כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

כנס איכות מרחבי 2018 - 19.12.18

עשרות עבודות והרצאות בסגנון Mini Ted הוצגו בכנס איכות מרחבי של המרכז הרפואי סורוקה ומחוז דרום לזכרו של פרופ' חיים דורון ז"ל

בקיצור

1.

בשבוע שעבר התקיים כנס איכות משותף למחוז דרום והמרכז הרפואי סורוקה לזכרו של פרופ' חיים דורון ז"ל.

2.

הכנס הוקדש לזכרו של פרופ' חיים דורון ז"ל - מחלוצי הרפואה בנגב וממייסדי הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון ששימש גם יו"ר האגף הרפואי ויו"ר מרכז קופת חולים כללית.

3.

הנושא המרכזי בכנס היה רצף הטיפול - האתגר הבא. הקהילה והמרכז הרפואי סורוקה, כל אחד בתחומו, עוסקים רבות באיכות ובעשייה משותפת לקידום רצף הטיפול ו"העברת המקל" בין מסגרות הטיפול השונות.

באירוע השתתפו צוותים רפואיים, מנהלים ועובדים, שבינהם: פרופ' אהוד דודסון - מנכ"ל שירותי בריאות כללית, ד"ר שלומי קודש - מנהל המרכז הרפואי סורוקה, מיכאל מישורי דרעי - מנהל מחוז דרום, ד"ר עלי אלהואשלה -  מנהל רפואי של מחוז דרום, בני משפחה של פרופ' דורון ז"ל  ועובדים במרחב.

 פרופ' אהוד דודסון, מנכ"ל שירותי בריאות כללית: "פרופ' חיים דורון הדגיש את חשיבות הרפואה הציבורית ומרכזיותה של רפואת המשפחה.

אני רואה בו את אחד מהאבות המייסדים של הרפואה בישראל".

הכנס עסק בנושאים נוספים: איכות ברפואת הקהילה, איכות בבית חולים, המטופל במרכז, מי מטפל במטפל, חדשנות באיכות וחווית המטופל כמרכיב מרכזי באיכות, והוצגו עבודות העוסקות בקידום בית החולים, הקהילה ומה שבניהם.

בכנס הוצגו 25 עבודות שהציגו את העשייה הפורה לטובת קידום האיכות הרפואית ואיכות השירות לתושבי הנגב - ביריד דוכנים, בהרצאות מליאה ובהרצאות Mini Ted.

בפרס ההרצאות המצטיינות זכו:

  • ד"ר ליאור נשר וצוות המכון למחלות זיהומיות והיחידה למניעת זיהומים במרכז הרפואי סורוקה -
    "כך ניצחנו את השפעת - התערבות רב ממדית להתמודדות עם עונת השפעת"- עונת השפעת מהווה אתגר למערכת הבריאות האשפוזית. בתי החולים מתמודדים עם שיעורי תפוסה גבוהים, התפרצויות של שפעת נרכשת באשפוז, תמותה ותחלואה. העבודה מתארת התערבות רב ממדית של שיפור מוכנות המרכז הרפואי להתמודדות עם מחלת השפעת. התערבות זו הביאה לשחרור מוקדם של מטופלים, ירידה בתפוסה במחלקות פנימיות, ירידה בשימוש באנטיביוטיקה והפחתה בשפעת נרכשת באשפוז
  • ד"ר טלב אבו חמאד וצוות מרכז סאלד לרפואה יועצת במחוז דרום -
    "הנגשת השירות למטופלים – 'יהיה בסדר?' או 'נעשה סדר!'"-  התערבות ניהולית נחושה ומותאמת על ידי שיתוף של מנהלים ועובדים. כשגולת הכותרת היא ניצול מקסימאלי של המשאבים הקיימים ונתינת מענה בנושא זמינות שירות. המביאה להנגשה פעילה של שירות רפואי איכותי .

 

בפרס הרצאת  Mini Ted מצטיינת זכו אסנת קראוס, אתי רוטשילד וצוותי השירות לריפוי בעיסוק במחוז דרום ובמרכז הרפואי סורוקה – "מרחב דרום ריפוי בעיסוק - הדור הבא".- מתוך אמונה והבנה כי אנו מרחב אחד וכי אחריות המטופלים היא של כולנו יחד, עלה צורך בשיתוף פעולה אמתי רב ממדי שיקיף את כל התחומים החל מנוהלי עבודה ומעבר מידע רציף בין המטפלים בבית החולים וכלה ביישור קו מקצועי ובפרוטוקולים טיפולים

בפרס דוכן מצטיין זכו שרון וידר אוקסמן וצוות מרפאת השלום במחוז דרום - "תכנית למניעת נפילות"-  נפילות בגיל זקנה יכולות להיות הרות אסון לקשישי ומשפחתו. מניעת נפילות ונקיטת  אמצעי זהירות מרביים הם המפתח לאיכות חיים. מטרת העבודה הייתה לבנות כלי להערכת מצבו של המטופל תוך זיהוי צורך בהתערבות לשיתוף פעולה מלא בין הצוות במרפאה, משפחה וצוותים מקצועיים חיצוניים נוספים.

פרופ' אהוד דודסון, מנכ"ל שירותי בריאות כללית: "פרופ' חיים דורון הדגיש את חשיבות הרפואה הציבורית ומרכזיותה של רפואת המשפחה. במסגרת עבודתי בכללית לאורך השנים הכרתי את פועלו ואת תרומתו רבת השנים למערכת הבריאות הציבורית בישראל ואת הדגש המיוחד שנתן לנגב. אני רואה בו את אחד מהאבות המייסדים של הרפואה בישראל".

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפאי סורוקה: "כנס האיכות הביא לידי ביטוי את העבודה האיכותית ואת המצוינות שמבוצעות באופן שוטף במחוז דרום ובמרכז הרפואי סורוקה ואת הסינרגיה שבין שני המוסדות. אין ראוי מלכבד את זכרו של פרופ' חיים דורון, שזיהה את הפוטנציאל הגלום בעבודה משותפת במרחב דרום.  איכות רפואית היא נשמת אפו של כל מי שעוסק במקצוע הרפואה. בשביל זה אנחנו קמים בבוקר ובאים לעבודה כדי לתת טיפול רפואי איכותי, כזה שמועיל למטופלים שלנו ומשיג את המטרה שלשמה הוא ניתן".

מיכאל מישורי דרעי, מנהל מחוז דרום: " פרופ' דורון היה ממנהליו הרפואיים של מחוז דרום. מיד לאחר פטירתו הוחלט על קיום כנס לזכרו. בעבודתו של פרופ' דורון היה דגש על עבודת צוות ועל הרצף שבין בית החולים והקהילה. העבודות וההרצאות נבחרו בקפידה וממחישות את חזונו של פרופ' חיים דורון  בתחום הרצף הטיפולי בין בית החולים לקהילה".