כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מחקר על השפעת קנביס רפואי על חולי סרטן - 6.7.18

קנביס רפואי הוא טיפול פליאטיבי יעיל ובטוח להפחתת סמפטומים בקרב חולי סרטן.

בקיצור

1.

סרטן הוא גורם מוות עיקרי ובעיה בריאותית מרכזית. טיפול פליאטיבי הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול בחולה הסרטן וניתן במטרה להקל ולמנוע סימפטומים שונים כמו כאב ובחילות.

2.

בשנת 2007, החל משרד הבריאות הישראלי להנפיק רשיונות לקנביס רפואי לצורך התמודדות עם סמפטומים הנלווים לסרטן.

3.

פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה: "מצאנו במחקר זה שיותר מ-90% מהמטופלים שהחלו בטיפול בקנביס רפואי דיווחו כי מצבם הכללי השתפר וראינו ירידה מובהקת ברמת הכאב".

המחקר התצפיתי שביצעו חוקרים מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע, בשיתוף עם חברת "תיקון עולם" והתפרסם בימים אלה בכתב העת הרפואי "European Journal of Internal Medicine", נועד לאפיין את חולי הסרטן המקבלים טיפול בקנביס רפואי ולתאר את הבטיחות והיעילות של טיפול זה.

מהמחקר עולה ש-95.5% מהמטופלים דיווחו על שיפור במצבם הכללי.
המחקר, עקב אחר 2,970 מטופלים בני 16.3 עד גיל 59.5 מתחילת 2015 ועד לשנת 2017. כחצי שנה לאחר הטיפול, כ-18.8% מהמשתתפים במחקר הפסיקו את הטיפול בקנביס רפואי ו-24.9% נפטרו במהלכו.

במחקר נמצא כי המטופלים שנותרו במחקר, דווחו לאחר חצי שנת טיפול על שיפור במצבם וברמת הכאב שהם חשים מרמה חציונית של 8 לרמה חציונית של 4 בסולם המדרג את מידת הכאב מאפס עד עשר.

לפני הטיפול דיווחו המשתתפים על איכות חיים רעה או רעה מאוד. הסמפטומים העיקריים שמהם סבלו היו: בעיות שינה (78.4%), כאב (77.7%, חציון עוצמת כאב 10/8), חולשה (72.7%), בחילות (64.6%) וחוסר תיאבון (48.9%).
מתוך 1211 המטופלים שנותרו במחקר, 95.9% דיווחו על שיפור במצבם. 45 חולים (3.7%) דווחו שאין שינוי וארבעה מטופלים (0.3%) דווחו על הידרדרות במצבם הרפואי.
46% מהמטופלים דיווחו כי הם הפחיתו או הפסיקו לחלוטין שימוש בתרופות אופיאטיות לשיכוך כאבים.

פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה: " 55.2% מהמטופלים שהחלו בטיפול בקנביס רפואי המשיכו איתו אחרי חצי שנה. מצאנו שמטופלים בקנביס הרפואי מדווחים כי הטיפול היטיב לא רק עם מידת הכאב שהם חשים, אלא גם עם תופעות מזיקות אחרות וכי המטופלים מפחיתים נטילת תרופות אופיאטיות בעלות תופעות לוואי קשות מאד".

ליהי בר לב שליידר, דוקטורנטית במרכז למחקרים קליניים בסורוקה ומנהלת המחקרים של "תיקון עולם", שערכה את המחקר, מציינת:
"המחקר מבוסס על שאלונים שממלאים המטופלים בקנביס רפואי בתחילת הטיפול וחצי שנה לאחר מכן. מדובר במטופלים שנוטלים בדרך כלל הרבה תרופות וסובלים מתחלואה מגוונת, ושהשיפור מבחינת רמת הכאב, איכות החיים וצריכת תרופות הוא מאוד דרמטי".