כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 04.11.2018

מחקר על השפעת זיהום אוויר על רקמות שומן בגוף - 4.11.18

במחקר ראשון מסוגו בעולם, נבדקה ההשפעה של זיהום אוויר סביבתי על תאי שומן משכבת התת-עור ומשכבת קרום חלל הבטן.

בקיצור

1.

חוקרים מסורוקה ומאוניברסיטת בן-גוריון בדקו את הקשר בין זיהום אוויר לתאי שומן אנושיים.

2.

מהמחקר עולה שרקמות שומן בגוף מושפעות מזיהום אוויר וגורמות לתחלואה.

3.

המחקר זכה בפרס ראשון בכנס העולמי המוביל בתחום זיהום סביבתי שהתקיים לאחרונה בפורטוגל.

חשיפות סביבתיות באוויר, במים, באדמה או במזון עלולות לחדור לגוף האדם דרך העור, בבליעה ושאיפה.
מחקרים רבים הראו כי קיים קשר משמעותי בין חשיפה לזיהום אוויר לסוכרת ומחלות לב וכלי דם, אולם המנגנונים שבהם מזהמים אלו תורמים להתפתחות מחלות לב וכלי דם נמצאים תחת מחקר.

במחקר ראשון מסוגו בעולם, שנערך במסגרת עבודת הדוקטורט של ליאור חסן בהנחייתו של פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה ובשיתוף פעולה עם מעבדתו של פרופ' אסף רודיך מהמחלקה לביוכימיה ומעבדתו של פרופ' איתי קלוג מהמחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת בן-גוריון, נבדקה ההשפעה של זיהום אוויר סביבתי על תאי שומן משכבת התת-עור ומשכבת קרום חלל הבטן.

החוקרים בדקו מספר סמנים ביולוגיים המעידים על דלקתיות ברקמות השומן, רקמות שנאספו ממטופלים שעברו ניתוח בטני. נעשה שימוש במודלים חדשניים להערכת החשיפה של המטופלים לזיהום אוויר בפרקי זמן של שבוע, שלושה-שישה חודשים ושנה.
במסגרת תוצאות המחקר נמצא כי קיים קשר בין זיהום אוויר לכ-40 סמנים ביולוגיים ברקמת השומן האנושית בפרקי הזמן השונים המעידים על כך שרקמת שומן חשופה לזיהום אוויר הופכת להיות מזיקה לגוף.
פרופ' ויקטור נובק, מנהל המכרז למחקרים קליניים בסורוקה: "השומן הוא איבר אנדוקריני שיש לו השפעה על שאר המערכות בגוף. מצאנו במחקר זה שרקמת שומן שחשופה לזיהום אוויר נראית כרקמה משופעלת, "שומן עצבני", מה שמסביר מדוע חלק מהאנשים שסובלים מעודף משקל חולים ומדוע אחרים לא. זיהום האוויר משחק תפקיד בשפעול השומן, הופך אותו לאקטיבי ובכך גורם לתחלואה".

מחקר זה הוצג לאחרונה בכנס בינלאומי שעוסק בתחום זיהום סביבתי, 4th International Congress on Occupational & Enviromental Toxicology, וזכה בפרס במקום הראשון.

במסגרת מחקר המשך המתבצע בימים אלו במרכז הרפואי סורוקה אנו מגייסים מטופלים שעתידים לעבור ניתוח בטני באמצעות שאלונים שיאפשרו לנו להעריך את החשיפה לזיהום אוויר בצורה מיטבית ולהתחשב בניתוח הנתונים בהרגלים של המטופלים כגון עישון, פעילות גופניות וזמן מחוץ לבית ובכך לשפר ולחדד את הקשר האפשרי בין חשיפה לזיהום אוויר וההשפעה של רקמת השומן האנושית.

שימוש במודלים חדשניים לבדיקת השפעות זיהום האוויר על מחלות לב וכלי דם ומטבוליזם ברמת הרקמה יאפשרו לנו לשפר את ההבנה המנגנונית על הקשר בין זיהום אוויר, ביולוגיה של רקמת השומן ותפקוד מטבולי.