כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 14.03.2012

במחקר חדש שבוצע בסורוקה, נרשמה עלייה של פי־2 בשיעור הלידות המוקדמות בזמן מבצע "עופרת יצוקה"

חוקרים במרכז הרפואי סורוקה ובאוניברסיטת בן־גוריון, מצאו כי תקופת המבצע היוותה גורם סיכון עצמאי להתפתחות של לידות מוקדמות מאד

אישה הרה

​המידע מצטרף לקבוצת פרסומים שמראים שלא ניתן לנתק את האדם מהסביבה וכי ללחץ אובייקטיבי יש בהחלט השפעה על הריון

לידה מוקדמת היא תהליך מורכב שבו רב הנסתר על הגלוי. לידה מוקדמת היא הגורם מספר אחד לתחלואה ולתמותה של ילודים ומהווה נטל עצום על שירותי הבריאות. עיקר התחלואה קיימת בלידות מוקדמות מאד, לפני שבוע 34 של ההריון.
קיימת מחלוקת בספרות הרפואית לגבי הקשר שבין לחץ (סטרס, עקה) להתפתחות של לידות מוקדמות.

מחקר חדש שבוצע על־ידי חוקרים במרכז הרפואי סורוקה ובאוניברסיטת בן־גוריון מצא כי תקופת מבצע "עופרת יצוקה" היוותה גורם סיכון עצמאי להתפתחות של לידות מוקדמות מאד.

המחקר בחן את שיעור הלידות המוקדמות בתקופת המבצע בדרום, בתאריכים שבין 27.12.2008 ל־8.1.2009. שיעור זה הושווה לשיעורי הלידות המוקדמות בשנתיים הקודמות והעוקבות באותם תאריכים.
תוצאות המחקר הראו באופן ברור שיעור לידות מוקדמות מאד הגבוה פי 2 בתקופת מבצע "עופרת יצוקה" בהשוואה לאותה תקופה בשנים הקודמות והעוקבות.
שיעור הלידות המוקדמות מאד בשבועות 32 ל – 34 להריון היה 1.6 אחוזים בתקופת "עופרת יצוקה" לעומת 0.8 אחוזים בתקופות ההשוואה.
גם לאחר עיבוד רב משתנים, תקופת "עופרת יצוקה" נמצאה כגורם סיכון עצמאי ללידות מוקדמות מאד (עם סיכון של פי 2).

המחקר הוצג בחודש שעבר בכנס המרכזי בארה"ב לרפואת אם- עובר שהתקיים בדאלאס, טקסס (Society of maternal-fetal medicine ) ופורסם השבוע בעיתון הבינלאומי לרפואת אם עובר: J Matern Fetal Neonatal Med.
צוות החוקרים כלל את המיילדות נעמה בוזגלו ושלומית הרלב, רופאים מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה ד"ר עדי ויינטראוב ופרופ' אייל שיינר, ואפידמיולוגית מאוניברסיטת בן-גוריון ד"ר לנה נובק. נעמה בוזגלו קיבלה לאחרונה פרס ע"ש פרופסור גולדסמיט מאוניברסיטת בן-גוריון על המחקר הנוכחי (הובלת פרוייקט בתחום בריאות סביבתית) .

פרופ' אייל שיינר, רופא בכיר בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה, יו"ר ועדת ההתמחות בבית החולים, ומעורכי המחקר: "המידע מצטרף לקבוצת פרסומים שמראים שלא ניתן לנתק את האדם מהסביבה, וכי ללחץ אובייקטיבי יש בהחלט השפעה על ההריון. על רקע המתיחות הבטחונית באזור הדרום בימים האחרונים, יש להתייחס לנשים בהיריון מתקדם כקבוצת ברת סיכון, וללא ספק נשים בתקופות שכאלה צריכות לשים דגש על מעקב צמוד ופנייה לבדיקה במידה וסובלות מלחצים וכאבי בטן שעלולים להתגלות כצירים מוקדמים. בשבועות אלה ניתן לתת טיפול שיכול לשפר את התוצאות המי ילדותיות באופן מובהק כמו למשל סטרואידים להבשלת הריאות".