כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

פרופ' משה מזור ז"ל

נפרדים בכאב מפרופ' משה מזור, שהיה מעמודי התווך של החטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה, והלך לעולמו בשבוע שעבר לאחר מאבק במחלה קשה. יהי זכרו ברוך.

​הנהלת סורוקה, הנהלת החטיבה למיילדות וגינקולוגיה ועובדיה ועובדי המרכז הרפואי, משתתפים בצער המשפחה.

 

פרופ' משה מזור ז"ל, נולד ברומניה בשנת 1948 ובשנת 1958 עלה לישראל והתגורר בבאר-שבע.

בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון. עבד במרכז הרפואי סורוקה משנת 1977, שבה החל להתמחות במיילדות וגינקולוגיה.

פרופ' מזור הקדיש את חייו לרפואה ולמחקר ולחינוך דורות של רופאים וסטודנטים:  

  • ניהל, בין השאר, את היחידה להריון בר סיכון גבוה במחלקת נשים ויולדות ב' ומשנת 1997 ועד היום שימש כמנהל מחלקות נשים ויולדות ב'

  • בשנים 2003-1997  ובשנים 2013-2011 היה יו"ר החטיבה למיילדות וגינקולוגיה

  • בתקופה זו יסד את הסניף הדרומי של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה

  • לאורך השנים עבר  fellowship באוניברסיטת ייל בארה"ב ושימש כפרופ' אורח באוניברסיטת Wayn State במישיגן ובוושינגטון, שם השתתף במחקרים בענף למחקר פרינטלי (רפואת אם-עובר) של NIH   

  • פרופ' מן המניין בפקולטה למדעי הבריאות  ומופקד על הקתדרה למיילדות וגינקולוגיה ע"ש דייכמן לרנר באוניברסיטת בן גוריון בנגב

  • פרסם כ-500 מאמרים מדעיים בכתבי עת מקצועיים חשובים בתחום של רפואת אם-עובר, אולטרה־סאונד, צירי לידה מוקדמים, ירידת מים מוקדמת, מנגנון הלידה, שינויים ביוכימיים במהלך הריון ולידה תקינים ופתולוגיים, והביא את החטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה להיות מובילה בתחומה בארץ ובעולם. חלק מהמאמרים שפורסמו על ידי פרופ' מזור נמנים על מאה העבודות בתחום מיילדות וגינקולוגיה המצוטטות ביותר בעולם, במהלך 50 השנים האחרונות.

פרופ' מזור  - איש הנגב,  שימש גם חבר במועצת העיר באר-שבע ויו"ר ועדת בריאות בעירייה, והשקיע רבות מזמנו לקידום בריאותם של תושבי העיר.

חבריו ותלמידיו מספרים עליו: "הסקרנות הרפואית שלו היתה מושא להערצה.  תמיד חקר וערער ולא קיבל שום קביעה ברפואה כמובנת מאליה. היה חוקר מצטיין, מעודכן תמיד בספרות הרפואית ופרסם מאות מאמרים בכתבי עת בין-לאומיים. הטביע את חותמו כחוקר בין-לאומי בתחום האטיולוגיה ובטיפול בלידות מוקדמות. במחקריו, נלחם כדי "לתת חיים" לפגים וחיפש דרכים חדשניות למניעת לידה מוקדמת, ובכך הגדיל את שיעור ההישרדות של תינוקות.
אהבתו לרפואה היתה עזה אך אהבתו למשפחה גברה על הכל. השותפות עם אשתו דפנה והדאגה הבלתי נלאית לילדיו ולנכדיו עמדו תמיד לנגד עיניו.. ביתו, ד"ר אפרת מזור דריי, רופאה קרדיולוגית בסורוקה ממשיכה את דרכו המקצועית של אביה".

יהי זכרו ברוך