כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 13.02.2017

מחקר השמנת יתר בהריון - 13.2.17

במחקר חדש שבצעו חוקרים מסורוקה ומאוניברסיטת בן גוריון, נמצא קשר ישיר בין השמנת יתר בהריון לבין סיבוכים אנדוקרינולוגיים ארוכי טווח של היילודים.

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה: "תוצאות מחקר זה מראות כי להשמנת יתר, יש השפעה ארוכת טווח ולאו דווקא מיידית על היילודים, ועלייה באשפוזים בשל מחלות אנדוקרינולוגיות.
יש לזכור שפרט לסביבה הרחמית יש ללא ספק השפעות סביבתיות וגנטיות שיש לקחת בחשבון".

בשנים האחרונות נרשמת עלייה משמעותית בשכיחות הסובלים ממשקל עודף ומהשמנת יתר בעולם המערבי. עלייה כלל עולמית זו פוגעת באנשים בני כל הגילים כולל נשים בגיל הפוריות.
בארה"ב קרוב לשליש מהנשים בגיל הפוריות (20-39) מוגדרות כסובלות מהשמנת יתר, ורבע נוסף מהנשים בשכבת גיל זו הינן בעלות משקל עודף.
משקל עודף והשמנת יתר תורמים משמעותית לנטל על מערכת הבריאות ממחלות כרוניות. הם קשורים למספר מצבים בריאותיים ומחלות כגון מחלות לב וכלי דם, מספר סוגי סרטן, סוכרת, שבץ, בעיות נשימה ועוד. 

משקל עודף והשמנת יתר נקשרו עם סיכון מוגבר למספר סיבוכי הריון ולידה וביניהם עלייה בשכיחות סוכרת הריונית ויתר לחץ דם הריוני, לידות מוקדמות, ניתוחים קיסריים וסיבוכיהם (כמו זיהום בצלקת), הפרעות תסחיפי דם, וכן סיבוכים לילודים וביניהם משקלי לידה גבוהים, וטראומה בלידה.
מאחר ושינויים בסגנון חיים והשימוש בתרופות להרזיה זכו עד כה להצלחה מוגבלת לטווח ארוך, יותר ויותר נשים בגיל הפוריות הסובלות מהשמנת יתר, נוטות לבחור באלטרנטיבה של ניתוחי השמנה.

תחת מעקב תזונתי נאות ונטילת תוספי תזונה, הריון לאחר ניתוחים בריאטרים נחשב בטוח, ושיעור הסיבוכים הינו נמוך. מחקרים הראו ירידה בסיבוכי הריון כמו סוכרת הריונית, יתר לחץ דם הריוני ומשקלי לידה גבוהים לאחר ניתוחים בריאטריים.
יחד עם זאת לא ברור מה ההשלכות ארוכות הטווח אם בכלל קיימות, של ילודים לנשים בעלות עודף משקל או נשים לאחר ניתוחים בריאטריים.
מחקר חדש שבצעו חוקרים מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי  סורוקה ומאוניברסיטת בן גוריון בנגב והוצג בכנס המרכזי לרפואת אם-עובר שהתקיים לאחרונה בלאס וגאס, ארה"ב, בחן קשר זה.

צוות המחקר כלל את ד"ר פיני דמתי, סטז'ר בסורוקה, ובוגר התוכנית לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון, בהנחיית פרופ' מיכאל פריגר מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון,  ד"ר דניאלה לנדאו מהחטיבה לרפואת ילדים בסורוקה, ופרופ' אייל שיינר מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה.
המחקר כלל נתונים של כרבע מיליון יולדות שילדו בביה"ח סורוקה עד שנת 2014, מהן  2275 נשים שענו להגדרה של השמנת יתר טרם הריונן, ו 1001 יולדות לאחר ניתוחים בריאטריים. קבוצת ההשוואה היתה 217287 נשים ללא השמנת יתר או ניתוחים בריאטריים.
ילודים לנשים לאחר ניתוחים בריאטריים כמו ילודים לנשים עם השמנת יתר סבלו באופן מובהק מיותר תחלואה אנדוקרינולוגית ארוכת טווח לאורך השנים: שיעור התחלואה בקבוצות אלה היתה 2.3% בקבוצת הנשים לאחר ניתוחים בריאטריים ו 1.5% בקרב הנשים עם השמנת יתר, לעומת שיעור נמוך של 0.5% בקבוצת הביקורת.

מבין התחלואות בלטו סוכרת והפרעה בשומני הדם, אך המובהקות הייתה בשיעורי השמנת היתר של הילודים: 1.8% בקבוצת הנשים לאחר ניתוחים בריאטריים ו 1.2% בקרב הנשים עם השמנת יתר, לעומת שיעור נמוך של 0.2% בקבוצת הביקורת.
התוצאות נותרו מובהקות גם לאחר ניטרול מערפלים כמו גיל האם, סוכרת הריונית ויתר לחץ דם הריוני.

 פרופ' שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' במרכז הרפואי סורוקה מסכם: "תוצאות מחקר זה מראות כי להשמנת יתר יש השפעה ארוכת טווח, לאו דווקא מיידית על הילודים, ובמקרה הזה עלייה באשפוזים בשל מחלות אנדוקרינולוגיות. יש לזכור שפרט לסביבה הרחמית יש ללא ספק השפעות סביבתיות וגנטיות שיש לקחת בחשבון".

ואיך שומרים על משקל תקין בהריון?

המלצותיה של ימית יעקובי, דיאטנית ביחידה לתזונה ודיאטה בסורוקה:

  • מומלץ לא להתפתות לחשקים הכוללים מזון בעל ערך קלורי גבוה (לכל היותר פעם או פעמיים בשבוע)
  • יש להקפיד על ארוחות מסודרות
  • מומלץ להמנע מנשנושים
  • להקפיד על פעילות גופנית בהתאם לשלב בהריון (יש להתייעץ עם רופא)
  • התוספת היומית היא 400-300 קלוריות בלבד
  • מומלץ לצרוך ירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות. ניתן להוסיף ויטמינים רק על פי המלצת דיאטנית או רופא
  • מומלץ לנשים שסובלות מהשמנה לפנות לדיאטנית כדי למתן עלייה במשקל בההריון.