כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מחקר על סיבוכי הריון - 19.2.15

"אימהות אכלו בוסר" - השפעת גורמים בין-דוריים על הישנות סיבוכי הריון

ממחקר חדש שהוצג לאחרונה בכנס המרכזי של רפואת האם והעובר בסאן דיאגו, ארה"ב, עולה שסיבוכי הריון כמו רעלת הריונית ומשקל לידה נמוך הם גורמי סיכון עצמאיים להישנות בהריון של הצאצא.

עורכי המחקר: ד"ר יוני שרף, סטז'ר בסורוקה בהנחיית חוקרים מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון, ד"ר נטליה בילנקו ופרופ' אילנה שהם ורדי, ופרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת יולדות ד' וסגן מנהל המרכז הרפואי סורוקה.

רעלת הריון היא מחלה רב-מערכתית שהגורם לה אינו ידוע דיו. המחלה המופיעה בתקופת ההריון אך ורק אצל בני אדם (נשים), ומתאפיינת ביתר לחץ-דם (גבוה מ-140/90) בשילוב עם נוכחות של חלבון בשתן (קדם רעלת הריונית קלה). המחלה עלולה להיות קשה ולהוביל  לסיבוכים הקשורים בתפקוד של מערכות שונות בגוף כמו כליות, מוח, שליה, דם וכבד, לתחלואה ואף לתמותה של האם ו/או של העובר.

 משקל לידה נמוך מוגדר כמשקל נמוך מ-2500 גרם, ועלול להיות קשור לסיבוכים ארוכי טווח ביילוד. המחקר מדגים כי גם רעלת הריונית וגם משקל לידה נמוך, מהווים גורם סיכון עצמאי להישנות בדור הבא.
החוקרים עקבו אחרי תוצאות היריון של כ-1500 שלשיות שבכל אחת מהן שלושה דורות - סבתא, אמא, ונכדה, בקרב  נשים שילדו בשנים 2013-1991 במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה.

החוקרים מצאו כי לאם שנולדה במשקל לידה נמוך מ-2500 גרם קיים סיכון גבוה פי 1.6 ללדת תינוק במשקל לידה נמוך מ-2500 גרם (20% לעומת 13% בקבוצת הביקורת).
כמו כן, לבת של אשה שסבלה מרעלת היריון סיכון של פי 3 לסבול  מרעלת הריונית (סיכון של 9% לעומת 3% בקבוצת הביקורת).
התוצאות נותרו מובהקות גם לאחר נטרול מערפלים במודלים רב-משתניים שנטרלו גם תבניות משפחתיות של אחיים.

פרופ' אייל שיינר, סגן מנהל המרכז הרפואי סורוקה מסכם: "תוצאות המחקר מראות שסיבוכי הריון נוטים לחזור בין הדורות. יתכן כי בעתיד, נשים שנולדו לאימהות עם רעלת הריון ואשר נולדו במשקל לידה נמוך יהיו זקוקות למעקב צמוד יותר. סיבוכי הריון ולידה אלו מגבירים את העול על מערכת הבריאות עקב הטיפול הנדרש באם וביילוד. אוכלוסיה זו מהווה יעד חשוב להתערבות ולהגדלת אחוז הנשים הנמצאות במעקב טרום הריוני קפדני יותר."