כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

מחקר בדיקות דם בהריון - 28.8.18

קיים קשר בין אנמיה ובין סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, לכן אם נמצאת אנמיה בהריון, זו הזדמנות לא רק לתקן את החסר, אלא אולי למנוע מחלות כלי דם בעתיד. ​

בקיצור

1.

האם ייתכן שבדיקות דם פשוטות במשכב הלידה יוכלו לשמש כסמן לתחלואת לב וכלי דם ארוכת טווח ליולדת?

2.

שני מחקרים של המרכז הרפואי סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב הראו את תוצאות הבאות:

3.

נמצא כי איתור אנמיה בהיריון ובדיקת תפקודי כליות וכבד עשויים לאתר סיכון למחלות לב וכלי דם שנים לפני התפרצותן.

המחקר הראשון מצא שאנמיה הריונית עלולה להוות סמן לתחלואת לב וכלי דם אימהית, במעקב ארוך טווח של עד 25 שנים. והמחקר השני הראה שתפקודי כיליה גבוהים (או ברבעון העליון של הנורמה) נמצאו בסיכון מוגבר לתחלואת לב וכלי דם (סיכון של פי 1.6 ). אנמיה בהיריון שהוגדרה במחקר כהמוגלובין הנמוך מ 10 גרם לדציליטר, הינה תופעה שכיחה.

המחקר הראשון,שפורסם בעיתון היוקרתי JOURNAL OF WOMENS HEALTH עקב אחרי נשים עם אנמיה הריונית במשך לפחות עשור, ובחן סיבוכים הכוללים מחלות לב וכלי דם.

צוות המחקר כלל את ד"ר יוחאי פרנקל, ד"ר לאה שלו, פרופ' אייל שיינר, ד"ר אסנת ולפיש, וד"ר טליה וולק מהמרכז הרפואי סורוקה, ואת פרופ' אילנה שהם-ורדי ורוסלן סרג'יאנקו מהחטיבה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון.
הצוות עקב אחרי כ 30,000 נשים עם אנמיה שאובחנה בלידתן, ואשר ילדו בביה"ח סורוקה בין השנים 1988-2014. קבוצת הביקורת הייתה מעל 50,000 נשים שילדו באותן השנים, ללא אנמיה (המוגלובין מעל 10 גרם לדציליטר).

במהלך תקופת המעקב לנשים עם אנמיה הייתה תחלואת לב וכלי דם גבוהה פי כ-1.5 לעומת נשים ללא אנמיה. שיעור האשפוזים על רקע מחלות לב וכלי דם היה 4.35% אצל נשים עם אנמיה הריונית לעומת 3.7% בקבוצת הביקורת. הסיכון הגבוה לתחלואת לב וכלי דם נשמר מובהק וחזק גם לאחר נטרול גורמים מערפלים כמו עישון השמנת יתר והפרעות יתר לחץ דם . 
 
פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת יולדות ונשים ב' בסורוקה וממחברי המחקר: "אנמיה בחיים הבוגרים ידועה כגורם סיכון לתחלואת לב וכלי דם. תוצאות המחקר מראות שגם לאנמיה בהיריון יש משמעות ארוכת טווח, ומחזקות את העובדה שסיבוכי היריון עלולים להשפיע גם בהמשך לאורך החיים הבוגרים. יש להתייחס להיריון כמעין "מבחן מאמץ" ובהתאם מומלץ להסביר לנשים בהיריון כי הטיפול בתכשירי ברזל הינו חיוני וחשוב, לאו דווקא לתוצאות המיידיות אלא אולי גם לסיבוכים הארוכי טווח. יש לשקול להמליץ לנשים עם אנמיה מעקב ארוך טווח צמוד יותר לצורך מניעה שניונית של מחלות לב ולכלי דם."

המחקר השני פורסם בעיתון Int J Gynaecol Obstet. ומצא שבדיקות תפקודי כיליה בסוף ההיריון שכללו רמות קראטינין אשלגן ואוראה גבוהות יכלו לנבא אף הן סיכון גבוה למחלות לב וכלי דם.
במחקר נבדקו 41,115 נשים מתוכן 212 אושפזו בהמשך החיים בשל מחלות לב או כלי דם.

פרופ' שיינר מסכם: "אין ספק שיש להתייחס להיריון כאל חלון הזדמניות לגילוי תחלואה אימהית ארוכת טווח, ובהתאם "לסמן" נשים בסיכון ולבצע מעקב קפדני אחריהן. ידוע כי קיים קשר בין אנמיה ובין סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, לכן אם מצאת אנמיה בהיריון, זו הזדמנות לא רק לתקן את החסר, אלא אולי למנוע מחלות כלי דם בעתיד". ​