כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מחקר על השמנה והריון - 18.3.14

השמנה, הריון ומה הלאה?

מחקר חדש מסורוקה מצא שהשמנת יתר בהריון קשורה בסיכונים לבביים ארוכי טווח ליולדת לאורך מעקב במשך יותר מעשור.
במחקר שבוצע בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה על-ידי ד"ר יניב-סלם בהנחיית פרופ' אייל שיינר, בשיתוף עם המחלקה לבריאות הקהילה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, נמצא קשר בין השמנת יתר בהריון לתחלואה לבבית. בנוסף, נמצא כי התחלואה הלבבית מופיעה גם בגיל צעיר יחסית.
העבודה הוצגה לאחרונה בכנס השנתי של האיגוד האמריקאי למיילדות שנערך בניו אורלינס.
 
תוצאות העבודה משמעותיות - הן מבחינת האפשרות להערכת הסיכון לתחלואה לבבית והן מבחינת היכולת לגילוי מוקדם ומניעה שניונית של תחלואה זו.

השמנת יתר נחשבת מחלה כרונית עם עלייה דרמטית בשכיחותה בשני העשורים האחרונים. כשליש מהנשים בגיל הפוריות סובלות מהשמנת יתר. נשים הלוקות בהשמנת יתר חשופות לסיבוכים מיילדותיים מגוונים.
מטרת המחקר הייתה לברר האם השמנת יתר טרם ההריון מהווה גורם סיכון עצמאי לתחלואה לבבית מאוחר יותר בחייה של אישה, לאורך מעקב של עשר עד עשרים שנים מההריון.

נתוניהן של כל הנשים שילדו במרכז הרפואי סורוקה בשנים 1999-1988 נסקרו, עד שנת 2012.
שיעור התחלואה הלבבית והאשפוזים על רקע לבבי הושווה בין קבוצת הנשים הלוקה בהשמנת יתר לבין קבוצת הביקורת.
בתקופת המחקר, גויסו למחקר 46,488  נשים שילדו. 1,221 מהנשים הללו לקו בהשמנת יתר בהריונן (בשנים 1999-1988). במעקב ארוך טווח במשך לפחות עשר שנים לאחר ההריון, נשים שלקו בהשמנת יתר טרם ההריון סבלו משיעורים גבוהים יותר של אירועים לבביים פשוטים, בדיקות לבביות בלתי פולשניות ומספר אשפוזים המקושרים לסיבות לבביות.
הנתונים שנמצאו במחקר זה, לא זו בלבד שמציגים את הקשר שבין השמנת יתר טרם ההריון ותחלואה לבבית מאוחרת יותר, אלא מציגים גם את ההיארעות המוקדמת יחסית של אירועים אלו, עוד בתקופת הפוריות של הנשים.

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת יולדות במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה: "הנתונים הללו בעלי חשיבות גדולה למיילד המייעץ למטופלותיו לא רק בדבר סיבוכים הכרוכים בהשמנת יתר והריון אלא גם בדבר תחלואה מאוחרת יותר בחייהן. כמיילדים,  תפקידנו כולל גם את המחויבות להתייחס להריון כאל חלון הזדמנויות לעתידה הרפואי של האישה, ללא קשר להריון עצמו, ולפיכך על הרופא לייעץ לנשים גם בדבר תחלואה שאליה היא עתידה להיות חשופה בהמשך חייה בהתאם לגורמי הסיכון שנחשפו בפניו בעת מעקב ההריון".