייל שיינר: "תוצאות המחקר מחזקות את העובדה שהריון מהווה למעשה חלון הזדמנויות לגילוי מחלות ארוכות טווח. בדיקות דם גם בערכים הגבוהים של הנורמה בהריון יכולות לסמן על הפרעה מטבולית שעלולה  להשפיע גם בהמשך לאורך החיים הבוגרים. יש להתייחס להריון כאל מעין "מבחן מאמץ".
לנשים עם בדיקות מעבדה בלתי תקינות של חומצה אורית בהריון, יש להמליץ בהתאם מעקב ארוך טווח אחרי רמות החומצה האורית לאחר ההריון לצורך מניעה שניונית של מחלות לב וכלי דם."